12-letnie dziecko: rozwój i wychowanie

2018-08-31 10:00 redakcja
12-letnie dziecko - rozmowa
Autor: thinkstockphotos.com Dynamika zmian psychofizycznych dwunastolatków w głównej mierze zależy od hormonów.

Kalendarz rozwoju dziecka: 12 rok życia dziecka. 12-letnie dziecko jest w okresie dojrzewania. Nastolatek za punkt honoru stawia usamodzielnienie się. Nie chce być upominany i chce ponosić konsekwencje za swoje czyny, pozwól mu na to. 12-latek bardzo poważnie traktuje relacje między rówieśnikami. Może ci się wydawać, że dziecko jest bardziej skryte i zamknięte w sobie niż wcześniej.

Rozwój dziecka, które ma 12 lat powoli zaczyna być rozwojem nastolatka. Dynamika zmian psychofizycznych 12-latków w głównej mierze zależy od hormonów - ilości i tempa ich wytwarzania przez organizm dziecka. Stąd możesz zaobserwować, że twój 12-latek diametralnie różni się od 12-letniego kolegi z klasy.
Dziecko w wieku 12 lat za punkt honoru stawia sobie usamodzielnienie się i uniezależnienie od otoczenia. W tym kontekście mówi się nawet o kryzysie zaufania do rodziców. Dziecko jest nastawione bojowo, nieposłuszne, krnąbrne i ma wszystko na "nie" (jak dwulatek, ale bez tupania nóżką, lecz z trzaskaniem drzwi swojego pokoju). Wynika to z tego, że 12-latek nie czuje się już dzieckiem i nie chce być tak traktowany. Dlatego dawkuj swoje uwagi. Jeśli 12-latek robi coś nieodpowiednio, nie upominaj go non stop, bo on chce być traktowany jak osoba odpowiedzialna za swoje czyny - pozwól mu tego doświadczyć. Bądź też spokojna - wartości, które mu wpoiłaś nie zostaną zapomniane. Co więcej, często są tak silnie ugruntowane, że 12-latek może już uważać je za własne.
12-latek na poważnie bierze przyjaźń. A pierwsza miłość?
Dzieci przeżywają pierwsze bardzo bliskie przyjaźnie oparte na zaufaniu i wierności. Dziewczynki częściej spoglądają w stronę chłopców i chcą się im podobać, lecz 12-latkowie nie zwracają na nie uwagi i nadal wolą towarzystwo kolegów. Oprócz zabiegania o uwagę rówieśników, 12-latkowie również coraz bardziej zaczynają się interesować swoją osobowością i porównują ją do innych. Przyjmuje się, że od tego czasu kształtuje się realny obraz własnego ja" oraz bardzo świadome postrzeganie własnego świata psychicznego. Może ci się wydawać, że dziecko jest bardziej skryte i zamknięte w sobie.
U 12-latków hormony zaczynają buzować
Przeciętna 12-letnia dziewczynka ma miesiączkę - pierwsze krwawienia są nieregularne i rzadkie. Jej ciało przypomina już ciało kobiety - piersi są zaokrąglone, pojawiły się włosy łonowe. Wzrost nieco przyhamowuje - w pierwszym roku, kiedy dziewczynka dostała miesiączkę urośnie około 4 cm, ale już w następnych latach około 2 cm rocznie.
Jeśli dziewczynka nie obserwuje u siebie żadnych symptomów dojrzewania, może czuć się zaniepokojona. Zwłaszcza gdy rówieśniczki mają już kobiece kształty i są od niej wyraźnie wyższe. Warto wytłumaczyć córce, że dojrzewanie płciowe jest cechą indywidualną i może stać się kobietą nieco później niż koleżanki, bo np. ty miałaś pierwszą miesiączkę dopiero w wieku 14 lat (to nadal w granicach normy).
U chłopców pokwitanie zaczyna się przeciętnie 2 lata później niż u dziewczynek, ale już statystyczny 12-latek wkracza w tę fazę. Od razu sygnalizuje to jego ciało - prącie i jądra gwałtownie się powiększają, pojawiają się włosy łonowe i pod pachami, jak również powoli zmienia się barwa głosu. Już na tym etapie, najlepiej wyprzedzając fakty, warto porozmawiać z 12-latkiem, czym jest erekcja i nocne polucje, by utwierdzić go w przekonaniu, ze to zjawiska normalne. U chłopców wkraczających w wiek dojrzewania obserwuje się gwałtowny wzrost masy ciała, który idzie w parze z wilczym apetytem.
Zarówno dziewczynki, jak i chłopcy mogą w okresie dojrzewania czuć się skrępowani fizycznie i psychicznie. Nie wietrz tu żadnych problemów. Po prostu potrzebują czasu, by przyzwyczaić się do swojego nowego ciała.

Kalendarz rozwoju dziecka: 12 rok życia dziecka

12-letnie dziecko: rozwój dwunastolatka

  • Dynamika zmian psychofizycznych dwunastolatków w głównej mierze zależy od hormonów - ilości i tempa ich wytwarzania przez organizm dziecka. Stąd możesz zaobserwować, że twoje 12-letnie dziecko diametralnie różni się od kolegów z klasy.
  • Dziecko w wieku 12 lat za punkt honoru stawia sobie usamodzielnienie się i uniezależnienie od otoczenia. W tym kontekście mówi się nawet o kryzysie zaufania do rodziców. Dziecko w okresie dojrzewania jest nastawione bojowo, bywa nieposłuszne, krnąbrne i na wszystko reaguje na "nie" (jak dwulatek, ale bez tupania nóżką, lecz z trzaskaniem drzwi swojego pokoju). Wynika to z tego, że w 12 roku życia nie czuje się już dzieckiem i nie chce być tak traktowany. Dlatego dawkuj swoje uwagi.
  • Jeśli dwunastolatek robi coś nieodpowiednio, nie upominaj go non stop, bo on chce być traktowany jak osoba odpowiedzialna za swoje czyny - pozwól mu tego doświadczyć. Bądź też spokojna - wartości, które mu wpoiłaś nie zostaną zapomniane. Co więcej, często są tak silnie ugruntowane, że może już uważać je za własne.

>> Sprawdź, jak radzić sobie z buntem dziecka

Dobrze wiedzieć

12-letnie dziecko: pierwsza miłość

Dzieci w wieku 12 lat często przeżywają pierwsze bardzo bliskie przyjaźnie oparte na zaufaniu i wierności. Dziewczynki częściej spoglądają w stronę chłopców i chcą się im podobać, lecz 12-letni chłopcy nie zwracają na nie uwagi i nadal wolą towarzystwo kolegów. Oprócz zabiegania o uwagę rówieśników, dwunastolatkowie również coraz bardziej zaczynają się interesować swoją osobowością i porównują ją do innych. Przyjmuje się, że od tego czasu kształtuje się realny obraz własnego "ja" oraz bardzo świadome postrzeganie własnego świata psychicznego. Może ci się wydawać, że dziecko jest bardziej skryte i zamknięte w sobie.

12-letnie dziecko: hromony

  • Przeciętna 12-letnia dziewczynka ma miesiączkę - pierwsze krwawienia są nieregularne i rzadkie. Jej ciało przypomina już ciało kobiety - piersi są zaokrąglone, pojawiły się włosy łonowe. Wzrost nieco przyhamowuje - w pierwszym roku, kiedy dziewczynka dostała miesiączkę urośnie około 4 cm, ale już w następnych latach około 2 cm rocznie.
  • Jeśli dziewczynka nie obserwuje u siebie żadnych symptomów dojrzewania, może czuć się zaniepokojona. Zwłaszcza gdy rówieśniczki mają już kobiece kształty i są od niej wyraźnie wyższe. Warto wytłumaczyć córce, że dojrzewanie płciowe jest cechą indywidualną i może stać się kobietą nieco później niż koleżanki, bo np. ty miałaś pierwszą miesiączkę dopiero w wieku 14 lat (to nadal w granicach normy).

>> Pierwsza miesiączka. Porady dla dziewczyn.

  • U chłopców pokwitanie zaczyna się przeciętnie 2 lata później niż u dziewczynek, ale już statystyczny dwunastolatek wkracza w tę fazę. Od razu sygnalizuje to jego ciało - prącie i jądra gwałtownie się powiększają, pojawiają się włosy łonowe i pod pachami, jak również powoli zmienia się barwa głosu. Już na tym etapie, najlepiej wyprzedzając fakty, warto porozmawiać z 12-letnim chłopcem, czym jest erekcja i nocne polucje, by utwierdzić go w przekonaniu, ze to zjawiska normalne. U chłopców wkraczających w wiek dojrzewania obserwuje się gwałtowny wzrost masy ciała, który idzie w parze z wilczym apetytem.

>> Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?

Zarówno dziewczynki, jak i chłopcy mogą w okresie dojrzewania czuć się skrępowani fizycznie i psychicznie. Nie wietrz tu żadnych problemów. Po prostu potrzebują czasu, by przyzwyczaić się do swojego nowego ciała.

Polecamy wideo: Dlaczego dzieci powinny uprawiać sport?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Rozwój noworodka (tygodnie)

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE
Agnieszka Dariusz Pater
|

Dokladnie. nie daj boze zwroc uwage na cos lub popros zeby sprzatnela chocy po sobie to od razu mnie wyzywa

Agnieszka Dariusz Pater
|

Ja mam 12 letnia corke.Niestety strasznie jest miedzy nami od maja i wlasnie powiedziala ze mnie juz dawno wykreslila ze swojego zycia.Jestem Zalamana.