PIMS-TS - powikłanie po COVID-19 przypominające chorobę Kawasaki. Rodzice muszą być czujni

PIMS-TS to pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny uznawany za powikłanie zakażenia SARS-CoV-2. Występuje u dzieci, których wcześniej przechodziły COVID-19 bezobjawowo. W połowie listopada na Pomorzu zachorowało aż 4 dzieci. Czym się objawia PIMS-T?
PIMS-TS to powikłanie występujące u dzieci, które przeszły COVID-19 bezobjawowo. Pierwszy taki przypadek stwierdzono w USA w czasie trwania pierwszej fali pandemii. To wtedy świat obiegły informacje, że powikłaniem zakażenia koronawirusem u dzieci może być dolegliwości zbliżone objawami do choroba Kawasaki.
Przypadki PIMS-TS odnotowano w Polsce
Objawy tej dolegliwości zdiagnozowano po raz pierwszy u niemowlęcia z USA, a następnie u innych dzieci, które przechorowały COVID-19 bezobjawowo. Pojawiały się kolejne doniesienia o dzieciach z ciężkim zespołem zapalnym o objawach i dolegliwościach zbliżonych do choroby Kawasaki.
Wiosną odnotowano pierwszy przypadek PIMS-TS w Polsce - dotyczył 14-latka. Obecnie na Pomorzu objawy takie zauważono u czwórki młodszych dzieci - trojka trafiła do szpitala w Wejherowie, jedno dziecko leczone jest w Grudziądzu.
Ze względu na objawy, na które skarżyli się mali pacjenci (wysypka na stopach, biegunka z odwodnieniem, sine bóle brzucha i wysoka gorączka) lekarze zlecili hospitalizację, podejrzewając zakażenia ze strony układu pokarmowego. Jednak badania, a potem test na przeciwciała koronawirusa podsunęły im myśl, że dzieci cierpią na PIMS-TS.
Podobnie jak w przypadku choroby Kawasaki, dzieciom podano immunoglobulinę i sterydy. Leczenie na szczęście przyniosło efekty.
O podobnej historii napisał również SuperExspress. Przez 16 dni śląscy lekarze walczyli o życie i zdrowie jedenastoletniej Zuzy. Dziewczynka przeszła bezobjawowo COVID-19, a następnie zaczęła się skarżyć na zaparcia i bólu brzucha, który promieniował na plecy. Zuza miała też wysoką temperaturę - powyżej 39 st. C i wysypkę. lekarz po kilku dniach bezskutecznego leczenia zdiagnozowali PIMS-TS.
Jakie są objawy PIMS-TS
Światowa Organizacja Zdrowia opisała najczęstsze objawy, które wyróżniono u dzieci podejrzewanych o wystąpienie PIMS-TS. Powikłanie to dotyczy pacjentów w wieku 0-19 lat, a jego objawy to:
- gorączka trwająca dłużej lub równo 3 dni
- ostre objawy żołądkowo-jelitowe (biegunka, nudności, ból brzucha)
- wysypka lub obustronne nieropne zapalenie spojówek lub objawy zapalenia błon śluzowych i skóry (jama ustna, dłonie, lub stopy)
- niedociśnienie lub objawy wstrząsu
- objawy dysfunkcji mięśnia sercowego, zapalenia osierdzia, zastawek lub nieprawidłowości wieńcowych
- zaburzenia krzepnięcia krwi.
O PIMS-TS mówi się, gdy występuje gorączka oraz przynajmniej 2 z wymienionych wyżej objawów.
Czytaj: COVID-19 u dzieci - jakie są objawy COVID-19 u dzieci i czy infekcja powoduje powikłania?
COVID-19 u noworodka - czy koronawirus jest wskazaniem do cięcia cesarskiego?