Jak zapisać dziecko w wieku 5–11 lat na szczepienie przeciw COVID-19?

2021-12-13 10:29

Od wtorku 14 grudnia 2021 ruszają zapisy na szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19. Same szczepienia rozpoczną się zaś dwa dnia później tj. w czwartek 16 grudnia. Dziecko możesz zarejestrować na szczepienie na cztery sposoby.

szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19
Autor: Getty images Od 16 grudnia 2021 ruszają szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19.

Mali pacjenci otrzymają preparat Comirnaty firm Pfizer/BioNTech w przystosowanej dla dzieci dawce – 10 mikrogramów. Komisja Europejska zatwierdziła tę szczepionkę dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat po tym, jak Europejska Agencja Leków (EMA) wydała pozytywną rekomendację dla tego preparatu.

Przeczytaj: Grypa, przeziębienie, a może COVID - umiesz odróżnić od siebie te choroby?

Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19

Harmonogram szczepień przeciw COVID-19 dzieci w wieku 5-11 lat

Od 12-13 grudnia 2021 r. zostaną wystawione automatyczne skierowania na szczepienie.

Od 14 grudnia 2021 r. rozpocznie się rejestracja dzieci w wieku 5-11 lat.

Od 16 grudnia 2021 r. ruszą szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat.

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że Polsce mamy ponad 2 mln 600 dzieci, które będą mogły skorzystać ze szczepień od 16 grudnia 2021.

Jak zapisać dziecko na szczepienie?

Zgodnie z tym co podał resort zdrowia rejestracja dziecko na szczepienie będzie odbywała się na tych samych zasadach jak jest obecnie w przypadku starszych dzieci. Oznacza to, że rodzic będzie mógł zapisać dziecko na szczepienie na cztery różne sposoby:

  1. Telefonicznie przez całodobową infolinię 989 - będziesz musiała tylko podać PESEL dziecka. Jeśli jednak będziesz chciała dostać sms z potwierdzeniem daty i miejsca szczepienia, niezbędny będzie także twój numer telefonu.
  2. Przez stronę pacjent.gov.pl przez profil zaufany i bez profilu. W pierwszym przypadku wystarczy zalogować się na swój profil zaufany i po prostu wybrać jeden z wolnych teminów. W drugim przypadku należy wejśc na podstronę https://pacjent.erejestracja.ezdrowie.gov.pl/auth i wybrać opcję “Rejestracja bez Profilu Zaufanego”. Tu będziesz musiała podać imię, nazwisko i PESEL dziecka, a także swój numer telefonu. Nastepnie otrzymasz SMS z kodem. Dopiero po wpisaniu kodu, będziesz mogła wybrać termin szczepienia. Potwierdzenie otrzymasz SMS-em.
  3. Kontakt z konkretnym punktem szczepień – zadzwoń lub wybierz się do wybranego przez siebie punktu szczepień i tam bezpośrenio zapisz swoje dziecko na szczepienie.
  4. Przez SMS pod numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści “SzczepimySie”.

Resort zapowiada, że zaszczepiony uczeń lub przedszkolak nie trafi na 10-dniową kwarantannę, kiedy w klasie lub w grupie pojawia się przypadek zachorowania na COVID-19.

Przeczytaj także: Przeciwciała ze szczepionki na COVID przeszły przez łożysko! Dziecko urodziło się "zaszczepione"

Trwają testy szczepionki Comirnaty u dzieci powyżej 6 miesięcy

Cały czas prowadzone są badania kliniczne preparatu Comirnaty u dzieci w wieku 2-5 lat i w wieku 6 miesięcy - 2 lata. Firmy Pfizer i BioNTech zapowiadają, że ich wyniki poznamy jeszcze w tym roku kalendarzowym.

Przeczytaj także: Ciężarne chorują na COVID-19 prawie dwa razy częściej

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?

Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza