Przeciwciała ze szczepionki na COVID przeszły przez łożysko! Dziecko urodziło się "zaszczepione"

Przeciwciała ze szczepionki na COVID przeszły przez łożysko! Dziecko urodziło się zaszczepione
Autor: Getty images

To nieoczekiwany skutek szczepienia przeciw COVID. Ciężarna pielęgniarka z Florydy urodziła dziecko krótko po otrzymaniu pierwszej dawki szczepionki przeciw koronawirusowi. Dziewczynka urodziła się z przeciwciałami.

Jak podają amerykańskie media, dziewczynka urodziła się 3 tygodnie po tym, jak jej mama (pielęgniarka) otrzymała pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Naturalną konsekwencja szczepienia było wytworzenie przeciwciał w organizmie matki. Jak się okazało po porodzie, przeciwciała te znajdowały się również w krwi pępowinowej dziecka, co oznacza, że przedostały się do płodu przez łożysko.

Podobne sytuacje obserwowano już wiele lat wcześniej, w przypadku szczepionki przeciw w grypie oraz szczepienie przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi.  

Wcześniejsze badania prowadzone nad chorymi na COVID ciężarnymi wykazały, że po wyzdrowieniu wiele kobiet rodzi dzieci z przeciwciałami. Do tej pory nie znano jednak przypadku odnoszącego się do przeciwciał uzyskanych w wyniku szczepienia.  

Jak podają lekarze, opisujący przypadek amerykańskiej pielęgniarki, dziecko urodziło się zdrowe i "pełne energii". Wezwali również środowisko medyczne to prowadzenia dalszych badań nad skutecznością i bezpieczeństwem szczepionek przeciw COVID-19 u kobiet w ciąży, które mogłyby chronić i kobiety, i ich dzieci - już po narodzinach. 

Czytaj również: Szczepionka na COVID a karmienie piersią - czy w czasie laktacji można się szczepić na COVID-19?

Koronawirus w ciąży. Czy koronawirus stanowi zagrożenie dla kobiet w ciąży?

COVID-19 u noworodka - czy koronawirus jest wskazaniem do cięcia cesarskiego?

dr Michał Sutkowski: Zaszczepieni przeciw covid-19 wciąż mogą zarażać [Super Raport]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE