Przeciwciała ze szczepionki na COVID przeszły przez łożysko! Dziecko urodziło się "zaszczepione"

2021-03-19 9:52

To nieoczekiwany skutek szczepienia przeciw COVID. Ciężarna pielęgniarka z Florydy urodziła dziecko krótko po otrzymaniu pierwszej dawki szczepionki przeciw koronawirusowi. Dziewczynka urodziła się z przeciwciałami.

Przeciwciała ze szczepionki na COVID przeszły przez łożysko! Dziecko urodziło się zaszczepione
Autor: Getty images

Jak podają amerykańskie media, dziewczynka urodziła się 3 tygodnie po tym, jak jej mama (pielęgniarka) otrzymała pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Naturalną konsekwencja szczepienia było wytworzenie przeciwciał w organizmie matki. Jak się okazało po porodzie, przeciwciała te znajdowały się również w krwi pępowinowej dziecka, co oznacza, że przedostały się do płodu przez łożysko.

Podobne sytuacje obserwowano już wiele lat wcześniej, w przypadku szczepionki przeciw w grypie oraz szczepienie przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi.  

Wcześniejsze badania prowadzone nad chorymi na COVID ciężarnymi wykazały, że po wyzdrowieniu wiele kobiet rodzi dzieci z przeciwciałami. Do tej pory nie znano jednak przypadku odnoszącego się do przeciwciał uzyskanych w wyniku szczepienia.  

Jak podają lekarze, opisujący przypadek amerykańskiej pielęgniarki, dziecko urodziło się zdrowe i "pełne energii". Wezwali również środowisko medyczne to prowadzenia dalszych badań nad skutecznością i bezpieczeństwem szczepionek przeciw COVID-19 u kobiet w ciąży, które mogłyby chronić i kobiety, i ich dzieci - już po narodzinach. 

Czytaj również: Szczepionka na COVID a karmienie piersią - czy w czasie laktacji można się szczepić na COVID-19?

Koronawirus w ciąży. Czy koronawirus stanowi zagrożenie dla kobiet w ciąży?

COVID-19 u noworodka - czy koronawirus jest wskazaniem do cięcia cesarskiego?

dr Michał Sutkowski: Zaszczepieni przeciw covid-19 wciąż mogą zarażać [Super Raport]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza