Grypa czy przeziębienie - jak odróżnić od siebie te dwie choroby?

2020-09-15 11:07
Grypa czy przeziębienie u dzieci
Autor: Getty images

Grypa i przeziębienie objawiają się podobnie: katar, gorączka, osłabienie – to typowe objawy oby tych chorób. Warto wiedzieć, czym różni się przeziębienie od grypy, czyli niegroźna, najczęstsza forma infekcji dróg oddechowych od niebezpiecznej choroby, grożącej powikłaniami.

Najprostszą metodą odróżnienia przeziębienia od grypy jest obserwowanie szybkości rozwoju i stopnia nasilenia dolegliwości.

Przeziębienie charakteryzuje się łagodnym początkiem i stopniowo narastającymi objawami (kichanie, katar, kaszel, łagodny ból głowy, niedrożność dróg oddechowych, niewielka gorączka). Grypę rozpoznać można po nagłym pogorszeniu samopoczucia, pojawieniu się wysokiej gorączki (ponad 38 stopni) oraz bólach kostno-stawowych – podkreśla dr Paweł Grzesiowski, niezależny ekspert z Instytutu Profilaktyki Zakażeń.

Warto wiedzieć, czy nasze dziecko dopadła grypa czy przeziębienie, ponieważ badania przeprowadzone przez firmę Millward Brown na zlecenie marki Theraflu wskazują, że aż 38% Polaków nie widzi różnicy pomiędzy przeziębieniem czy grypą.

Spis treści:

 1. Jakie są objawy grypy i jak je odróżnić od przeziębienia?
 2. Jak walczyć z grypą?
 3. Czym jest przeziębienie i jak je odróżnić od grypy?
 4. Jak leczyć przeziębienie?
 5. Grypa czy przeziębienie - jak je odróżnić?

Zobacz, jak odróżnić grypę od przeziębienia

Jakie są objawy grypy i jak je odróżnić od przeziębienia?

Grypa to zakaźna choroba wirusowa, która jest najczęstszą przyczyną ostrych infekcji układu oddechowego w okresie jesienno-zimowym. Pomimo, że jej obecność na świecie ma długą historię, to przez różnorodność i zmienność budowy wirusa grypy, nie udało się jej do końca opanować.

Wirusy grypy dzielą się na trzy typy: A, B oraz C. Przemiany w ich informacji genetycznej odpowiedzialne są również za występowanie miejscowych epidemii grypy. Grypy nie można bagatelizować, dlatego tak ważna jest wiedza na jej temat, aby skutecznie odróżniać ją od przeziębienia.

Rozpoznanie tej choroby polega na zauważeniu 4 typów objawów, które można podzielić na:

 • objawy ogólne, np. dreszcze, osłabienie, brak apetytu, uczucie ogólnego rozbicia, złe samopoczucie
 • objawy ze strony górnych dróg oddechowych, np. ból gardła, suchy kaszel, nieżyt nosa,
 • bóle mięśniowo-stawowe, ból głowy,
 • senność.

Jak walczyć z grypą?

Leczenie grypy, oprócz specjalistycznych leków przeciwwirusowych na receptę, polega przede wszystkim na łagodzeniu jej objawów. Niemal połowa rodziców w tej sytuacji wybiera domowe sposoby tj. gorąca kąpiel z solą czy herbata z miodem i z cytryną.

Dziecko trzeba poić, aby z powody wysokiej gorączki i biegunki (czasem się pojawia) nie doszło u niego do odwodnienia. Przydatne są leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe oraz leki na kasze suchy, który złagodzi ataki kaszlu i przyspieszy powstawanie wydzieliny. 

Profilaktyka jest tak samo ważna, jak skuteczne leczenie samej choroby. Odpowiedni styl życia pomaga w zapobieganiu przeziębieniu i grypie. Wskazana jest wystarczająca ilość snu, podejmowanie aktywności fizycznej, zbilansowana dieta oraz unikanie stresu. Osoby z grup ryzyka, a także małe dzieci przed sezonem grypowym powinny corocznie zaszczepić się przeciw grypie.

Czym jest przeziębienie i jak je odróżnić od grypy?

Przeziębienia to infekcja wywoływana przez rhinowirusy, a także adenowirusy i koronawirusy. Przeziębienie u niemowlaka i dziecka objawia się katarem, który spływa do gardła i je podrażnia, brakiem apetytu. Malec jest osłabiony, a zatkany nosek utrudnia mu jedzenie i spanie. 

Katar wirusowy, a z takim mamy do czynienia przy przeziębieniu, to wodnisto-śluzowa wydzielina z nosa, która po 2-3 dniach gęstnieje. Nie zawsze pojawia się w obu przewodach nosowych jednocześnie. Katarowi towarzyszy kichanie, drapanie w gardle, uczucie zapchanego nosa i ogólnego rozbicia.

Czasem objawom towarzyszy podwyższona temperatura. Przeziębienie trwa od 7 do 10 dni, a jego objawy słabną po ok. 3 dobach.

Jak leczyć przeziębienie?

Dziecko, które się przeziębiło powinno zostać w domu. Najlepiej, aby przebywało w dobrze nawilżonym pomieszczeniu, ponieważ suche powietrze nasila objawy i dodatkowo zwiększa ryzyko powikłań. Na katar i kaszel najlepiej stosować domowe sposoby leczenia przeziębienia: inhalacje, syrop z cebuli, sok z malin. Gdy dziecko ma gorączkę, można podać mu herbatkę z lipy.

Jeśli objawy nie ustępują, a nasilają się, wtedy warto udać się do lekarza, który sprawdzi, czy przeziębnie nie przerodziło się w poważniejszą infekcję.

Grypa czy przeziębienie - jak je odróżnić?

Przeziębienie to łagodna choroba, która stopniowo narasta, a potem słabnie, chyba że - zlekceważona - przerodzi się w poważniejsza infekcję. Grypa natomiast ma charakter nagły i od razu objawia się nasilonymi symptomami.

Aby rozpoznać, czy mamy do czynienia z grypą czy przeziębieniem, warto dokładnie obserwować malca i objawy jego choroby.

Gorączka:

 • przy grypie jest dużo wyższa i może dochodzić nawet do 40 st.
 • przy przeziębieniu nie przekracza stanu podgorączkowego lub nie mam jej wcale.

Katar:

 • przy grypie prawie nie występuje
 • przy przeziębieniu jest silny i intensywny.

Bóle stawów i mięśni:

 • przy grypie są silne i występują przez cały okres choroby
 • przy przeziębieniu - nie występują

Ból głowy:

 • przy grypie - silny, zlokalizowany wokół zatok i oczu. 
 • występuje rzadko

Kaszel:

 • przy grypie jest suchy, napadowy. Ponieważ chory nie odkrztusza wydzieliny, odruch kaszlowy może powodować ból w klatce piersiowej
 • przy przeziębieniu - rzadko się pojawia, może być jedynie efektem podrażnienia gardła wydzieliną spływającą z nosa.

Biegunka:

 • przy grypie u małych dzieci jest częsta i połączona z bólem brzuszka
 • przy przeziębieniu- nie występuje

Czytaj: Grypa u niemowlaka. Dlaczego grypa u małych dzieci jest groźna?

Jak długo żyją zarazki? Dezynfekcja mieszkania po chorobie dziecka

Szczepionka na grypę dla dzieci - rodzaje, działanie, przeciwwskazania

Przeziębienie u dziecka: sposoby na wzmacnianie odporności, katar, gorączkę i ból gardła

Katar u dziecka - co oznacza zielony katar, a co żółty katar?

meteriały prasowe

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE