Jak zarejestrować narodziny dziecka bez wychodzenia z domu?

2020-04-23 12:47

Czy wiesz, że nie musisz wychodzić z domu, aby zarejestrować nowo narodzone dziecko w USC? Możesz zrobić to on line, to bardzo wygodne rozwiązanie zwłaszcza w czasie pandemii, gdy urzędy są pozamykane. Oto instrukcja, jak zarejestrować dziecko zdalnie.

Jak zarejestrować narodziny dziecka bez wychodzenia z domu?
Autor: Getty images

Od dłuższego czasu istnieje możliwość zdalnego rejestrowania narodzin dziecka w urzędach stanu cywilnego. 22 kwietnia ministerstwo cyfryzacji opublikowało informacje o tym, że od dnia uruchomienia e-usługi, skorzystało z niej już ponad 100 tysięcy  rodziców!

Na pewno duży wzrost zainteresowania e-usługą, ministerstwo zawdzięcza pandemii koronawirusa, która spowodowała zamknięcie urzędów. Ale nawet po jej zakończeniu warto skorzystać z tej możliwości, ponieważ jest wygodna i nie wymaga wychodzenia z domu.

Spis treści:

  1. Jak zarejestrować dziecko zdalnie?
  2. Kto może zarejestrować dziecko on line?
  3. Kiedy zarejestrować dziecko on line?

Jak zarejestrować dziecko zdalnie?

To bardzo proste, wystarczy dostęp do komputera i posiadanie tzw. profilu zaufanego (to potwierdzony zestaw danych, które jednoznacznie identyfikują jego posiadacza w usługach podmiotów publicznych w internecie. Każda osoba, która ma profil zaufany i użyje go w usłudze internetowej podmiotu publicznego, jest wiarygodna – czytamy na stronie ministerstwa cyfryzacji). Jak go założyć, wyjaśniamy w ramce poniżej. 
 
Aby dokonać zdalnej rejestracji dziecka wystarczy wejść na stronę www.obywatel.gov.pl. w zakładkę „dzieci”. Dalej należy postępować zgodnie z instrukcją.

Kto może zarejestrować dziecko on line?

Rejestracji  dziecka zdalnie mogą dokonać rodzice (matka lub ojciec dziecka, którzy mają pełną zdolność do czynności prawnych). Jeśli rodzice nie są małżeństwem, ojciec dziecka musi wcześniej złożyć oświadczenie o uznaniu ojcostwa. 

W sytuacji, kiedy urzędy są zamknięte, rodzice powinni skontaktować się z USC telefonicznie, a następnie umówić wizytę na konkretną godzinę.

Kiedy zarejestrować dziecko on line?

Na rejestrację noworodka rodzice mają 21 dni od wystawienia karty urodzenia. To dokument, który wystawia szpital lub położna przyjmująca poród odmowy w ciągu 3 dni od porodu. Karta wysyłana jest to USC jako poświadczenie narodziny dziecka.  

Formalności po narodzinach dziecka - o czym i kiedy trzeba pamiętać?

Warto wiedzieć

Ministerstwo cyfryzacji wyjaśnia:

"Za pomocą profilu zaufanego skutecznie potwierdzisz swoją tożsamość w internecie (to pozwala automatycznie udostępniać dane, które są przeznaczone tylko dla ciebie) oraz podpiszesz wniosek, jeśli jest to niezbędne do załatwienia sprawy. Aby go założyć wejdź na https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany.

Profil zaufany możesz założyć bez wychodzenia z domu, jeśli masz:

  • konto w systemie banku lub innego przedsiębiorcy, który ma zgodę na potwierdzanie profilu zaufanego (ich listę znajdziesz na stronie profilu zaufanego),
  • kwalifikowany podpis elektroniczny,
  • nowy dowód osobisty z warstwą elektroniczną oraz czytnik umożliwiający podłączenie go do komputera. 
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza