Jest lista darmowych leków dla dzieci. Zawiera prawie 3 tys. pozycji

2023-08-31 10:49

Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę darmowych leków dla dzieci, które będą dostępne od 1 września 2023 roku. Znajduje się na niej 2800 pozycji, w tym leki przeciwalergiczne, przeciw schorzeniom kardiologicznym, cukrzyczy czy chorobom układu oddechowego.

Darmowe leki dla dzieci
Autor: Getty Images Od 1 września 2023 roku dostępnych będzie prawie 3 tysiące darmowych leków dla dzieci.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę leków, które od 1 września 2023 roku rodzice będą mogli za darmo otrzymać dla dzieci. Znalazło się na niej ponad 2800 pozycji. Jak powiedziała minister zdrowia Katarzyna Sójka, nowa lista leków refundowanych odpowie na zapotrzebowanie 15 milionów Polaków, nie tylko dzieci, ale i dorosłych.

Poradnik Zdrowie: czym popijać leki

Jakie leki będą darmowe dla dzieci?

Na liście leków refundowanych dla dzieci znalazły się produkty stosowane przy leczeniu chorób układu oddechowego, chorób układu pokarmowego czy moczowego. Oprócz tego są tam również leki przeciwalergiczne, przeciwgrzybiczne, immunostymulujące, immunosupresyjne, przeciwwirusowe. Lista obejmuje także leki hormonalne oraz przeciwbólowe.

Pełną listę darmowych leków znajdziemy na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Jak otrzymać darmowe leki dla dzieci?

Aby otrzymać darmowe leki dla dzieci, należy udać się z dzieckiem na wizytę do pediatry. Tam lekarz wystawi odpowiednie recepty i sprawdzi, czy leki, które przyjmuje na stałe dziecko, znalazły się na liście pozycji refundowanych przez MZ. Dotyczy to także infekcji wirusowych i bakteryjnych — po zbadaniu malucha lekarz wypisze odpowiednie leki (np. przeciwwirusowe czy antybiotyki) i sprawdzi, czy dziecko może otrzymać darmowe leki.

Co powinno znaleźć się na recepcie?

Na recepcie dla pacjentów, którzy otrzymają darmowe leki, powinien znaleźć się specjalny kod. To: "DZ", które oznacza uprawnienie do bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży. Leki te mogą otrzymać pacjenci poniżej 18. roku życia.

Rząd poszerzył listę darmowych leków

Darmowe leki dla dzieci i młodzieży to nie jedyna zmiana od 1 września 2023 roku. Na liście leków refundowanych znalazło się również więcej pozycji dla seniorów. Jak uzasadniono w projekcie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, dzieci do 18. roku życia i seniorzy, którzy skończyli 65 lat, są jednymi z tych, u których zapotrzebowanie na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne jest największe. Z tego powodu rząd podjął decyzję o znacznym zwiększeniu listy refundowanych leków. 

Czytaj: Jak stosować leki przeciwzapalne dla dzieci?