Jesteś w ciąży? Koniecznie zrób USG piersi. Fundacja Rak&Roll przypomina o badaniach profilaktycznych

2019-10-06 1:00

W niedzielę 6 października obchodzimy Dzień Boskich Matek. To dzień wszystkich kobiet, które w okresie ciąży i w pierwszym roku po porodzie zachorowały na nowotwór piersi. A przy okazji doskonała okazja do tego, aby przypomnieć wszystkim ciężarnym oraz wszystkim karmiącym mamom o konieczności wykonywania profilaktycznych badań USG piersi.

rak&Roll2
Autor: materiały prasowe

Panuje mit, że kobiety w ciąży i w czasie laktacji nie muszą, a nawet nie powinny badać sobie piersi, ponieważ ich stan nie pozwala na wykrycie ewentualnych zmian. A wszystkie "wymacane" guzki czy zgrubienia to efekt zmian hormonalnych charakterystycznych dla okresu oczekiwania na dziecko i karmienia piersią. Fundacja Rak&Roll od lat walczy z tymi nieprawdziwymi teoriami.

Rośnie liczba nowotoworów u ciężarnych

Jak pokazują badania, każdego roku rośnie liczba kobiet, u których wykryto nowotwór piersi w okresie ciąży lub rok po narodzinach dziecka. Na dodatek, jak podkreśla dr n.med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii w Warszawie, są one bardziej zaawansowane. Wszystko dlatego, że nie zostały wykryte w odpowiednim momencie, czyli w okresie ciąży, który uważa się - absolutnie błędnie - za "bezpieczny" w kwestii nowotworów piersi. 

"To bardzo poważny problem. Z najnowszych danych wynika, że aż 75 proc. przypadków raka piersi jest diagnozowanych po porodzie. To oznacza, że zostały one przegapione w ciąży - mówi dr. Jagiełło-Gruszfeld. - Diagnostyka u ciężarnych jest opóźniona przeważnie o 2 do 7 miesięcy od pojawienia się pierwszych symptomów. Opóźnienie rozpoznania o 6 miesięcy wpływa na zwiększenie liczby osób z przerzutami do regionalnych węzłów chłonnych o ponad 5 proc., co wiąże się ze zdecydowanie gorszym rokowaniem".

Warto wiedzieć
rak&Roll4

Autor: materiały prasowe

Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej wraz z Polskim Towarzystwem Ginekologów i Położników opracowało rekomendacje w sprawie badań USG piersi oraz zaktualizowało je o stanowisko wobec kobiet karmiących.

Kobiety po 35. roku życia powinny wykonać USG piersi:

  • w I trymestrze ciąży
  • raz do roku u kobiet karmiących
  • zawsze w przypadku zmian (guz, zaczerwienienie, obrzęk)

U kobiet poniżej 35. roku życia powinno rozważyć się wykonanie USG piersi:

  • w I lub II trymestrze ciąży
  • raz do roku u kobiet karmiących
  • zawsze w przypadku zmian (guz, zaczerwienienie, obrzęk).

Warto się badać w ciąży

Badania Fundacji Rak&Roll oraz Philips pokazują, że 23 proc. ciężarnych kobiet w wieku od 18 do 45 nigdy nie miało robionego USG piersi, a co trzecia kobieta przyznaje się do lęku przed badaniem, które jak podkreślają lekarze, jest absolutnie bezpieczne dla rozwijającego się płodu.

Dlatego Fundacja Rak&Roll edukuje i propaguje wiedzę na temat diagnostyki i terapii nowotworów. Jak podkreśla dr n,med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld, nowotwory piersi wykryte w okresie oczekiwania na dziecko można leczyć i nie są one powodem do usunięcia ciąży. Operacja wycięcia guza jest możliwa na każdym etapie ciąży, natomiast chemioterapia - już od drugiego trymestru.

"To na nas lekarzach spoczywa odpowiedzialność i to my powinniśmy być najważniejszym źródłem informacji dla kobiety" - mówi dr Paweł Guzik, specjalista ginekologii, położnictwa i ultrasonografii, wykładowca Roztoczańskiej Szkoły Ultrasonografii w Zamościu, zachęcając swoich kolegów po fachu do wykonywania badań palpacyjnych piersi ciężarnych pacjentek oraz do zlecania im profilaktycznych badań USG.