Jesteś w ciąży? Koniecznie zrób USG piersi. Fundacja Rak&Roll przypomina o badaniach profilaktycznych

2019-10-06 1:00

W niedzielę 6 października obchodzimy Dzień Boskich Matek. To dzień wszystkich kobiet, które w okresie ciąży i w pierwszym roku po porodzie zachorowały na nowotwór piersi. A przy okazji doskonała okazja do tego, aby przypomnieć wszystkim ciężarnym oraz wszystkim karmiącym mamom o konieczności wykonywania profilaktycznych badań USG piersi.

rak&Roll2
Autor: materiały prasowe

Panuje mit, że kobiety w ciąży i w czasie laktacji nie muszą, a nawet nie powinny badać sobie piersi, ponieważ ich stan nie pozwala na wykrycie ewentualnych zmian. A wszystkie "wymacane" guzki czy zgrubienia to efekt zmian hormonalnych charakterystycznych dla okresu oczekiwania na dziecko i karmienia piersią. Fundacja Rak&Roll od lat walczy z tymi nieprawdziwymi teoriami.

Rośnie liczba nowotoworów u ciężarnych

Jak pokazują badania, każdego roku rośnie liczba kobiet, u których wykryto nowotwór piersi w okresie ciąży lub rok po narodzinach dziecka. Na dodatek, jak podkreśla dr n.med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii w Warszawie, są one bardziej zaawansowane. Wszystko dlatego, że nie zostały wykryte w odpowiednim momencie, czyli w okresie ciąży, który uważa się - absolutnie błędnie - za "bezpieczny" w kwestii nowotworów piersi. 

"To bardzo poważny problem. Z najnowszych danych wynika, że aż 75 proc. przypadków raka piersi jest diagnozowanych po porodzie. To oznacza, że zostały one przegapione w ciąży - mówi dr. Jagiełło-Gruszfeld. - Diagnostyka u ciężarnych jest opóźniona przeważnie o 2 do 7 miesięcy od pojawienia się pierwszych symptomów. Opóźnienie rozpoznania o 6 miesięcy wpływa na zwiększenie liczby osób z przerzutami do regionalnych węzłów chłonnych o ponad 5 proc., co wiąże się ze zdecydowanie gorszym rokowaniem".

Warto wiedzieć
rak&Roll4

Autor: materiały prasowe

Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej wraz z Polskim Towarzystwem Ginekologów i Położników opracowało rekomendacje w sprawie badań USG piersi oraz zaktualizowało je o stanowisko wobec kobiet karmiących.

Kobiety po 35. roku życia powinny wykonać USG piersi:

  • w I trymestrze ciąży
  • raz do roku u kobiet karmiących
  • zawsze w przypadku zmian (guz, zaczerwienienie, obrzęk)

U kobiet poniżej 35. roku życia powinno rozważyć się wykonanie USG piersi:

  • w I lub II trymestrze ciąży
  • raz do roku u kobiet karmiących
  • zawsze w przypadku zmian (guz, zaczerwienienie, obrzęk).

Warto się badać w ciąży

Badania Fundacji Rak&Roll oraz Philips pokazują, że 23 proc. ciężarnych kobiet w wieku od 18 do 45 nigdy nie miało robionego USG piersi, a co trzecia kobieta przyznaje się do lęku przed badaniem, które jak podkreślają lekarze, jest absolutnie bezpieczne dla rozwijającego się płodu.

Dlatego Fundacja Rak&Roll edukuje i propaguje wiedzę na temat diagnostyki i terapii nowotworów. Jak podkreśla dr n,med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld, nowotwory piersi wykryte w okresie oczekiwania na dziecko można leczyć i nie są one powodem do usunięcia ciąży. Operacja wycięcia guza jest możliwa na każdym etapie ciąży, natomiast chemioterapia - już od drugiego trymestru.

"To na nas lekarzach spoczywa odpowiedzialność i to my powinniśmy być najważniejszym źródłem informacji dla kobiety" - mówi dr Paweł Guzik, specjalista ginekologii, położnictwa i ultrasonografii, wykładowca Roztoczańskiej Szkoły Ultrasonografii w Zamościu, zachęcając swoich kolegów po fachu do wykonywania badań palpacyjnych piersi ciężarnych pacjentek oraz do zlecania im profilaktycznych badań USG.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza