Karmiła piersią w ZOO. Reakcja orangutanicy zszokowała tłumy. Kryje się za nią wzruszająca historia

2023-03-30 14:10

Ta mama nie zdawała sobie sprawy, że zwykły wypad do ZOO podczas wakacji zostanie przez nią zapamiętany do końca życia, a wideo, które jej mąż nagrał na pamiątkę, stanie się viralem krążącym w internecie na całym świecie. Reakcja orangutanicy jest wzruszająca, zwłaszcza, że jak się okazuje, sama miała urodzić młode...

karmiła piersią w ZOO
Autor: Getty Images/ Facebook screenshot Reakcja orangutanicy na karmienie piersią kobiety jest wzruszająca.

Gemma Copeland to 30-letnia mama z Wielkiej Brytanii, która wraz z mężem i 4-miesięcznym synkiem odwiedziła Wiedeń. Na jedną z wycieczek rodzina wybrała się do wiedeńskiego ZOO, uznanego za jeden z najsławniejszych ogrodów zoologicznych świata.

Podczas spaceru synek kobiety, Jasper zrobił się markotny, więc mama postanowiła przystawić go do piersi. Stało się to tuż obok wybiegu dla orangutanów. Kobieta przycupnęła tuż przy szybie stanowiącej ogrodzenie. Niedługo później zbliżyła się do niej orangutanica o imieniu Sol. 

Przeczytaj też: Chciałabyś karmić piersią, ale nie możesz się przełamać? Oto sposoby na pokonanie niechęci

Kamila Kamińska o swoim macierzyństwie: Karmienie piersią to dar

Sprawdź: „Nigdy później aż tyle nie płakałam” – 6 trudnych historii poronień naszych czytelniczek

Sol spokojnie zbliżyła się do szyby i usiadła tuż obok karmiącej Gemmy. Patrzyła jej prosto w oczy ze zrozumieniem i czułością.

- Spojrzała mi prosto w oczy. Podniosła rękę, jakby chciała dotknąć mojego synka. Siedziała ze mną przez około pół godziny, ciągle gładząc szkło. Położyła się obok mnie, jakby mnie wspierała i chroniła - opowiadała Gemma w rozmowie z portalem Daily Mail.

Scena była tak niezwykła, że w koło zaczęli gromadzić się inni turyści, w ciszy i skupieniu obserwując całe zdarzenie. Historia jest tym bardziej wzruszająca, że jak się okazało, Sol niewiele wcześniej poroniła ciążę

- Być może różnimy się gatunkiem, ale karmienie piersią połączyło nas dzisiaj w jedynej w swoim rodzaju chwili, która pozostanie ze mną na zawsze - opowiadała wzruszona mama w rozmowie z brytyjskimi mediami. 

Ciąża u orangutanic trwa, jak u kobiet - około 9 miesięcy. Samice rodzą zazwyczaj tylko jedno młode. Orangutany to wyjątkowo mądre zwierzęta. Według badań, inteligencją dorównują kilkuletnim dzieciom, a niektóre doniesienia naukowe mówią, że pewne osobniki mają umysły nawet dorównujące 10-letnim dzieciom.

To jedne z najmniej agresywnych gatunków małp. Swoje młode wychowują przez 8 do 9 lat, a do 5. roku życia bezustannie towarzyszą potomstwu. Orangutany przeżywają też żałobę. Być może właśnie w jej trakcie była Sol podczas spotkania z Gemmą.