4 miesięczne dziecko (niemowlę). Rozwój dziecka w 4. miesiącu życia

2023-04-12 7:53

4 miesięczne dziecko, co na pewno ucieszy jego rodziców, śpi już znacznie więcej niż jego młodsi koledzy. Przeczytaj, jak rozwija się dziecko w 4. miesiącu życia i co powinno umieć niemowlę, gdy ma skończone 4 miesiące.

4 miesięczne dziecko (niemowlę). Rozwój dziecka w 4 miesiącu życia
Autor: Getty images 4 miesięczne dziecko (niemowlę). Rozwój dziecka w 4 miesiącu życia

Umiejętności 4-miesięcznego dziecka przechodzą na wyższy poziom, a to z uwagi na to, że z każdym dniem staje się ono silniejsze. Zwykle waży dwa razy więcej niż w chwili urodzenia. Nic dziwnego, samo dba o to, by otrzymywać regularnie posiłki, zazwyczaj co 3-4 godziny płaczem domaga się kolejnego karmienia.

4-miesięczne niemowlę na szczęście potrafi wytrzymać nieco dłużej w nocy, co pozwala wam, rodzicom od czasu do czasu złapać nawet 7 godzin snu. Sypia również w miarę regularnie w dzień - nawet trzykrotnie. Zobacz, jak rozwija się i co już potrafi 4-miesięczne dziecko?

Spis treści

  1. Rozwój poznawczy dziecka w 4. miesiącu życia
  2. Co potrafi 4-miesięczne dziecko?
  3. Duża i mała motoryka u 4-miesięcznego niemowlaka
  4. Kontakty społeczne dziecka w 4. miesiącu życia
Rozwój dziecka w 1. roku życia

Rozwój poznawczy dziecka w 4. miesiącu życia

Buzia służy 4-miesięcznemu dziecku nie tylko do smakowania mleka. Ssanie zabawek i paluszków to naturalny etap rozwoju, który pozwala dziecku poznawać otaczające go przedmioty i przygotowuje jamę ustną do nauki jedzenia (maluch nadgryza przedmiot, przesuwa go językiem).

Nie martw się o to, że nałyka się bakterii – w ten sposób jego organizm uodpornia się na zarazki. Przed ewentualną chorobą ochronią dziecko immunoglobuliny zawarte w mleku mamy lub probiotyki i inne cenne składniki znajdujące się w mleku modyfikowanym.

Ssanie zabawek czy paluszków (tzw. faza oralna) to sposób dziecka na poznawanie otaczającego go świata, a nie pierwszy objaw ząbkowania, jak niekiedy myślą rodzice. Dzięki znajdującym się w ustach licznym kubkom smakowym malec może wyczuć smak, fakturę, temperaturę, twardość, a nawet wielkość rzeczy, które wkłada do buzi. Dlatego badając coś nowego, zaczyna to ssać i oblizywać.

W 4. miesiącu życia niemowlę odwraca głowę w kierunku, z którego dochodzi dźwięk, interesuje się otoczeniem: uwielbia patrzeć w lustro, choć nie rozumie jeszcze, że obraz, który widzi, to jego własne odbicie, wpatruje się w kolorowe zabawki. Zaczyna też oceniać odległości i wie, że aby dosięgnąć obiektu zainteresowania czasem trzeba wyciągnąć rączkę.

Zobacz: Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia niemowląt

Co potrafi 4-miesięczne dziecko?

  • Leżąc na brzuchu potrafi dość długo unosić główkę.
  • Trzyma ją pewnie również wtedy, gdy jest podparte poduszkami lub o twoje ciało albo trzymane pionowo przez dorosłego, więc nie musisz już podtrzymywać mu główki.
  • Jeśli nosisz dziecko w chuście, możesz  zmienić mu pozycję na bardziej pionową, by mogło oglądać większy kawałek świata. Możesz też bez obaw nosić niemowlę w nosidełku.
  • Dziecko, leżąc na brzuszku może już też oprzeć się na samych dłoniach, jednocześnie prężąc nóżki, robiąc „kołyskę”, a także przewracać się z boku na plecy i z pleców na bok.
  • Prostuje nóżki i próbuje się nimi odpychać.
  • Ma coraz silniejsze ramiona, ćwiczy ich mięśnie rozstawiając je szeroko i wymachując nimi niczym skrzydłami.

Czytaj również: Rozwój wzroku niemowlaka: co widzi dziecko w pierwszych miesiącach życia?

Duża i mała motoryka u 4-miesięcznego niemowlaka

Faza oralna u niemowlęcia wiąże się ściśle z nową umiejętnością, jaką może się popisać. Malec potrafi już utrzymać zabawkę, którą włożyłaś mu do ręki lub którą sam zdołał chwycić – zwykle oburącz, bo jedną rączką nie jest w stanie jeszcze tego zrobić.

Potrafi też zapanować nad ruchami rąk i skoordynować je, dzięki czemu umie przez chwilę utrzymać przedmiot, uważnie go obserwując, a następnie trafić nim do buzi. Chwytanie przedmiotów – jeszcze niezbyt sprawne – to duży krok w rozwoju motoryki małej.

Malec w tym wieku trzyma prosto i sztywno główkę, pewnie unosi ją, leżąc na brzuszku, potrafi też w tej pozycji podpierać się na rękach i dłoniach. Ma coraz silniejsze nóżki, podczas zabawy w rowerek mocno nimi odpycha twoje dłonie. Zaczyna przewracać się z pleców na bok i odwrotnie.

Kontakty społeczne dziecka w 4. miesiącu życia

Niemowlę uczy się wielu nowych rzeczy, a każdy swój sukces ogłasza światu radosnym okrzykiem. Gdy zauważy, że grzechotka wydaje dźwięki, celowo nią potrząsa, powtarzając tę samą czynność setki razy, śmiejąc się z nowej zabawy.

Przeczytaj także: Kalendarz ząbkowania: kiedy pojawiają się pierwsze zęby u niemowlaka?

Dziecko umie już wydawać różne odgłosy: parska, pokrzykuje, grucha, cmoka i głośno się śmieje. Jest bardzo gadatliwe, a ponieważ trening czyni mistrza, więc pod koniec 4. miesiąca życia dziecka możesz usłyszeć już konkretne zbitki dźwięków, np. „ba-ba”.

Swój donośny głos wykorzystuje też w celu zwrócenia na siebie uwagi – gdy zostawisz je w łóżeczku, od razu przywoła cię, by mieć towarzystwo. Gdy je zawołasz, odwróci głowę w twoją stronę i uśmiechnie się do ciebie.

Niemowlę w 4. miesiącu życia uwielbia szaleć i wygłupiać się z bliskimi. Ale do obcych, których nie zna, podchodzi z rezerwą. Dlatego nie zdziw się, że ze zdumieniem, a nawet strachem będzie patrzyć np. na lekarza, który je bada.

Zaczyna również świadomie reagować na konkretne osoby – marudzi, gdy chce, by mama je przytuliła, śmieje się do rodzeństwa, które zwykle się z nim bawi albo zaczepia tatę, którego nie widziało cały dzień. Ponieważ maluch już wie, że płaczem może wiele osiągnąć, zaczyna marudzić czasem bez powodu, byleby wziąć go na ręce i przytulić.

Rozwój noworodka (tygodnie)