4-miesięczne dziecko (niemowlę). Rozwój dziecka w 4 miesiącu życia

2018-08-31 14:40
4 miesiąc
Autor: photos.com

Kalendarz rozwoju dziecka: 4 miesiąc życia dziecka. 4-miesięczne dziecko, co na pewno ucieszy jego rodziców, śpi już znacznie więcej niż jego młodsi koledzy. Przeczytaj, jak rozwija się dziecko w 4 miesiącu zycia i jakich umiejętności możesz się po swoim niemowlęciu spodziewać.

Kalendarz rozwoju dziecka: 4 miesiąc życia dziecka.

4-miesięczne dziecko zwykle waży dwa razy więcej niż w chwili urodzenia. Nic dziwnego, samo dba o to, by otrzymywać regularnie posiłki, zazwyczaj co 3-4 godziny domaga się kolejnego karmienia. Na szczęście potrafi też wytrzymać nieco dłużej w nocy, co pozwala wam, rodzicom od czasu do czasu złapać nawet 7 godzin snu. Sypia również w miarę regularnie w dzień - nawet trzykrotnie. Dziecko jest z każdym dniem silniejsze.

Buzia służy 4-miesięcznemu dziecku nie tylko do smakowania mleka. Ssanie zabawek i paluszków to naturalny etap rozwoju, który pozwala dziecku poznawać otaczające go przedmioty i przygotowuje jamę ustną do nauki jedzenia (maluch nadgryza przedmiot, przesuwa go językiem). Nie martw się o to, że nałyka się bakterii – w ten sposób jego organizm uodpornia się na zarazki. Przed ewentualną chorobą ochronią dziecko immunoglobuliny zawarte w mleku mamy lub probiotyki i inne cenne składniki znajdujące się w mleku modyfikowanym.

Zobacz:

Jak rozwija sie 4-miesięczne niemowlę?

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia niemowląt

Noworodek a niemowlę: różnice fizjologiczne

Rozwój poznawczy dziecka w 4 miesiącu życia

Ssanie zabawek czy paluszków (tzw. faza oralna) to sposób dziecka na poznawanie otaczającego go świata, a nie pierwszy objaw ząbkowania, jak niekiedy myślą rodzice. Dzięki znajdującym się w ustach licznym kubkom smakowym malec może wyczuć smak, fakturę, temperaturę, twardość, a nawet wielkość rzeczy, które wkłada do buzi. Dlatego badając coś nowego, zaczyna to ssać i oblizywać.

W 4. miesiącu życia niemowlę odwraca głowę w kierunku, z którego dochodzi dźwięk, interesuje się otoczeniem: uwielbia patrzeć w lustro, choć nie rozumie jeszcze, że obraz, który widzi, to jego własne odbicie, wpatruje się w kolorowe zabawki. Zaczyna też oceniać odległości i wie, że aby dosięgnąć obiektu zainteresowania czasem trzeba wyciągnąć rączkę.

>> Rozwój wzroku niemowlaka: co widzi dziecko w pierwszych miesiącach życia?

Kiedy niemowlę zaczyna siadać? Zobacz, jak przebiega rozwój dziecka w 1. roku życia [FILM]

Dobrze wiedzieć

Co potrafi 4-miesięczne dziecko?

  • Leżąc na brzuchu potrafi dość długo unosić główkę.
  • Trzyma ją pewnie również wtedy, gdy jest podparte poduszkami lub o twoje ciało albo trzymane pionowo przez dorosłego, więc nie musisz już podtrzymywać mu główki.
  • Jeśli nosisz dziecko w chuście, możesz  zmienić mu pozycję na bardziej pionową, by mogło oglądać większy kawałek świata. Możesz też bez obaw nosić niemowlę w nosidełku.
  • Dziecko, leżąc na brzuszku może już też oprzeć się na samych dłoniach, jednocześnie prężąc nóżki, robiąc „kołyskę”, a także przewracać się z boku na plecy i z pleców na bok.
  • Prostuje nóżki i próbuje się nimi odpychać.
  • Ma coraz silniejsze ramiona, ćwiczy ich mięśnie rozstawiając je szeroko i wymachując nimi niczym skrzydłami.

Sprawdź też: Zabawy z rocznym dzieckiem: 5 zabaw stymulujących rozwój roczniaka

Duża i mała motoryka u 4-miesięcznego dziecka

Faza oralna u niemowlęcia wiąże się ściśle z nową umiejętnością, jaką może się popisać. Malec potrafi już utrzymać zabawkę, którą włożyłaś mu do ręki lub którą sam zdołał chwycić – zwykle oburącz, bo jedną rączką nie jest w stanie jeszcze tego zrobić. Potrafi też zapanować nad ruchami rąk i skoordynować je, dzięki czemu umie przez chwilę utrzymać przedmiot, uważnie go obserwując, a następnie trafić nim do buzi. Chwytanie przedmiotów – jeszcze niezbyt sprawne – to duży krok w rozwoju motoryki małej. Malec w tym wieku trzyma prosto i sztywno główkę, pewnie unosi ją, leżąc na brzuszku, potrafi też w tej pozycji podpierać się na rękach i dłoniach. Ma coraz silniejsze nóżki, podczas zabawy w rowerek mocno nimi odpycha twoje dłonie. Zaczyna przewracać się z pleców na bok i odwrotnie.

Przeczytaj także o sprawności manualnej dziecka

Jak rozwijają się kontakty społeczne dziecka w 4 miesiącu życia?

Niemowlę uczy się wielu nowych rzeczy, a każdy swój sukces ogłasza światu radosnym okrzykiem. Gdy zauważy, że grzechotka wydaje dźwięki, celowo nią potrząsa, powtarzając tę samą czynność setki razy, śmiejąc się z nowej zabawy. Dziecko umie już wydawać różne odgłosy: parska, pokrzykuje, grucha, cmoka i głośno się śmieje. Jest bardzo gadatliwe, a ponieważ trening czyni mistrza, więc pod koniec 4. miesiąca życia dziecka możesz usłyszeć już konkretne zbitki dźwięków, np. „ba-ba”. Swój donośny głos wykorzystuje też w celu zwrócenia na siebie uwagi – gdy zostawisz je w łóżeczku, od razu przywoła cię, by mieć towarzystwo. Gdy je zawołasz, odwróci głowę w twoją stronę i uśmiechnie się do ciebie.

Niemowlę uwielbia szaleć i wygłupiać się z bliskimi. Ale do obcych, których nie zna, podchodzi z rezerwą. Dlatego nie zdziw się, że ze zdumieniem, a nawet strachem będzie patrzyć np. na lekarza, któryje bada. Zaczyna również świadomie reagować na konkretne osoby – marudzi, gdy chce, by mama je przytuliła, śmieje się do rodzeństwa, które zwykle się z nim bawi albo zaczepia tatę, którego nie widziało cały dzień. Ponieważ maluch już wie, że płaczem może wiele osiągnąć, zaczyna marudzić czasem bez powodu, byleby wziąć go na ręce i przytulić.

Dowiedz się dlaczego taniec dla niemowląt ma sens!

Polecamy wideo: Co zrobić, by niemowlak przespał całą noc?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Rozwój noworodka (tygodnie)

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE