Kiedy trzeba zapisać dziecko na świetlicę? Jeszcze przed 1 września

2023-08-29 9:43

Zapisy na świetlicę szkolną często ruszają jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego. Jest to związane z limitem miejsc w świetlicy, dlatego rodzice pracujący powinni zainteresować się zapisami dzieci wcześniej. Kiedy trzeba zapisać dziecko na świetlicę i jak to zrobić?

Kiedy zapisać dziecko na świetlicę?
Autor: Getty Images Zapisy na świetlicę szkolną mogą ruszać przed 1 września.

Zapisy dzieci na świetlicę szkolną często ruszają jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem roku szkolnego, co wynika z limitu miejsc. W każdej placówce może to odbywać się w innym trybie, dlatego warto zainteresować się zapisami na świetlicę już teraz. Zwłaszcza jeśli nie mamy nikogo, kto mógłby odbierać dziecko ze szkoły.

Zajęcia dla dzieci

Kiedy dziecko może korzystać ze świetlicy?

Każda szkoła ma obowiązek zapewnienia opieki dzieciom, których rodzice pracują. Dotyczy to zarówno szkół publicznych, jak i niepublicznych. Jeśli więc rodzice zgłaszają w szkole konieczność zorganizowania opieki dla dzieci po lekcjach, to dyrektor placówki musi uwzględnić ich prośbę.

Kiedy zapisać dziecko na świetlicę?

W niektórych szkołach zapisy do świetlicy ruszają jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego. W innych dokumenty można złożyć do 10 września. Warto dowiedzieć się, jak jest w placówce, do której będzie uczęszczało nasze dziecko, by nie spóźnić się ze złożeniem dokumentów.

Jak zapisać dziecko na świetlicę?

Aby zapisać dziecko na świetlicę, trzeba wypełnić odpowiedni formularz. Dokument można pobrać ze strony szkoły podstawowej lub uzyskać go w sekretariacie. W dokumencie należy podać dane dziecka, dane rodziców, dane kontaktowe do zakładu pracy, a także wypełnić upoważnienia dla osób, które będą odbierały dziecko ze szkoły. 

Gotowe dokumenty należy złożyć w sekretariacie szkoły. I to już koniec formalności.

Czy świetlica jest płatna?

Korzystanie ze świetlicy szkolnej jest bezpłatne. Dyrektor szkoły nie może pobierać za to dodatkowych pieniędzy. Wynika to z Ustawy o systemie oświaty, która gwarantuje bezpłatne korzystanie z oferty, której realizacja wpisuje się w zadania szkoły.

Co robią dzieci na świetlicy?

Na świetlicy dzieci powinny spędzać czas w sposób konstruktywny. Oznacza to nie tylko odrabianie lekcji i naukę, ale również rozwijanie swoich pasji. Nauczycielki, które pracują na świetlicy, organizują dzieciom różne zajęcia manualne, warsztaty, sportowe gry. Nie należy zatem się obawiać, że dziecko będzie się nudzić. 

Czytaj: Nie zwalniaj dziecka z WF-u bez powodu. Ruch jest ważny dla jego zdrowia

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza