"Kobiece oświadczyny" to nie chwilowy trend. Wkrótce będą normą? Jubilerzy już zacierają ręce

2023-06-07 9:56

Romantyczne oświadczyny na plaży albo w restauracji. Milknie rozmowa i słychać pytanie: "Wyjdziesz za mnie, Paweł?". Tak, coraz częściej to kobiety oświadczają się swoim partnerom, a nie odwrotnie. Kryzys męskości, wyzwolenie kobiet? Bez względu na przyczynę, jubilerzy projektują już kolekcje zaręczynowych pierścionków dla facetów.

Kobiety coraz częściej oświadczają się facetom. Jubilerzy już zacierają ręce
Autor: Getty Images Kobiety coraz częściej oświadczają się facetom. Jubilerzy już zacierają ręce

Mężczyźni nie chcą się żenić. Przynajmniej ci młodzi. A kobiety? Choć oficjalnie wiele z nich mówi, że nie zależy im na ślubie, to jednak skrycie marzą o welonie i brylancie na palcu. Potwierdzają to światowe statystyki, które pokazują, że coraz więcej kobiet oświadcza się swoim partnerom i proponuje im ślub!

Spis treści

  1. Coraz mniej małżeństw w Polsce
  2. Kto oświadcza się w Polsce?
  3. Nowy trend: oświadczyny kobiet
  4. A co na to panowie?  
Niebiańskim samolotem lecą w poślubną podróż

Coraz mniej małżeństw w Polsce

Statystyki podawane przez GUS pokazują jasno, że spada liczba małżeństw. Wzrasta natomiast liczba związków partnerskich, czyli par żyjących bez ślubu, "na kocia łapę" - jakby powiedziały nasze babcie.   

Dane sprzed kilku lat pokazują, że najbardziej niechętni związkom sformalizowanym są młodzi ludzie. W ciągu dekady zdecydowanie spadła liczba zawieranych małżeństw wśród osób w wieku studenckim, czyli 20-24 lata (44 tys. do 17 tys.). Więcej chętnych jest wśród starszych Polaków - Widać wzrost zawartych małżeństw szczególnie w grupie wiekowej 35-39 lat (2010 r. - 14 tys., 2019 r. - 21 tys.).

Czytaj również: Czy istnieje idealny wiek na zawarcie małżeństwa? Naukowcy twierdzą, że tak

Klaudia Halejcio ogłosiła radosną nowinę. "Prawidłowa kolejność powinna być taka. My robimy odwrotnie"

Kto oświadcza się w Polsce?

Statystyki GUS-u podają, ile małżeństw zawarto w danym roku czy w danym województwie, w jakim wieku byli małżonkowie i ilu doczekali się dzieci. Nie podają jednak, kto komu oświadczył się przed ślubem. A pytanie wcale nie jest głupie, bo światowe trendy pokazują, że coraz częściej małżeństwo proponują kobiety. To one, nie doczekawszy się na pierścionek od chłopaka, postanawiają wziąć sprawy we własne ręce. 

Polska jest dość tradycyjnym krajem, chociaż nowinki z zachodu są chętnie i szybko adaptowane do naszych warunków. Ale pewnie i u nas znalazłaby się kobieta, która oświadczyła się swojemu wybrankowi. Na zachodzie jest już wiele takich przypadków.  

"W zeszłym tygodniu zadałam najłatwiejsze pytanie w moim życiu, a Andy powiedział TAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA KOLEGO!" - napisała w poście @lucye_lawrence, autorka powyższego posta. 

Nowy trend: oświadczyny kobiet

Jedno z zagranicznych badań mówiło, że 95% propozycji małżeństw składanych jest przez mężczyzn - to zgodne z tradycją i przekonaniem, że to do faceta należy pierwszy ruch: zaproszenie na randkę czy wyznanie miłości. Ale ponieważ coraz mniej panów przechodzi do dalszego etapu znajomości, czyli zaręczyn, dlatego coraz więcej kobiet przejmuje inicjatywę i proponuje partnerom wzięcie ślubu.

Jak podaje magazyn www.harpersbazaar.com, w roku 2020 Pinterest odnotował 336-procentowy wzrost liczby wyszukiwań dotyczących kobiet oświadczających się mężczyznom, w porównaniu z poprzednim rokiem.

Podobno projektanci biżuterii zaczynają tworzyć kolekcje pierścionków zaręczynowych dla mężczyzn, w odpowiedzi na spore zainteresowanie tego rodzaju klejnotami.

A co na to panowie?  

Jak mężczyzna reaguje, gdy kobieta mu się oświadcza?  Część będzie zaskoczona, zniesmaczona, postawiona pod ścianą... Ale niektórym to się spodoba! Kolejne badania (cytowane przez serwis www.cliveblair.co.uk), opierające się na odpowiedziach 500 panów mówią, że 70% z nich stwierdziło, że "byliby podekscytowani, gdyby to kobieta się oświadczyła".

Może taka propozycja ich dowartościowuje, uwalnia od konieczności podjęcia decyzji o ewentualnym małżeństwie i zdejmuje z nich presję? A wy, oświadczyłybyście się facetowi?