Koszalin. Trzytygodniowa dziewczynka w Oknie Życia. Siostry cieszy "ochrona życia poczętego"

2023-08-01 9:41

Maleńka dziewczynka pojawiła się w oknie życia Domu Samotnej Matki w Koszalinie. Jest maleńka, jak oceniają siostry, które ją odnalazły, na oko ma trzy tygodnie i jest całkiem zdrowa.

dziewczynka w Oknie Życia
Autor: Getty Images/ Facebook screenshot dziewczynka w Oknie Życia

Sygnał alarmowy zwany "Darem Życia" odezwał się w Domu Samotnej Matki w Koszalinie w poniedziałek, 31. lipca w okolicach godziny 14. Siostry zakonne, opiekujące się placówką należącą do Caritas, zgodnie z procedurami natychmiast poszły sprawdzić, w jakim celu okno zostało otwarte. Po chwili okazało się, że rzeczywiście znajduje się w nim dziecko - trzytygodniowy noworodek

Dowiedz się: 17 lat temu powstało pierwsze Okno Życia. Siostra zakonna wspomina list od jednej matki

Skala Apgar - ile punktów i za co dostaje noworodek?

Siostry zdziwione porą pozostawienia dziecka

O całym zdarzeniu opowiedziano na Facebooku Domu Samotnej Matki "Dar Życia" im. św. Józefa w Koszalinie, nie kryjąc wzruszenia.

"Dzielimy się z Wami pięknym doświadczeniem, jakim było pojawienie się dzieciątka w naszym Oknie Życia. Dzisiaj w godzinach popołudniowych malutkiej dziewczynce zostało podarowane nowe życie. Cieszymy się, że misja naszego Domu, czyli ochrona życia poczętego w sposób realny może być realizowana" - napisano w poście Caritas. 

Maleńką dziewczynkę w oknie życia odnalazła siostra Natalia Frączek, która jak przyznaje, o tej porze dnia nie spodziewałaby się odnaleźć w oknie dziecka. Zazwyczaj zostawiane są one w porach nocnych lub wczesnoporannych.

- Kiedy weszłam do pomieszczenia to, ku mojemu zaskoczeniu ze względu na porę dnia, okazało się, że w oknie jest dzieciątko: malusieńka dziewczynka. Oceniłam ją na dwa, najwyżej trzy tygodnie życia - opowiadała cytowana przez diecezję siostra. 

Co dalej czeka dziewczynkę?

Do dziewczynki natychmiast wezwano karetkę pogotowia, z której lekarz ocenił stan zdrowia dziewczynki na dobry. Maleństwo zostało zabrane do szpitala w celu pogłębienia badań. Później informacje o dziewczynce zostaną przekazane do ośrodka adopcyjnego, który odnajdzie noworodkowi nowy dom. 

- Ważne jest to, żeby dodać, że rodzice dziecka pozostawiający je w oknie życia, nie ponoszą konsekwencji prawnych — podkreśliła siostra Frączek.

Okna Życia w Polsce mają już 17 lat

Pierwsze okno życia powstało już w 1198 roku w Rzymie przy Kościele Santo Spirito in Sassia. Miało stanowić rodzaj pomocy dla samotnych matek, którym w XII wieku było szczególnie ciężko. W Polsce Okna Życia działają od 17 lat. W całym kraju jest już blisko 70 takich miejsc. W samym Koszalinie, od 2016 roku nowe życie otrzymało w ten sposób w sumie czworo dzieci. Poprzednią dziewczynkę pozostawiono 14 czerwca 2021 roku.