3-tygodniowe dziecko (noworodek)

2018-08-31 15:40

Kalendarz rozwoju dziecka: 3 tydzień życia dziecka. 3-tygodniowe dziecko może ukazywać kilka charakterystycznych odruchów, które sprawdzisz poprzez dotyk. Noworodek umie też już rozpoznawać smak kwaśny i słodki, a najbardziej smakuje mu mleko mamy.

3 tydzień
Autor: _photos.com|photos.com 3-tygodniowe dziecko ma kilka bezwarunkowych odruchów.

Kalendarz rozwoju dziecka: 3 tydzień życia dziecka.

Dziecko przyszło na świat z pewnymi bezwarunkowymi odruchami, które są charakterystyczne tylko dla tego okres. Możesz je sprawdzić w 3 tygodniu zycia dziecka, a większość z nich zaniknie pod koniec czwartego miesiąca życia.

Dobrze wiedzieć

3-tygodniowe dziecko: odruchy, które możesz u niego sprowokować

  • Odruch Moro: przestraszone hałasem lub nagłym ruchem dziecko gwałtownie rozprostowuje rączki i nóżki, jakby się chciało czegoś uchwycić, a następnie przyciska mocno rączki do siebie, zaciskając przy tym piąstki, jakby chciało kogoś objąć.
  • Odruch chwytny: kiedy podasz dziecku swój kciuk lub wsadzisz mu coś do rączki, natychmiast zaciśnie palce z taką siłą, że jesteś w stanie unieść dziecko do góry.
  • Odruch Babińskiego: kiedy połaskoczesz dziecko po podeszwie stopy, małe palce zegną się do środka natomiast duży palec wygnie się do góry.
  • Odruch Rootinga: kiedy delikatnie muśniesz dziecko w policzek zobaczysz jak delikatnie odwraca główkę w tę stronę i otwiera buzię, gotowe do ssania.
  • Odruch kroczenia: podtrzymując dziecko w pozycji pionowej pod paszkami w taki sposób, by stópkami dotykało ziemi zobaczysz jak stawia krok za krokiem jakby chodziło.

Zobacz: 

Noworodek a niemowlę: różnice fizjologiczne

Co męczy niemowlaka?

Sprawdź jak prawidłowo powinien wyglądać odruch chwytania.

3-tygodniowe dziecko potrafi już:

  • Nawiązywać swój pierwszy kontakt z otoczeniem przez skórę – w ten sposób poznaje pierwsze bardzo ważne wrażenia jak ciepło i zimno.
  • Zdrowy noworodek często uspokaja się dzięki dotknięciu – gdy tylko zostanie przytulony do ciała mamy.
  • Twoje dziecko potrafi już rozróżniać kwaśne i słodkie smaki; najbardziej mu smakuje słodkie i ciepłe mleko mamy.

3-tygodniowe dziecko: pielęgnacja pępka

Sprawdź swoją wiedzę o opiece okołoporodowej i pielęgnacji niemowlęcia

Pytanie 1 z 7
Jakie akcesoria pomagają karmiącym mamom?
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Rozwój noworodka (tygodnie)
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza