3-tygodniowe dziecko (noworodek)

2018-08-31 15:40

Kalendarz rozwoju dziecka: 3 tydzień życia dziecka. 3-tygodniowe dziecko może ukazywać kilka charakterystycznych odruchów, które sprawdzisz poprzez dotyk. Noworodek umie też już rozpoznawać smak kwaśny i słodki, a najbardziej smakuje mu mleko mamy.

3 tydzień
Autor: _photos.com|photos.com 3-tygodniowe dziecko ma kilka bezwarunkowych odruchów.

Kalendarz rozwoju dziecka: 3 tydzień życia dziecka.

Dziecko przyszło na świat z pewnymi bezwarunkowymi odruchami, które są charakterystyczne tylko dla tego okres. Możesz je sprawdzić w 3 tygodniu zycia dziecka, a większość z nich zaniknie pod koniec czwartego miesiąca życia.

Dobrze wiedzieć

3-tygodniowe dziecko: odruchy, które możesz u niego sprowokować

  • Odruch Moro: przestraszone hałasem lub nagłym ruchem dziecko gwałtownie rozprostowuje rączki i nóżki, jakby się chciało czegoś uchwycić, a następnie przyciska mocno rączki do siebie, zaciskając przy tym piąstki, jakby chciało kogoś objąć.
  • Odruch chwytny: kiedy podasz dziecku swój kciuk lub wsadzisz mu coś do rączki, natychmiast zaciśnie palce z taką siłą, że jesteś w stanie unieść dziecko do góry.
  • Odruch Babińskiego: kiedy połaskoczesz dziecko po podeszwie stopy, małe palce zegną się do środka natomiast duży palec wygnie się do góry.
  • Odruch Rootinga: kiedy delikatnie muśniesz dziecko w policzek zobaczysz jak delikatnie odwraca główkę w tę stronę i otwiera buzię, gotowe do ssania.
  • Odruch kroczenia: podtrzymując dziecko w pozycji pionowej pod paszkami w taki sposób, by stópkami dotykało ziemi zobaczysz jak stawia krok za krokiem jakby chodziło.

Zobacz: 

Noworodek a niemowlę: różnice fizjologiczne

Co męczy niemowlaka?

Sprawdź jak prawidłowo powinien wyglądać odruch chwytania.

3-tygodniowe dziecko potrafi już:

  • Nawiązywać swój pierwszy kontakt z otoczeniem przez skórę – w ten sposób poznaje pierwsze bardzo ważne wrażenia jak ciepło i zimno.
  • Zdrowy noworodek często uspokaja się dzięki dotknięciu – gdy tylko zostanie przytulony do ciała mamy.
  • Twoje dziecko potrafi już rozróżniać kwaśne i słodkie smaki; najbardziej mu smakuje słodkie i ciepłe mleko mamy.

3-tygodniowe dziecko: pielęgnacja pępka

Sprawdź swoją wiedzę o opiece okołoporodowej i pielęgnacji niemowlęcia

Pytanie 1 z 7
Jakie akcesoria pomagają karmiącym mamom?
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Rozwój noworodka (tygodnie)

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza