3-tygodniowe dziecko (noworodek)

2018-08-31 15:40
3 tydzień
Autor: _photos.com|photos.com 3-tygodniowe dziecko ma kilka bezwarunkowych odruchów.

Kalendarz rozwoju dziecka: 3 tydzień życia dziecka. 3-tygodniowe dziecko może ukazywać kilka charakterystycznych odruchów, które sprawdzisz poprzez dotyk. Noworodek umie też już rozpoznawać smak kwaśny i słodki, a najbardziej smakuje mu mleko mamy.

Kalendarz rozwoju dziecka: 3 tydzień życia dziecka.

Dziecko przyszło na świat z pewnymi bezwarunkowymi odruchami, które są charakterystyczne tylko dla tego okres. Możesz je sprawdzić w 3 tygodniu zycia dziecka, a większość z nich zaniknie pod koniec czwartego miesiąca życia.

Dobrze wiedzieć

3-tygodniowe dziecko: odruchy, które możesz u niego sprowokować

  • Odruch Moro: przestraszone hałasem lub nagłym ruchem dziecko gwałtownie rozprostowuje rączki i nóżki, jakby się chciało czegoś uchwycić, a następnie przyciska mocno rączki do siebie, zaciskając przy tym piąstki, jakby chciało kogoś objąć.
  • Odruch chwytny: kiedy podasz dziecku swój kciuk lub wsadzisz mu coś do rączki, natychmiast zaciśnie palce z taką siłą, że jesteś w stanie unieść dziecko do góry.
  • Odruch Babińskiego: kiedy połaskoczesz dziecko po podeszwie stopy, małe palce zegną się do środka natomiast duży palec wygnie się do góry.
  • Odruch Rootinga: kiedy delikatnie muśniesz dziecko w policzek zobaczysz jak delikatnie odwraca główkę w tę stronę i otwiera buzię, gotowe do ssania.
  • Odruch kroczenia: podtrzymując dziecko w pozycji pionowej pod paszkami w taki sposób, by stópkami dotykało ziemi zobaczysz jak stawia krok za krokiem jakby chodziło.

Zobacz: 

Noworodek a niemowlę: różnice fizjologiczne

Co męczy niemowlaka?

Sprawdź jak prawidłowo powinien wyglądać odruch chwytania.

3-tygodniowe dziecko potrafi już:

  • Nawiązywać swój pierwszy kontakt z otoczeniem przez skórę – w ten sposób poznaje pierwsze bardzo ważne wrażenia jak ciepło i zimno.
  • Zdrowy noworodek często uspokaja się dzięki dotknięciu – gdy tylko zostanie przytulony do ciała mamy.
  • Twoje dziecko potrafi już rozróżniać kwaśne i słodkie smaki; najbardziej mu smakuje słodkie i ciepłe mleko mamy.

3-tygodniowe dziecko: pielęgnacja pępka

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Rozwój noworodka (tygodnie)
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE