Krótkie imię dla dziewczynki, które niespodziewanie wpadło do pierwszej 10 rankingu

2022-08-12 14:16

Imię to od kilku lat pięło się na liście najpopularniejszych imion żeńskich nadawanych w naszym kraju, ale dopiero niedawno wskoczyło do czołówki. Kiedyś nie było samodzielnym imieniem, ale stanowiło zdrobnienie innego imienia. W szybkim czasie stało się jednak bardziej popularne do swojego pierwowzoru.

Krótkie imię dla dziewczynki, które niespodziewanie wpadło do pierwszej 10 rankingu
Autor: Getty images Krótkie imię dla dziewczynki, które niespodziewanie wpadło do pierwszej 10 rankingu

Imię Pola bo o nim mowa w 2021 roku zostało nadane aż 4483 razy, plasując się dzięki temu na 10 miejscu w rankingu najczęściej nadawanych imion w Polsce. Dla porównania imię Apolonia, od którego pierwotnie pochodzi, w tym samym roku zostało wybrane przez rodziców małych dziewczynek tylko 438 razy.

Przeczytaj także: To imię dla dziewczynki skradło serca rodziców. W minionym roku wybierano je najczęściej

Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Sukcesywna ekspansja imienia Pola

Popularność tego krótkiego imienia rośnie sukcesywnie od kilku lat i nie hamuje. W 2019 roku zajmowało 16 miejsce w rankingu – otrzymało je wówczas 3657 noworodków płci żeńskiej w Polsce. Rok później przeskoczyło o 5 miejsc w górę, plasując się tuż za pierwszą dziesiątką na 11 pozycji z wynikiem 4060 nadań.

Rodzice pokochali to imię przede wszystkim za to, że ładnie brzmi i jest krótkie. Być może także dlatego, że dobrze się im kojarzy. Imię to nosiły znane aktorki, modelki czy pisarki. Przywołać w tym miejscu warto chociażby: Polę Negri, Polę Raksę czy Polę Gojawiczyńską.

Pochodzenie imienia Pola

Imię Pola może być zdrobnieniem od imienia Apolonia, ale może być także osobnym imieniem. Jako samodzielne imię funkcjonuje od niedawna. Bardzo prawdopodobne, że usamodzielniło się pod wpływem zmiksowania zdrobnienia Apolonii z imieniem Paula, które w niektórych językach świata wymawiane jest jako Pola.

Samo imię Apolonia ma pochodzenie greckie i oznacza "należąca do Apolla".

Przeczytaj: Dzieci o tych imionach są szlachetne, mają piękny i dobry charakter. Nazwałabyś tak swojego malucha?

Charakter osób o imieniu Pola

Pola jest z jednej strony osobą, która lubi robić na otoczeniu dobre wrażenie, ale z drugiej strony ceni sobie zacisze własnego domu i prywatność. Lubi otaczać się ludźmi, ma wielu przyjaciół, ale często ucieka w samotność. Na pozór może sprawiać wrażenie osoby zdystansowanej i chłodnej, ale w rzeczywistości to bardzo wrażliwa i empatyczna dusza. Ceni sobie dobry wygląd, ale także akceptuje upływający czas.

Mała Pola ostrożnie dobiera sobie przyjaciół, jeśli jednak jakaś koleżanka przypadnie jej do serca, potrafi zaprzyjaźnić się na całe życie i być wierna tej przyjaźni. Lubi spędzać czas na kreatywnych aktywnościach, ciągnie ją do sztuki. Malowanie, śpiewanie, taniec to zajęcia, które bardzo lubi. Pola jest też bardzo samodzielna od maleńkości.

Imieniny Poli

Imieniny Poli przypadają tylko dwa razy w roku: 9 lutego i 23 września.

Zdrobnienia

Pola to bardzo krótkie imię, którego w zasadzie nie trzeba zdrabniać. Potocznie jednak można spotkać się z kilkoma zdrobnieniami: Poluś, Polka, Polcia, Polusia, Poleczka, Polunia, Poluśka, Poluńka.

Przeczytaj: Krótkie, ale niezagraniczne imiona dla dzieci o ładnym brzmieniu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza