Księża zaniemówią. Oto, co robią polskie pierwszaki w grach komputerowych

2023-01-13 17:06

Roblox, to popularna platforma do gier, z której od kilku lat korzysta mnóstwo dzieci, także tych w wieku wczesnoszkolnym. Część graczy to nawet dzieci chodzące do zerówki. W Robloxie budować można własną rzeczywistość. Jedną z modnych od jakiegoś czasu są... wirtualne kościoły, w których dzieci grają w Msze Święte.

Roblox
Autor: YouTube screenshot Dzieci grają w... mszę świętą na Robloxie.

Roblox przyciąga dzieci nieskończonymi możliwościami. Właściwie wszystko, co modne w popkulturze ma swoją wersję na platformie. Pisałyśmy jakiś czas temu, że dzieci odtwarzają w grze fabułę serialu dla dorosłych pełnego przemocy - Squid Game. Aktualnie budują światy Wednesday Addams, która podbija nie tylko Netflixa, ale i wszystkie portale społecznościowe. Wielu graczy buduje też rzeczywistość naśladującą realne życie - szkoły, restauracje, a także... kościoły.

Nowa, osobliwa moda wśród dzieci cieszy się sporym powodzeniem. Na serwisie YouTube można znaleźć dużo filmików ze screencastów, gdzie gracz nagrywa swoje poczynania w grze. Na jednym z takich wideo, widać, jak ogromna kolejka, połączonych ze sobą wirtualnie graczy ustawia się podczas gry w Mszę Świętą w kolejce po... komunię. 

Zobacz: Szkoły ostrzegają przed Huggy Waggy. "Przytulę cię tak, że wydasz ostatni oddech"

Internetowy pedofil w rękach policjantów

Sprawdź: Bezpieczne dziecko w Internecie - filtry i blokady rodzicielskie

Mszy Świętych na Robloxie jest całe mnóstwo. Podobnie, jak nagranych filmików z takich specyficznych sesji robloxowych graczy, publikowanych na YouTube. Nie wiadomo kto pierwszy wpadł na pomysł stworzenia kościelnej rzeczywistości w grze. Wiadomo jednak, że grupa graczy nazwana "Archidiecezja gnieźnieńska" ma już 28 tys. użytkowników, a ta liczba dalej rośnie.

Twórcy zaznaczają, że ich gra nie ma wartości sakramentalnej, ale mimo to z pełną precyzją odtwarzają kolejne elementy naśladujące mszę. Uczestnicy gry modlą się z zachowaniem kolejności obrządku, śpiewają kościelne pieśni, odbywa się typowe czytanie Biblii, przekazują sobie znak pokoju, stają w kolejce po komunię świętą. Na tym nie koniec. Oprócz zwykłych mszy, gracze Robloxa organizują też śluby, chrzty, a nawet pogrzeby...