Kupujesz używany fotelik samochodowy? O tej rzeczy większość rodziców nie wie, a trzeba ją sprawdzić

2022-09-14 12:21

Od zawsze wielu rodziców kupowało gadżety dla dzieci z drugiej ręki. Maluchy szybko z nich wyrastają, a więc nie są zniszczone, nawet jeśli mają już kolejnego właściciela. Kupując używany fotelik samochodowy musisz jednak koniecznie sprawdzić jedną rzecz. Nie sugeruj się jedynie wyglądem sprzętu. Dla bezpieczeństwa dziecka istotna jest pewna kwestia, o której niewiele się mówi.

fotelik samochodowy
Autor: Getty Images Kupując używany fotelik samochodowy musisz koniecznie to sprawdzić.

Wózki niemowlęce, łóżeczka, foteliki do karmienia, czy foteliki samochodowe. Na portalach z ogłoszeniami sprzedaży jest ich całe mnóstwo. Kupowanie rzeczy z drugiej ręki jest ekologiczne i ekonomiczne. Zwłaszcza w dobie inflacji. 

Eksperci jednak od lat próbują zwracać uwagę rodziców, na to by używany sprzęt dla niemowląt, przede wszystkim zachowywał standardy bezpieczeństwa. Dużo mówi się o używanych materacykach i łóżeczkach w kontekście ryzyka SIDS. Mało jednak jest informacji o fotelikach samochodowych. Jakie kryterium muszą spełniać, by nadawały się do użytku przez kolejne dziecko?

Dowiedz się: Jak prawidłowo montować fotelik samochodowy - zobacz film z radami eksperta

Czy warto kupować fotelik na lata?

Dowiedz się: Od kiedy dziecko może jeździć samochodem bez podstawki? Sprawdzamy najnowsze przepisy

Mało kto wie, że foteliki mają datę przydatności. Gdy więc kupujemy fotelik od rodziny, która wychowała na nim więcej niż jedno, czy dwoje dzieci, istnieje szansa, że jest on "przeterminowany".

Foteliki samochodowe mają datę ważności i nie powinny być używane po tej dacie! - ostrzega ratowniczka medyczna, Nikki Jurcutz.

Aby zużyte foteliki nie wyrządziły nikomu krzywdy, ekspertka zaleca zniszczenie ich w taki sposób, aby nie nadawały się już do użytku i oddanie do pobliskiego punktu selektywnej zbiórki odpadów. Możesz też wystawić go na osiedlowy śmietnik w wyznaczony dzień odbioru śmieci wielkogabarytowych.

Jak wynika z komentarzy pod filmikiem na Instagramie, większość rodziców nie miała pojęcia, że fotelik może się przeterminować. 

- Nie wiedziałem, że foteliki mają datę ważności! Skąd mam wiedzieć, kiedy wygasa? - zapytała przerażona internautka.

- Naklejka z informacją znajduje się w różnych miejscach w zależności od marki, którą posiadasz, ale na stronach producentów dokładnie sprawdzisz gdzie! (zazwyczaj jest jednak na dole siedzenia!) - odpowiada Nikki.

W kwestii okresu przydatności do użycia istotny jest sam rodzaj fotelika samochodowego:

  • foteliki z kategorii 0-13 kg można zawyczaj stosować przez maksimum 4 lata,
  • 9-18 kg maksymalnie 6 lat,
  • a 15-36 kg, do 9 lat.

Istotną kwestią jest też fakt, że fotelik samochodowy, który brał udział w kolizji, nie nadaje się do użytku. Warto więc, decydując się na kupno używanego fotelika, wybrać taki ze sprawdzonego źródła. Od znajomych prędzej dowiemy się, jaką sprzęt miał "historię" i czy będzie bezpieczny dla naszego dziecka.

Sprawdź też: Ten błąd rodzice popełniają najczęściej w czasie wypadków. Ratowniczka uprzedza: możesz pogorszyć sytuację