Fotelik samochodowy - jak wybrać fotelik dla dziecka?

2011-09-05 18:46
Fotelik samochodowy
Autor: photos.com

Dobrze dobrany fotelik samochodowy to kwestia bezpieczeństwa naszego dziecka. Przewożąc dziecko w samochodzie chcemy do minimum ograniczyć ryzyko wystąpienia jakiekolwiek zagrożenia. Przeczytajcie, co warto wiedzieć zanim wybierzecie fotelik samochodowy dla dziecka. Pamiętajmy, że podróż z maluchem będzie znacznie przyjemniejsza, gdy nie będziemy musieli martwić się o bezpieczeństwo dziecka.

Prawnym obowiązkiem każdego kierowcy jest przewożenie dziecka w foteliku samochodowym. Ale sam fotelik to za mało: by skutecznie spełniał swoje zadanie, musi być odpowiednio dobrany i prawidłowo zamontowany. Właściwy dobór fotelika samochodowego jest jednak trudny, są modele, które w testach zderzeniowych fotelików spełniają minimum wymagań, ale są też takie, które zdają je na piątkę, i o tym też warto wiedzieć.

Kolejnym krokiem, aby dziecko w samochodzie było bezpieczne jest montaż fotelika w samochodzie. Okazuje się jednak, że z tym też mamy problem. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez agencję badawczą PBS DGA na zlecenie KRBRD, tylko 62 proc. dzieci jest prawidłowo przewożonych w fotelikach. – Rodzice często nie wiedzą, jak zamontować fotelik samochodowy, aby spełniał on swoje zadanie zwiększania bezpieczeństwa – mówi dr Andrzej Markowski, psycholog ze Stowarzyszenia Psychologów Transportu. Przygotowaliśmy poradnik, z którego dowiecie się m.in, jak przewozić dziecko w samochodzie, jak zamontować fotelik samochodowy i jakie są rodzaje nosidełek i fotelików. Dla waszej wygody podzieliliśmy go na dwie części. W pierwszej znajdziecie informacje, jakie kryteria trzeba uwzględnić, planując zakup, i na co zwrócić szczególną uwagę. W drugiej – jak go używać, by zapewnić dziecku bezpieczeństwo.

Spis treści:

 1. Kategorie wagowe fotelików samochodowych
 2. Co to jest homologacja ECE?
 3. Wyniki testów zderzeniowych fotelików
 4. Fotelik dobierz do swojego samochodu!
 5. Dodatkowe systemy poprawiające bezpieczeństwo fotelika
 6. Gdzie zamontować fotelik samochodowy
 7. Dziecko w foteliku zawsze musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa
 8. Kiedy zmienić fotelik dla dziecka na większy?

Grupy wagowe fotelików samochodowych

Dopasuj fotelik nie tylko do wagi, ale też i wieku dziecka. Waga dziecka jest podstawowym kryterium doboru fotelika – na wielu modelach jest jednak pomocnicza informacja co do wieku, jakie można przewozić w foteliku. Foteliki samochodowe dla dzieci podzielone są według pięciu głównych grup wagowych:

 • 1. grupa 0 dla niemowląt  o wadze mniejszej niż 10 kg
 • 2. grupa 0+ dla niemowląt - o wadze mniejszej niż 13 kg
 • 3. grupa I dla niemowląt - o wadze od 9 do 18 kg
 • 4. grupa II dla dzieci o wadze od 15 do 25 kg
 • 5. grupa III dla dzieci o wadze od 22 do 36 kg.

Ale wybór jest znacznie większy – można kupić modele fotelików samochodowych 0–10 kg, 0–13 kg, 0–18 kg, 0–25 kg, 9–18 kg, 9–25 kg, 9–36 kg, 15–25 kg, 15–36 kg, 22–36 kg. Dlatego przed zakupem fotelika trzeba wiedzieć, ile aktualnie waży maluszek, zwłaszcza jeśli kupujecie kolejny fotelik. Kupując zaś fotelik dla niemowlaka, warto wiedzieć, że nadają się dla niego wyłącznie foteliki dozwolone od urodzenia (stosowna informacja zawsze jest w opisie danego modelu). Powinny mieć tzw. wkładkę redukcyjną, czyli rodzaj małego materacyka z bocznymi osłonkami, który dodatkowo chroni przed kołysaniem się główki na boki.

Co to jest homologacja ECE?

Fotelik musi mieć homologację ECE czyli europejski certyfikat bezpieczeństwa, oznaczony symbolem ECE R44. Oznacza on zgodność wyrobu z wymaganiami technicznymi, jakie obowiązują w Europie i są określone prawnie. Homologacja dopuszcza dany model fotelika do sprzedaży, ale warto wiedzieć, że przepisy wymagają jedynie, aby spełnione zostały minimalne wymagania techniczne.

Wyniki testów zderzeniowych fotelików

Przeprowadzają je niezależne organizacje konsumenckie, np. ADAC, ANWB czy OEAMTC. W tzw. crashtestach oceniany jest poziom bezpieczeństwa danego modelu. Fotelik, który spełnia najwyższe normy, dostaje pięć gwiazdek, najsłabszy tylko jedną. Jeśli fotelik dobrze wypadł w testach zderzeniowych, to jest prawie pewne, że producent się tym pochwali, jeśli wypadł kiepsko – taka informacja na pewno nie znajdzie się w opisie modelu. Testy przeprowadzane są co roku i model, który słabo wypadł w jednym teście, w następnym może mieć dużo lepsze wyniki, bo producent poprawił jego jakość. Wyniki testów możesz znaleźć np. na stronie www.fotelik.info. Gdyby oba wybrane przez ciebie modele ocenione zostały tak samo, wybierz ten, który daje się stabilniej zamocować.

Fotelik dobierz do swojego samochodu!

Nie każdy model fotelika samochodowego można stabilnie zamontować w każdym aucie, tymczasem jest to jeden z najistotniejszych elementów zapewniających bezpieczeństwo dziecku. Najlepiej wspólnie ze sprzedawcą zamocować kilka modeli na próbę w samochodzie, by sprawdzić, czy pasy samochodowe trzymające fotelik są odpowiednio naciągnięte i który z modeli zamocowany jest sztywniej. Zdarza się, że samochodowe pasy bezpieczeństwa są zbyt krótkie. W takiej sytuacji warto sprawdzić, czy producent fotelika dopuszcza inny sposób montażu (np. alternatywną drogę przeprowadzenia pasów).

Przeczytaj również:

Dodatkowe systemy poprawiające bezpieczeństwo fotelika

Niemal każdy producent ma na to swoje własne patenty. Niektórzy zamiast tradycyjnych pasów montują takie, które układają się krzyżowo, albo w ogóle nie mocują pasów, tylko barierkę – oba systemy zmniejszają nacisk na ciało dziecka podczas gwałtownego hamowania. Są systemy, dzięki którym fotelik po zamocowaniu zagłówka automatycznie dopasowuje stopień nachylenia fotelika oraz długość pasów do rozmiarów małego pasażera. Pomocne bywają zamontowane w niektórych fotelikach napinacze pasów, dzięki którym pas samochodowy można właściwie naciągnąć, poprawiając stabilność fotelika. Warto zwrócić uwagę również na systemy bocznej ochrony – producenci stosują tu różne rozwiązania, niektórzy poszerzają i wzmacniają boki, inni montują też dodatkowe zabezpieczenia w zagłówkach. Minusem jest to, że żaden z fotelików samochodowych nie ma wszystkich tych zabezpieczeń i trzeba wybierać pomiędzy różnymi patentami.

Jak wybrać fotelik samochodowy: jeśli masz możliwość, wybierz fotelik z systemem Isofix

System Isofix pozwala szybko i stabilnie zamontować fotelik w aucie bez użycia samochodowych pasów bezpieczeństwa. Tworzą go sztywne uchwyty, zamontowane na stałe w aucie między oparciem a siedziskiem (albo na specjalnej bazie, którą dokupuje się wraz z fotelikiem) oraz zaczepy znajdujące się na foteliku. Fotelik mocuje się, zatrzaskując uchwyty. System jest dość drogi, często dwukrotnie przekracza wartość fotelika, ale umożliwia zamontowanie go w sposób dużo bardziej stabilny, niż za pomocą samochodowych pasów bezpieczeństwa. Inwestując w niego, koniecznie weź jednak pod uwagę wyniki testów zderzeniowych, bo Isofix poprawia bezpieczeństwo tylko wtedy, kiedy jest stosowany z fotelikiem wysokiej jakości.

Gdzie zamontować fotelik samochodowy czyli bezpieczne miejsce dla fotelika w samochodzie

Najbezpieczniejszy jest środek tylnej kanapy (wyposażony w pasy bezpieczeństwa albo mocowanie Isofix). Jest oddalony od drzwi i zapewnia najlepszą ochronę w wypadku bocznego uderzenia. Jeśli jednak nie posiada pasów ani systemu Isofix, lepsze będzie miejsce z tyłu za siedzeniem pasażera, z którego bezpieczniej będzie można wyjąć fotelik, jeśli zatrzymacie się na ruchliwej ulicy. Ale uwaga – może się zdarzyć, że z uwagi na różnicę w wyprofilowaniu kanapy fotelik można będzie zamocować stabilnie tylko na przednim siedzeniu. W takim przypadku pamiętaj, że można to zrobić tylko, jeśli nie ma tam poduszki powietrznej pasażera albo jest ona odłączona. Podczas zderzenia otwiera się ona z prędkością 300 km/h, co specjaliści porównują do siły, z jaką zawodowy gracz w bejsbol uderza kijem w piłkę. Gdyby uderzyła w tył fotelika, leżący w nim maluszek doznałby poważnego urazu mózgu, co niestety najczęściej kończy się śmiercią.

Montaż nosidełka dla niemowlaka w samochodzie

Niemowlę w foteliku samochodowym może być przewożone jedynie tyłem do kierunku jazdy, na sztywno, zgodnie z zaleceniami producenta. Podczas zderzenia czołowego głowa osoby, która siedzi przodem, zostaje bowiem rzucona do przodu z olbrzymią siłą – szyja maluszka nie wytrzyma takiego obciążenia. Fotelik nie może ruszać się na boki, w przód ani w tył. Zapinając go pasami, koniecznie przeczytaj instrukcję.

Dziecko w foteliku zawsze musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa

Większość ekspertów radzi, by naciągać pasy tak mocno, jak się da, bo dzięki temu podczas zderzenia maluszek stabilnie leży w foteliku, i siła odśrodkowa nie wyrzuci go na zewnątrz. Dzięki temu ma szansę wyjść bez szwanku nawet w przypadku dachowania. Wysokość, na jakiej znajdują się pasy, można regulować, a szczegółowe zalecenia są w instrukcji obsługi. Nie zdejmuj z pasów ochraniaczy – zapobiegają one zsuwaniu się pasów z ramion maluszka. Obowiązek zapinania pasów mają również pasażerowie siedzący na tylnym siedzeniu. Osoby zapięte pasami, w razie zderzenia nie przygniotą fotelika ciężarem swojego ciała.

Kiedy zmienić fotelik dla dziecka na większy?

Niemowlak korzystający z fotelika 0–13 kg może dotykać nóżkami oparcia siedzenia samochodowego, jeśli główka nie wystaje mu powyżej górnej krawędzi, nie waży więcej niż 13 kg, a pasy można zapiąć bez trudu powinien korzystać z fotelika skierowanego tyłem do kierunku jazdy. Pierwszy fotelik dla dziecka trzeba wymienić na większy wówczas, kiedy waga dziecka przekroczy wartości dopuszczalne dla danego modelu, główka wystaje ponad krawędź albo nie można dopiąć pasów.

Podczas jazdy nigdy nie wyjmuj dziecka z fotelika!

Nawet jeśli dziecko bardzo płacze, trzeba go nakarmić albo przewinąć. W takiej sytuacji trzeba zatrzymać się na poboczu i dopiero tam rozpiąć pasy. Jeśli maluszek sam otwiera zamek pasów, trzeba jak najszybciej zatrzymać auto, zapiąć go ponownie, po czym dać dziecku do zrozumienia, że źle zrobiło. Niemowlę nie zrozumie słów, dlatego powagę sytuacji najlepiej oddać za pomocą mimiki i poważnego tonu głosu. Dziecka nie wolno chwalić, gdy samo rozepnie pasy, bo wtedy uzna to za dobrą zabawę i sytuacja będzie się powtarzać.

Dobrze wiedzieć

Czy warto kupować używane foteliki samochodowe?

Zdecydowanie odradzam zakup fotelików z drugiej ręki. Jako ekspert nigdy bym nie zaoferował klientowi takiego fotelika. Kupując używany fotelik nie ma pewności, że nie brał on udziału w żadnym wypadku, i że nie ma uszkodzeń, które nie zawsze są widoczne. Zewnętrznie wygląda atrakcyjnie, natomiast wnętrze skorupy, klamry, zaciski mogą mieć mikropęknięcia, które w razie wypadku mogą doprowadzić do tragedii. Poza tym modele sprzed kilku lat nie gwarantują odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, bo technika idzie naprzód i dzisiejsze foteliki są konstruowane w zupełnie inny sposób. Wreszcie, plastik użyty do produkcji fotelików starzeje się np. pod wpływem działania promieniowania UV, co może mieć negatywny wpływ na trwałość konstrukcji i poziom bezpieczeństwa fotelika.

Dariusz Wysocki, ekspert od fotelików PPHU Mini Maxi

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza