Legalna aborcja do 12. tygodnia ciąży. Nowy projekt ustawy już w Sejmie

2024-01-25 10:44

Donald Tusk zapowiadał złożenie do Sejmu projektu ustawy o legalnej i bezpiecznej aborcji do 12. tygodnia ciąży. Premier podkreślił, że w koalicji nie ma porozumienia w kwestii dostępu do aborcji, więc nie będzie to projekt rządowy. Wczoraj do Sejmu wpłynął nowy projekt ustawy aborcyjnej.

Legalna i bezpieczna aborcja do 12. tygodnia ciąży? Nowy projekt w Sejmie
Autor: ART SERVICE / SUPER EXPRESS

— Jesteśmy gotowi do złożenia w najbliższych godzinach w Sejmie projektu o legalnej i bezpiecznej aborcji do 12. tygodnia — deklarował Donald Tusk.

W środę 24 stycznia w godzinach wieczornych wpłynął do Sejmu projekt grupy posłów Koalicji Obywatelskiej dotyczący aborcji. Z uwagi na brak porozumienia w kwestii aborcji pomiędzy partiami tworzącymi koalicję rządową (przypomnijmy, że Trzecia Droga opowiada się za tymczasowym powrotem do tzw. kompromisu aborcyjnego, a następnie przeprowadzeniem w tej sprawie referendum) nowy projekt dotyczący liberalizacji aborcji nie jest projektem rządowym.

Premier poinformował, że odbyły się już konsultacje społeczne z organizacjami kobiecymi, które koordynowała posłanka Koalicji Obywatelskiej — Monika Rosa.

Jakie zmiany w dostępie do aborcji przewiduje projekt ustawy prawa aborcyjnego w Polsce?

Zobacz także: Jest nowa przesłanka do przerwania ciąży. Chodzi o stan psychiczny matki

Sławomir Mentzen – najmocniejsze pytania widzów: likwidacja ZUS, aborcja, religia w szkołach, dostęp do broni, rewolucja w emeryturach

Aborcja a obecne prawo

Według obecnie obowiązującego prawa w Polsce aborcja jest legalna w dwóch przypadkach:

  • przerwanie ciąży będącej następstwem gwałtu,
  • w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia kobiety.

W październiku 2020 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że trzecia przesłanka do przerwania ciąży, gdy badania prenatalne wskazują na duże prawdopodobieństwo poważnego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu, jest niezgodna z konstytucją.

Nowy projekt w sprawie aborcji

Zgodnie z art. 5 nowej ustawy o świadomym rodzicielstwie: „każda osoba w ciąży ma prawo do świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w okresie pierwszych 12 tygodni jej trwania".

Wśród założeń jest także, że ciężarna samodzielnie podejmuje decyzję o kontynuowaniu albo przerwaniu ciąży.

Projekt uwzględnia również przerwanie ciąży po upływie 12. tygodnia, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety, występuje duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Wśród przesłanek do przerwania ciąży po 12. tygodniu wpisano także podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

Co z tabletką „dzień po”?

Jak przekazał szef rządu, Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy umożliwiający dostęp do antykoncepcji awaryjnej bez recepty od lekarza.

— Jeśli chodzi o pigułkę "dzień po" na etapie prac rządowych sprawa została sfinalizowana. Mówimy o dostępie bez recepty dla osób powyżej 15 roku życia — przekazał premier Donald Tusk.

Zaznaczył, że sprawa pigułki „dzień po” dotyczy jednego konkretnego specyfiku – EllaOne. Wyjaśnił, że jest to metoda uniemożliwiająca zajście w ciążę, a nie pigułka wczesnoporonna.

— To rozwiązanie najbardziej powszechne w Unii Europejskiej i umożliwi powszechny dostęp do antykoncepcji awaryjnej wszystkim osób, które go nie miały — powiedział.

Czytaj także: Pigułka „dzień po" znów bez recepty. Rząd spieszy się z decyzją

Krwawiła, ale CBA przeszukiwało gabinet. „Co się stanie, jeśli wyjdę na ulicę i umrę?"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza