Lekarze zrobili gablotę z rzeczami połkniętymi przez dzieci. "Udostępnij, może uchronimy kolejne"

2023-03-31 10:20

W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach zawisła specjalna gablota ku przestrodze rodziców. Tamtejsi lekarze umieścili w niej przedmioty, które zostały połknięte przez małe dzieci. Jej zdjęciem podzieliła się w mediach społecznościowych psycholożka Agata Głyda, której córka połknęła baterię guzikową.

Lekarze zrobili gablotę z rzeczami połkniętymi przez dzieci. „Udostępnij, może uda się uchronić kolejne”
Autor: Getty images/Instagram @psycholog_o_diecie Lekarze zrobili gablotę z rzeczami połkniętymi przez dzieci. „Udostępnij, może uda się uchronić kolejne”

Agata Głyda prowadzi konto na Instagramie pod nazwą @psycholog_o_diecie, w którym aktywnie doradza w tematach zdrowego podejścia do jedzenia, ciała i ruchu. Swój ostatni post poświęciła jednak innej tematyce. Postanowiła wrócić do dramatycznych wspomnień sprzed 1,5 roku, kiedy to jej młodsza córka połknęła baterię guzikową.

Niebezpieczny wypadek. Latarnia nieomal spadła na matkę z dzieckiem

Wystarczyła chwila, by doszło do wypadku. „Miałam to zrobić potem”

„3 września 2021 roku, w piątkowy wieczór moja młodsza córka połknęła zużytą litową baterię guzikową. Tego dnia przygotowywałam dziewczynom muffinki marchewkowe na deser i wyczerpała się bateria w wadze kuchennej (pieprzone wagi i ważenie!). Nie dopilnowałam tego by wyciągniętą baterie od razu wyrzucić do specjalnego pojemnika. Już wtedy segregowaliśmy odpady, ale pudełko było daleko. Miałam zrobić to potem. I tak doszło do wypadku…” - opisuje całe zdarzenie Agata Głyda.

Psycholożkę do wspomnień skłoniła wizyta kontrolna z córką w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

„Piszę o tym po raz kolejny, mimo że wciąż jest to trudne, bo po wczorajszej wizycie kontrolnej w GCZD w Katowicach wiem, że te wypadki wciąż mają miejsce... a można by ich uniknąć, gdyby edukacja była prowadzona na szeroką skalę” - dodała.

„Mam siły o tym mówić, może dlatego, że moje dziecko wyszło z tego prawie bez szwanku. Je normalnie, na przełyku pozostała mała blizna, którą będziemy co kilka lat kontrolować wykonując gastroskopię” – wyjaśnia.

Gablota z rzeczami połkniętymi przez dzieci. „Udostępnij ten wpis”

W dalszych słowach psycholożka wystosowała gorący apel do wszystkich internautów, by przekazywali dalej jej wpis i tym samym dołożyli swoją cegiełkę do edukacji społeczeństwa na temat zagrożeń czyhających na małe dzieci.

„Mam prośbę - udostępnij ten wpis. Oprócz tego, powiedz trzem osobom w swoim środowisku o niebezpieczeństwie. I poproś by one "podały dalej" i powiedziały kolejnym trzem osobom. Może w ten sposób uda się uchronić kolejne dzieci przed stresem, bólem i trudnym wspomnieniem do końca życia” – napisała.

Do swojego apelu dołączyła zaś zdjęcie gabloty z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, którą wykonali medycy. Umieszczone są na niej różne drobne przedmioty, które udało im się usunąć z dróg pokarmowych dzieci.

Lekarze zrobili gablotę z rzeczami połkniętymi przez dzieci
Autor: Instagram @psycholog_o_diecie Lekarze zrobili gablotę z rzeczami połkniętymi przez dzieci

Gdy przyjrzymy się bliżej zamieszczonemu zdjęciu zobaczymy wszelkiej maści drobne przedmioty, które znajdują się w każdym domu: monety, guziki, kluczyki, spinki do włosów, pierścionki, baterie guzikowe i tzw. małe paluszki, a także bardzo niebezpieczne małe magnesy.

Tych rzeczy jest znacznie więcej niż wymienione wyżej, przyjrzyjcie się dokładnie wszystkim i skontrolujcie, czy nie leżą gdzieś luźno w waszym domu lub w miejscach łatwo dostępnych. Aby zdarzył się wypadek, wystarczy chwila.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza