Coraz więcej wypadków przez popularne zabawki. W razie połknięcia, dziecko czeka pilna operacja

2022-10-07 9:14

Klocki magnetyczne, bo o nich mowa, wydają się być wyjątkowo dobrym pomysłem na zabawkę dla dziecka. To fakt, są bardzo kreatywne i dają możliwości na nieskończone zabawy. Warto jednak zwrócić uwagę na ich wykonanie, bo ewentualne połknięcie magnesów może skończyć się tragicznie. Część magnetycznych zabawek już jest wycofywana z innych krajów.

klocki magnetyczne
Autor: Getty Images/ Instagram @cprkids Koiecznie zachowaj czujność, dając dziecku do zabawy te klocki.

Od dłuższego czasu wiele mówi się o zabawkach na baterie. Mogą być niebezpieczne, bo często zasilane są na baterie w kształcie pastylek, które maluchom kojarzyć się mogą z cukierkami. Wbrew pozorom, równie duże ryzyko istnieje, jeśli dziecko połknie magnetyczne elementy zabawek.

Co się wtedy dzieje? I jak prawidłowo reagować, by dziecku nie stała się krzywda? Kluczowy jest czas, bo w wielu przypadkach konieczna jest operacja. 

Sprawdź: "Te ślady powstały w ciągu 2-3 sekund". Ratowniczka ostrzega przed popularną zabawką

W co się bawić z dziećmi w deszczowe dni?

Zobacz: Nie pomoże, a nawet zaszkodzi. Oto 10 błędów popełnianych w trakcie udzielania pierwszej pomocy

Coraz więcej wypadków przez popularne zabawki

Na rynku jest całe mnóstwo zabawek magnetycznych. Coraz większą popularnością cieszą się zwłaszcza magnetyczne zabawki konstrukcyjne. Dzieci układają z nich przeróżne budowle. Część jest w formie płaskich figur geometrycznych - kwadratów i trójkątów, inne działają na zasadzie metalowych elementów połączonych z tymi magnetycznymi. Najgorsze jednak są magnetyczne kulki, które łączą się w przeróżne kształty. 

Te ostatnie, wycofywane są z kolejnych krajów, ze względu na dużą liczbę wypadków z udziałem dzieci

klocki magnetyczne
Autor: Instagram/ @CPRkids CPS Kids

To nie jest zabawka dla małych dzieci

Medycy alarmują, by nie dawać klocków magnetycznych dzieciom, których wiek jest niższy niż wskazania producenta. Co więcej, z takimi zabawkami lepiej zachować czujność, by ewentualne niechciane elementy nie wydostały się poza mechanizm. Gdy dziecko je połknie, może dość do poważnego niebezpieczeństwa. CPR Kids, grupa ratowników medycznych z Australii, którzy edukują rodziców w kwestiach bezpieczeństwa opisuje kilka ciężkich przypadków.

Medycy przypomnieli doświadczeniem swojej czytelniczki, Bree i synka, który trafił do szpitala po połknięciu 22 kolorowych magnetycznych kulek.

Jeden z jego braci znalazł je w parku i przyniósł do domu. Chłopiec wymiotował, był ospały, skarżył się na ból brzucha i wymagał operacji.

Jeszcze trudniejszy był przypadek małego Becka, u którego magnesy stworzyły dziury i infekcje w jelitach. 

Chłopiec miał operację usunięcia części okrężnicy, jelit i wyrostka robaczkowego po połknięciu magnesów z zabawki konstrukcyjnej.

Inny chłopiec z kolei doznał poważnych uszkodzeń w układzie pokarmowym po połknięciu 30 małych magnesów z naszyjnika magnetycznego, używanego podczas zajęć terapeutycznych. Na czym polega szkodliwe działanie magnesów w przypadku ich połknięcia przez dziecko?

Co się dzieje w organizmie dziecka po połknięciu magnesów?

Część rodziców nie zdaje sobie sprawy z faktu, że połknięty magnes nie wyjdzie zwyczajnie po jakimś czasie w trakcie wizyty w toalecie. Jest na to szansa, jeśli dziecko połknęło tylko jeden. Gdy jednak jest ich więcej, to sprawa się komplikuje. A nigdy nie możemy mieć pewności, ile było ich w rzeczywistości.

Jeśli dziecko połknie kilka magnesów, mogą one zatrzymać się na ścianach jelit i spowodować perforacje i blokady. Konieczna jest pilna operacja usunięcia magnesów, aby uniknąć poważnych powikłań medycznych lub śmierci - piszą ratownicy z CPR Kids

Zawsze, gdy dziecko połknie magnesy, lepiej zgłosić się do szpitala na wykonanie badań. Jeśli jednak dziecko ma trudności z oddychaniem lub jest senne czy co gorsze, nieprzytomne, rodzic powinien od razu dzwonić po karetkę.

Przeczytaj: Masz te przedmioty w domu? Uważaj - mogą być śmiertelnym zagrożeniem dla dzieci

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza