Mama wspomina 2. urodziny autystycznej córeczki. "Nie popełnię więcej tego błędu"

2023-08-11 12:52

Przyjęcie urodzinowe dla dziecka kojarzy nam się z barwnymi balonami, bajkowym tortem, gośćmi, którzy głośno śpiewają „100 lat” i góra prezentów. Ta mama zrozumiała, że jej autystyczna córka potrzebuje czegoś zupełnie innego.

Urodziny dziecka
Autor: Getti Images Mama wspomina 2. urodziny autystycznej córeczki. "Nie popełnię więcej tego błędu"

Urodziny dziecka to wyjątkowy dzień. Z tej okazji rodzice szykują wspaniałe przyjęcie z przepięknymi bajkowymi dekoracjami i zapraszają całą rodzinę. Prezenty, gwar, muzyka i wiele innych bodźców to zbyt wiele dla dziecka z autyzmem.

Mama Hallie prowadzi na Instagramie profil @happyhandswith_hallie, na temat świadomości i akceptacji autyzmu. Sama do dziś wspomina 2. urodziny autystycznej córeczki i wie, że nie chce powtórzyć tego nigdy więcej.

Zobacz także: Szykujesz urodziny dziecka? Oto pomysły na konkursy i zabawy

Poradnik Zdrowie: Żyję z autyzmem

Czym jest autyzm?

Choć świadomość na temat autyzmu jest coraz większa, to wciąż zdarzają się osoby, które myślą, że autyzm to choroba. Tymczasem autyzm to zaburzenie rozwojowe, w którym mózg pracuje w inny sposób.

Zaburzenia ze spektrum autyzmu to najprościej mówiąc zaburzenie neurologiczne, objawiające się problemami z komunikacją, interakcją społeczną i rozwojem intelektualnym.

Autyzmu rozpoznaje się najczęściej między 2. a 5. rokiem życia. Zdarza się, że pierwsze objawy można zauważyć już wcześniej.

Warto jednak podkreślić, że nie zawsze można łatwo rozróżnić niektóre problemy behawioralne od zaburzenia ze spektrum autyzmu. Wszelkie niepokojące objawy powinniśmy skonsultować ze specjalistą.

Najczęstsze objawy autyzmu

Mówiąc o objawach autyzmu, najczęściej wymienia się słabszy rozwój mowy, które nie są rekompensowane za pomocą gestów. Dziecko dodatkowo nie wskazuje, nie robi papa, nie kiwa główką jeżeli z czymś się zgadza.

Co więcej, dziecko z autyzmem ma osłabiony kontakt wzrokowy. Nie patrzy w oczy, jego spojrzenie może być wręcz obojętne.

Podczas zabawy dziecko bawi się zabawkami w zupełnie inny sposób. Wącha je, uderza nimi o siebie, szereguje, układa w rzędzie. Często też bawi się samo i złości, gdy ktoś chce dołączyć i proponować inną formę zabawy.

U dzieci z autyzmem występują także zaburzenia integracji sensorycznej. Maluch ma ograniczone preferencje żywieniowe, nie przepada za przytulaniem lub wręcz przeciwnie – uwielbia być mocno przytulany.

Dzieci z autyzmem mogą być też bardzo wrażliwe na dźwięki, hałas i bycie w tłumie ludzi.

„Miała przeciążenie sensoryczne”

Będąc rodzicem dziecka z autyzmem, powinniśmy brać pod uwagę wszystkie te objawy, aby ułatwić im funkcjonowanie.

Hallie skończyła w tym roku 4 lata. Jej mama wciąż jednak wspomina 2. urodziny córki. Nagranie udostępniła w mediach społecznościowych, aby uświadomić innym rodzicom, że urodziny dziecka z autyzmem powinny wyglądać inaczej.

Na filmie przyznaje, że oglądając je, chce jej się płakać. Nie zdawała sobie wówczas z błędu, który popełniła. W tamtej chwili myślała, że córka jest po prostu zmęczona, gdy zaczęła płakać i próbować wyjść z krzesełka do karmienia.

Kobieta wciąż nagrywała, czekając na wyjątkową chwilę upamiętniającą ten dzień. Zamiast tego zobaczyła wzrok córki wołający o pomoc. Z czasem zrozumiała, że jej mała dziewczynka była przerażona głośnym śpiewaniem, płomieniem świeczek i chciała się przytulić.

„Miała przeciążenie sensoryczne i ja tego nie widziałam” – przyznała mama dziewczynki na nagraniu.

"Nie popełnię więcej tego błędu"

Mama Hallie przyznaje, że oglądanie tego nagrania jest dla niej czasem na refleksje. Momentem, by powiedzieć, że wtedy nie wiedziała, co tak naprawdę się dzieje. Jest to także chwila, aby wprowadzić odpowiednie zmiany, aby robić rzeczy inaczej.  

"Nie popełnię więcej tego błędu" – wyznaje.

Już w zeszłym roku zapakowała tylko kilka prezentów. W tym roku zamierza zrobić to samo. Rozłożyła prezenty na kilka dni, a nie wszystkie na raz.

Ważną kwestią było również w dniu urodzin przygotowanie rzeczy do zabawy i nie śpiewanie piosenki urodzinowej, chyba że Hallie sama będzie tego chciała.

Czytaj także: Tak bawią się dzieci z autyzmem. Mama zaobserwowała te objawy u swojej córeczki

To nagranie pokazuje, jak świat widzą dzieci z autyzmem. "Dźwięki są tak straszne, że to nie jest zabawne"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza