Mama wymienia plusy macierzyństwa po 30-tce. "Samolubna już byłam"

2024-04-02 15:27

Dziś rodzimy pierwsze dziecko o wiele później niż nasze mamy czy babcie. Kiedyś "pierworódka po 30-tce" mogła być sensacją, obecnie nikogo nie dziwi. Pewna mama z TikToka wskazała, co dało jej odłożenie macierzyństwa na później.

Mama wymienia plusy macierzyństwa po 30-tce. Samolubna już byłam
Autor: Getty Images/screen TikTok @astylechild Mama wymienia plusy macierzyństwa po 30-tce. "Samolubna już byłam"

Kiedy jest najlepszy czas na dziecko? Biologia mówi jedno, życie - drugie. Gdybyśmy miały patrząc jedynie na nasze ciało, powinnyśmy decydować się na dziecko jak najwcześniej, do 30. roku życia. Jednak coraz rzadziej kobiety są wtedy gotowe na macierzyństwo. O tym, że warto poczekać przekonuje pewna mama z TikToka.

Spis treści

  1. Najlepszy czas na macierzyństwo
  2. "Cieszę się, że miałam czas na bycie samolubną"
Późne macierzyństwo

Najlepszy czas na macierzyństwo

Kristie, mama z TikToka, urodziła swoje pierwsze dziecko, gdy miała 33 lata. W krótkim nagraniu postanowiła wymienić zalety "późnego" macierzyństwa. Jak wskazuje, wie, że odkładanie macierzyństwa nie jest zalecane, ponieważ z wiekiem możemy mieć problemy z zajściem w ciążę, trudniejszy może być też jej przebieg czy powrót do sprawności po porodzie.

Jak przyznaje, gdy miała 20 lat, nie była gotowa na to, aby mieć dziecko - finansowo, psychicznie i emocjonalnie. Zanim została mamą, miała 15 lat na to, aby być samolubną. A teraz, gdy jej córeczka jest już na świecie, nie ma poczucia, że coś jej umyka.

Nie mam FOMO [fear of missing out, lęk przed wypadnięciem z obiegu - przyp. red.] - tłumaczy.

Relacje w mediach społecznościowych, dokumentujące weekendowe wyjazdy, kolacje w restauracji itp., nie robią na niej wrażenia - ogląda je bez poczucia straty, w końcu robiła to wiele razy. Teraz w jej życiu nadszedł czas na spokojniejszy plan dnia i ekscytowanie się innymi rzeczami, np. tym, że jej córeczka ma drzemkę, a ona ma czas na kawę. Jak przyznaje Kristie, kiedyś nie przywiązywała uwagi do takich momentów.

Przeczytaj także: Pierwsze dziecko - kiedy powinnaś się zdecydować na pierwsze dziecko?

"Cieszę się, że miałam czas na bycie samolubną"

Wiele komentujących nagranie kobiet urodziło pierwsze dziecko po trzydziestce. Również ich zdaniem to doskonały wiek na macierzyństwo, wcale nie są "za stare". A to, że wcześniej postawiły na rozwój i na koncentrowanie uwagi jedynie na sobie i swoich potrzebach sprawia, że teraz skupiają się jedynie na dziecku. Nie mają poczucia, że coś tracą, że coś poświęciły.

W komentarzach czytamy:

"Właśnie skończyłam 30 lat i myśl o posiadaniu dzieci jest dla mnie czymś szalonym".

"Gdy miałam 32 lata rozstałam się z moim byłym, z którym byłam siedem lat. Teraz mam 38 lat i jestem w pierwszej ciąży. Nie zamieniłabym tego na nic innego, bo w końcu jestem z właściwą osobą, która będzie najlepszym ojcem dla mojego syna".

"100 proc. Urodziłam pierwsze dziecko w wieku 33 lat i nie wyobrażam sobie posiadania dziecka, gdy miałam 20 lat! Cieszę się, że miałam czas na bycie samolubną, zanim urodziłam dziecko".

Podróżowały, zdobywały wykształcenie, bawiły się i wspinały po szczeblach kariery. A teraz mogą (i chcą) "szaleć" w domu, skupiając się na macierzyństwie, bez myślenia, że życie ucieka im przez palce.

Zgadzasz się z tym? Ile miałaś lat, gdy urodziłaś pierwsze dziecko?

Przeczytaj także: Fakty i mity o ciąży po 35. roku życia - co warto wiedzieć o późnej ciąży?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza