Kiedy jest najlepszy czas na dziecko? Naukowcy to wiedzą

2022-03-01 11:55

Planowanie dziecka nie jest prostą decyzją. Zawsze wydaje się nam, że mamy na to czas. A on biegnie nieubłaganie. Kiedy jest najlepszy czas na dziecko i ile czasu pary starają się o poczęcie dziecka? Sprawdźcie, jak na kwestie planowania dziecka patrzą polskie pary.

Kiedy jest najlepszy czas na dziecko? Naukowcy to wiedzą
Autor: Getty images Kiedy jest najlepszy czas na dziecko? Naukowcy to wiedzą

Planowanie dziecka to jedna z najważniejszych decyzji w związku dwojga ludzi, a jego narodziny to jedna z najważniejszych chwil w życiu każdego człowieka. Statystyki pokazują jednak, że Polacy mają coraz mniej dzieci i rodzą je coraz później. W 2021 r. liczba ludności w naszym kraju wyniosła 38 mln 081 tys., czyli o 184 tys. mniej niż rok wcześniej.

Spis treści

  1. Kiedy kobieta najczęściej zachodzi w ciążę?
  2. Jaki jest najlepszy wiek na urodzenie dziecka?
  3. Planowanie dziecka warto rozpocząć od zmiany trybu życia
Kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę?

Kiedy kobieta najczęściej zachodzi w ciążę?

Przeciętny okres rozrodczy w życiu kobiety wynosi od 12 do 51 lat. To między innymi zasługa medycyny, która sprawiła, że coraz starsze kobiety mają szanse na dziecko. Jednak prawda jest taka, że wraz z wiekiem naturalna płodność spada.

Kobiety rodzą się z około 2 milionami komórek jajowych, które stopniowo się rozwijają i są uwalniane w czasie owulacji. Z biegiem czasu ich liczba spada. W wieku 37 lat kobieta ma już tylko ok. 25 000 komórek, a w wieku 50 - trochę ponad 1000.

Ale i w młodym wieku nie zawsze łatwo o dziecko. Coraz więcej par skarży się na problemy z zajściem w ciążę. W czasie jedno z badań, na pytanie, w jakim udało się zajść w ciążę ponad połowa respondentów (54 proc.) odpowiadała, że na poczęcie dziecka czekali mniej niż pół roku. Są to najczęściej pary, które zachodzą w ciążę zaraz po ślubie i chcą szybko założyć rodzinę. Ale jest również duża grupa badanych, która na pozytywny wynik testu ciążowego czekała znacznie dłużej, powyżej 2 lat (33 proc.).

Czytaj również: Jak zaplanować płeć dziecka? Planowanie chłopca i dziewczynki

Fakty i mity o ciąży po 35. roku życia - co warto wiedzieć o późnej ciąży?

Jaki jest najlepszy wiek na urodzenie dziecka?

Wiele osób podkreśla, że gdyby nie niespodziewana ciąża, nie zdecydowaliby się na dziecko. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety stale poszukują idealnego momentu na dziecko, i nigdy na niego nie trafiają. Czasem winny jest strach przed odpowiedzialnością, zmianą stylu życia, do którego są przyzwyczajeni.

Zdaniem połowy Polaków (49 proc.) najlepiej jest zacząć starania o dziecko, gdy ma się 20-25 lat. 38 proc. z nas uważa natomiast, że lepiej jest, gdy przyszli rodzice są nieco starsi i znajdują się w przedziale wiekowym 26-30 lat. Co ciekawe, za tą drugą opcją częściej opowiadają się osoby młodsze, z wykształceniem średnim lub wyższym oraz mieszkańcy dużych miast, powyżej 200 tys. mieszkańców.

Osoby powyżej 46. roku życia, są zdania, że w ciążę najlepiej zajść jeszcze w czasie studiów, tj. w wieku 20-25 lat. Tylko nieliczni zapytani wskazywali inne odpowiedzi.

Naukowcy potwierdzają, że lepiej jest urodzić dziecko w młodym wieku. Ich zdaniem przedział wiekowy od 2. dekady życia do 3. zapewnia najlepsze szanse na zdrowie zarówno dla dziecka, jak i ciężarnej. 

Według innego badania idealny wiek na urodzenie pierwszego dziecka to 30 lat. Badanie to brało jednak pod uwagę styl życia i doświadczenia kobiety. Oczywistym jest też to, że kobiety po 30. mają już pozycję zawodową i lepiej zarabiają. Późna ciąża pozwala im odłożyć pieniądze i zapewnienie bezpieczeństwa finansowego swojego dziecka. Także ich związku są silniejsze. Mądrość życiowa i tolerancja przychodzą z wiekiem. 

Specjaliści podkreślają jednak, że im kobieta starsza, tym mniejsze są jej szanse na dziecko, nie tylko ze względu na coraz niższą płodność, ale i na czynniki środowiskowe, takie jak palenie tytoniu czy infekcje.

Kalkulator dni płodnych

Starasz się o dziecko? Kalkulator dni płodnych wskaże dni, w których masz największe szanse na zajście w ciążę.

Krok 1/2

Wybierz średnią długość cyklu:

Planowanie dziecka warto rozpocząć od zmiany trybu życia

W życiu przyszłego rodzica, przychodzi taki moment, kiedy zaczyna przygotowywać się do przyjścia na świat swojego potomka. 51 proc. Polaków uważa, że najważniejsze w przygotowaniu do ciąży jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Rozumiemy przez ten termin: zdrowe odżywianie, sen, ruch, unikanie stresu oraz zachowanie tzw. „higieny umysłu”, czyli spokój i zadowolenie z życia.

W przypadku odpowiednio dobranej diety, pamiętajmy, aby była bogata w warzywa i owoce. Nie można zapominać również o węglowodanach (kasze, zwłaszcza gryczana i jęczmienna) oraz tłuszczach roślinnych. Na pewno nie zaszkodzą, a wręcz pomogą rośliny strączkowe oraz orzechy, a także ryby, drób oraz jajka, zawierające kwasy omega-3.

Prawie połowa z nas (44 proc.) sądzi, że pomocna w kwestii przygotowania do ciąży okazuje się również konsultacja z lekarzem, a niewiele ponad jedna trzecia badanych uważa, że ważne jest zrobienie podstawowych badań przed ciążą (np. krew, mocz).

Wykonanie takich testów pozwoli nam uniknąć niepotrzebnego stresu w razie wykrycia niedoborów i uspokoi, jeżeli wynik będzie po naszej myśli. W razie słabszych wyników zawsze będziemy mogli szybo zareagować i znaleźć przyczynę oraz rozwiązanie problemu. A głowa wolna od problemów to większa szansa na pozytywne zakończenie i poczęcie dziecka.

Kolejny aspekt, na który zwrócili uwagę badani, to możliwość odstresowania się (23 proc.), a co za tym idzie zarezerwowanie sobie odpowiedniej ilości czasu na odpoczynek i nie przepracowywanie się. Warto wspomnieć, że jest również grupa 16 proc. badanych, która wcale nie przygotowuje się do przyjścia dziecka. Takie zachowanie nie jest jednak odpowiedzialne, gdyż to właśnie od kondycji  rodziców w dużej mierze zależy zdrowie ich potomstwa. 

Czytaj również: Kiedy jest czas na drugie dziecko? Kolejna ciąża od razu, czy po latach?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza