Minimalne alimenty na dziecko – na jaką kwotę możesz liczyć?

2022-07-26 15:28

Alimenty to obowiązkowe świadczenia na dziecko po rozwodzie, wypłacane przez rodzica, który się nie opiekuje. Jaka jest minimalna kwota alimentów na jedno dziecko? Ile wynoszą alimenty i od czego zależy ich suma?

Minimalne alimenty na dziecko – na jaką kwotę możesz liczyć?
Autor: Getty images Minimalne alimenty na dziecko – na jaką kwotę możesz liczyć?

W Polskich przepisach nie istnieje pojęcie minimalnych alimentów, co oznacza, że kwota ta nie jest ustawowo określona. Obecnie przyjmuje się zwyczajowo, że nie powinna to być mniej niż 500 zł, ale nie jest to oficjalna reguła. Od czego w takim razie zależy wysokość tych świadczeń?

Spis treści

  1. Kto płaci alimenty?
  2. Alimenty minimalne nie istnieją
  3. Kto decyduje o wysokości alimentów?
  4. Czy zarobki rodzica wpływają na wysokość alimentów?
  5. Czym są alimenty natychmiastowe i ile wynoszą?
Małgorzata Ohme traktuje rozwód jak porażkę? „Często szewc bez butów chodzi”

Kto płaci alimenty?

Alimenty wypłacane są przez rodzica, który nie sprawuje opieki nad dzieckiem po rozwodzie. Mimo że nie zajmuje się dzieckiem na co dzień, to jednak spoczywa na nim obowiązek zapewniania mu utrzymania na takim poziomie, do którego dziecko dotychczas było przyzwyczajone.

- Dzieci mają prawo do równej stopy życiowej co ich rodzice, bez względu na to czy żyją z nimi wspólnie, czy też oddzielnie – tłumaczy adw. Karolina Kulikowska-Siewruk – Szef Praktyki Prawa Rodzinnego i Opiekuńczego w Kancelarii Kopeć Zaborowski.  

Alimenty to obowiązek rodzica, dlatego nie może się on od niego uchylić. Alimenty są zasądzane nawet wtedy, gdy osoba nie pracuje – wówczas pieniądze ściągane są z jej majątku przez komornika. Jeśli rodzic nie jest w stanie płacić alimentów, obowiązek ten przechodzi na dziadków dziecka. 

Czytaj również: Wiedzą, co robić, żeby nie płacić. Oto sposoby polskich alimenciarzy

Co zrobić, żeby zwiększyć alimenty? Radca prawny wyjaśnia

Alimenty minimalne nie istnieją

W Polskich przepisach nie istnieje pojęcie minimalnych alimentów, co oznacza, że kwota ta nie jest ustawowo określona. Obecnie przyjmuje się zwyczajowo, że nie powinna to być mniej niż 500 zł. 

- W niektórych sądach, na podstawie doświadczenia życiowego, wykształciła się praktyka zasądzania minimalnej kwoty w wysokości ok. 500 zł. Należy jednak podkreślić, iż nie jest to obowiązująca zasada, praktykowana w każdym sądzie – mówi adw. Karolina Kulikowska-Siewruk. 

Kto decyduje o wysokości alimentów?

Sprawy rozwodowe w Polsce trwają długo, ale decyzja o przyznaniu alimentów jest zwykle pierwszą orzekaną przez sąd, zaraz po przyznaniu opieki nad dzieckiem. Wysokość alimentów ustala sąd biorąc pod uwagę zarówno potrzeby dziecka, jak i możliwości rodzica.  

- Pamiętać należy, iż orzekając alimenty sąd rozważa każdy przypadek indywidualnie. Alimenty to świadczenia na dziecko, a strony postępowań rozwodowych winny pamiętać, iż na pierwszym miejscu powinno być stawiane dobro wspólnych dzieci – tłumaczy ekspertka.

Czy zarobki rodzica wpływają na wysokość alimentów?

Ustalając wysokość alimentów sąd bierze pod uwagę różne czynniki. Po pierwsze alimenty muszą zapewnić dziecku utrzymanie i wychowanie, czyli mają zaspokoić zarówno jego potrzeby fizyczne, jak i duchowe, a także środki na kształcenie, rozrywki i wypoczynek.

- Zgodnie z art. 135 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wysokość alimentów kształtują uzasadnione potrzeby uprawnionego oraz zarobkowe i majątkowe możliwości zobowiązanego. Wśród uzasadnionych potrzeb małoletniego wymienić należy m.in. wyżywienie, odzież, lekarstwa i świadczenia medyczne, wydatki związane z edukacją i hobby, opłaty za mieszkanie – wyjaśnia adw. Karolina Kulikowska-Siewruk.

- Pod pojęciem możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego rozumieć należy, nie tylko rzeczywiste zarobki ale także i takie, które zobowiązany mógłby uzyskiwać przy zachowaniu należytej staranności oraz przy stosowaniu zasad właściwej gospodarki - dodaje prawniczka.

Czym są alimenty natychmiastowe i ile wynoszą?

Alimenty natychmiastowe to rozwiązanie, które dopiero ma wejść w życie. Oznacza minimalną kwotę alimentów, przysługującą jeszcze przed rozprawą i wyrokiem sądu. Przepisy mówią, że ich wysokość będzie zależna od minimalnego wynagrodzenia, dlatego będzie się zmieniać wraz z podnoszeniem lub obniżaniem wysokości płacy minimalnej (od stycznia 2022 roku to 3010 zł brutto). Alimenty natychmiastowe mają wynosić:

  • 21 proc. minimalnego wynagrodzenia w przypadku jednego dziecka
  • 19 proc. minimalnego wynagrodzenia na każde dziecko w przypadku dwóch dzieci tych samych rodziców
  • 17 proc. minimalnego wynagrodzenia na każde z trzech dzieci,
  • 15 proc. minimalnego wynagrodzenia na każde z czworga
  • 13 proc. minimalnego wynagrodzenia na każde z pięciorga i więcej dzieci.

Przepisy miały wejść w życie w 2022 roku, jednak do tej pory to się nie stało.

Ekspert
Adwokat Karolina Kulikowska-Siewruk

Autor: materiały prasowe

Adwokat Karolina Kulikowska-Siewruk – Szef Praktyki Prawa Rodzinnego i Opiekuńczego w Kancelarii Kopeć Zaborowski

Jeśli chcesz zdobyć więcej informacji, śledź nasz serwis mjakmama.pl lub profil facebookowy i weź udział w webinarze z naszą ekspertką. Już we wrześniu Karolina Kulikowska-Siewruk odpowie na wasze pytania dotyczące rozwodów, opieki nad dzieckiem i alimentów.