Rak jąder i prostaty - jak się przed nim ustrzec? Dołącz do akcji Movember!

2019-11-08 14:47
Movember – badajcie się panowie! Na czym polega wąsata akcja?
Autor: Getty Images

Rak jąder i prostaty każdego roku dotyka wielu mężczyzn. Jak się przed nim ustrzec? O tym informuje Ogólnoświatowa akcja Movember, która trwa przez cały listopad i ma na celu podnoszenie świadomości mężczyzn o ich zdrowiu, w tym o profilaktyce raka jąder i prostaty. Symbolem akcji są wąsy, które przyciągają uwagę, dzięki czemu prowokują do dyskusji.

Choroby u mężczyzn stanowią temat tabu, gdyż powszechnie uważa się, że mężczyźni nie płaczą, są twardzi i silni, więc jak w takiej sytuacji mogliby chorować? Otóż chorują i to często poważnie.

Rak jądra jest najczęściej występującym nowotworem u młodych mężczyzn (20-44 lata) i stanowi aż 25% zachorowań w tej grupie wiekowej. Z kolei rak prostaty jest drugim, po raku płuc, najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn.

Jak wynika z Krajowego Rejestru Nowotworów, rak ten dotyczy głównie panów po 45. roku życia, a jego liczba zachorowań w ciągu trzech dekad zwiększyła się około 5-krotnie i stale rośnie. Akcja Movember przełamuje tabu, co umożliwia wczesne wykrycie męskich chorób, a także uzmysławia, jak ważne jest samobadanie i regularne badania w gabinecie.

Spis treści:

    1. #ZróbToDlaJaj, czyli na czym konkretnie polega akcja Movember?
    2. Movember Polska 2019 – co tym razem?
    3. Skąd pomysł? – historia akcji Movember
    4. Jak kobiety mogą wspierać akcję?
    5. Co trzeba wiedzieć o męskich badaniach?

#ZróbToDlaJaj, czyli na czym konkretnie polega akcja Movember?

Już po raz szósty startuje kampania Movember Polska, podczas której mężczyźni będą mogli bezpłatnie wykonać badania profilaktyczne, a także porozmawiać o swoim zdrowiu ze specjalistami. Hasłem przewodnim akcji jest „Zrób to dla jaj”, a symbolem – wąsy (tak jak różowa wstążka jest symbolem walki z rakiem piersi). Dlatego też przez cały listopad (Movember – „Wąsopad”) zachęca się panów do zapuszczania wąsów, które są pretekstem do rozmów o raku jąder i prostaty.

Mężczyźni muszą mieć świadomość, że regularne badania, samobadanie oraz dbanie o swój stan zdrowia, pomaga im zachować dobrą kondycję, a także wyleczyć wcześnie wykrytego raka, który wtedy jest w 99% uleczalny. Dlatego też panowie w każdym wieku powinni wykonywać samobadanie jąder, a dodatkowo – mający mniej niż 45 lat powinni wykonywać USG jąder i mężczyźni po 45. roku życia – badanie krwi, sprawdzające stężenie PSA, które określa, czy w gruczole krokowym występuje rak.

Czytaj: Choroby jąder, a bezpłodność u mężczyzn. Jak badać jądra?

Movember Polska 2019 – co tym razem?

W tym roku akcja Movember Polska ma sześciu ambasadorów: YouTuberów – Cyber Mariana i Michała Bańkę (z kanału Baniak Baniaka), prezenterów telewizyjnych Dandrisa i Mateusza Jędrasia, a także brązowego medalistę tegorocznych Mistrzostw Świata w Streetliftingu, Juana Zumetę i Michała Pałubskiego, który chorował na nowotwór.

Podczas sesji do kampanii wystąpili oni w majtkach zawierających instrukcję samobadania i skarpetkach, które przypominają, by je wykonać. Bielizna i akcesoria pełnią także jeszcze jedną funkcję – dochód z ich sprzedaży umożliwia finansowanie bezpłatnych badań, które odbywają się aż w 8 polskich miastach. Ich harmonogram przedstawiamy poniżej:

12 X - Gdańsk, Galeria Metropolia
19 X - Wrocław, Arkady Wrocławskie
26 -27 X - Kraków, Galeria Bronowice
9 XI - Gliwice, CH Forum
15 -16 XI - Poznań, Międzynarodowe Targi Poznańskie
23 XI - Warszawa, Plac Unii Lubelskiej
24 XI - Katowice, Galeria Katowicka
30 XI - Lublin, Vivo!
14 -15 XII - Warszawa, Mustache Yard Sale


Warto podkreślić, że przeprowadzane podczas wydarzeń badanie USG jąder i badani PSA są bezbolesne, nie wymagają żadnego przygotowania, a ich wynik otrzymuje się od razu. Ponadto w ramach Movember Polska 2019 przeprowadzane są także bezpłatne konsultacje lekarskie, których harmonogram znajduje się tutaj: harmonogram.

Skąd pomysł? – historia akcji Movember

Movember to prozdrowotna akcja, którą wymyślili Travis Garone i Luke Slattery w 2003 roku w Australii. Zaproponowali 30 znajomym, aby wzięli udział w wyzwaniu i zapuścili wąsy w listopadzie. Akcję sprowokowali hasłem: „Czy jesteś wystarczająco męski, by być moim kolegą?”.

Następnie każdy chętny uczestnik musiał wpłacić 10$ wpisowego i przez miesiąc zachęcać innych do składania datków, które „dotowały” rosnący wąs. Szybko zauważyli, że wąs jest świetnym narzędziem do prowokowania dyskusji. Tym sposobem zachęcali do rozmów o męskim zdrowiu, a całość uzbieranych pieniędzy przekazali fundacji, która zajmowała się badaniami raka prostaty.

Od tego czasu akcja rozprzestrzeniła się w wielu krajach i związana jest z coraz to nowymi pomysłami propagującymi badania wśród mężczyzn. Do naszego kraju akcja przywędrowała w 2014 roku – kampanię Movember Polska organizuje Fundacja Kapitan Światełko.

Jak kobiety mogą wspierać akcję?

Chociaż Movember to akcja kierowana do mężczyzn, to także kobiety mają w niej duży udział. Organizatorzy podkreślają, że za blisko 80% przypadków wykrycia męskich nowotworów odpowiadają kobiety. To one często zauważają pierwsze objawy, które są wskazaniem do dalszych badań. Dlatego też podczas wydarzeń, także kobiety mogą dowiedzieć się, na co zwracać szczególną uwagę w kontekście męskiego zdrowia oraz jak można badać swojego partnera.

Oprócz tego Fundacja Kapitan Światełko podkreśla, aby także panie zachęcały mężczyzn do wykonania badania USG jąder lub badania PSA i przypominały o nich mężczyznom ze swojego otoczenia – partnerom, braciom, tacie, dziadkom itd.

Co trzeba wiedzieć o męskich badaniach?

Samobadanie jąder powinien wykonywać każdy mężczyzna, niezależnie od wieku. Wystarczy poświęcić około 3 minuty raz w miesiącu, aby zauważyć ewentualne nieprawidłowości. Samobadanie najlepiej wykonać pod ciepłym prysznicem lub w kąpieli. Istotne jest to, by jądra badać osobno. Jak wykonać prawidłowo samobadanie jąder? Organizator Movember Polska podaje krótką instrukcję:


1. Poprzekładaj jądra pomiędzy palcami. Dokładnie sprawdź ich powierzchnię.

2. Szukaj nawet najmniejszych zmian – stwardnień na ich powierzchni, guzków lub bolesnych miejsc.

3. Zwracaj uwagę także na niebolesne guzy.

4. Sprawdź, czy w mosznie nie ma płynu.

5. Zwracaj uwagę na uczucie ciężkości w mosznie.

6. Alarmującym sygnałem może być także nawracający ból podbrzusza.


Dodatkowo mężczyźni przed 45. rokiem życia powinni profilaktycznie wykonywać USG jąder, które jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym. Polega na tym, że radiolog lub urolog przykłada głowicę urządzenia, na której znajduje się żel, do jąder i tym samym uzyskuje pełny obraz ich struktury. Dzięki niemu można nie tylko wykryć zmiany nowotworowe, ale także żylaki, wodniaki i inne. Z kolei u mężczyzn po 45. roku życia zaleca się wykonanie badania krwi określającego stężenie wskaźnika PSA. Jest to test przesiewowy, którego wynik umożliwia wykrycie raka prostaty, niedającego jeszcze objawów.

Więcej informacji o akcji Movember Polska 2019 na stronie www.movember.org.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE