Myśleli, że nosi bliźniaki. „Nie zdawałam sobie sprawy, jaka jest duża, dopóki jej nie zważyli”

2022-12-14 16:19

25-letnia Jodie Baines wyznała, że jej poród, mimo iż był już kolejnym w jej życiu, trwał wyjątkowo długo. Wszystko z powodu nietypowej wagi dziecka, które przyszło na świat. Mała Arie (choć przymiotnik "mała" nie jest tu właściwy), ważyła tyle co kilkumiesięczne niemowlęcia.

noworodek na wadze
Autor: Getty images Myśleli, że nosi bliźniaki. „Nie zdawałam sobie sprawy, jaka jest duża, dopóki jej nie zważyli”

Jodie wiedziała dobrze, jak wygląda ciąża, bo oczekiwała właśnie drugiego dziecka. Zastanawiało ją więc, dlaczego jej brzuch w 10. tygodniu ciąży wygląda, jak w 20. Przez dłuższy czas myślała więc, że oczekuje bliźniąt, nawet gdy USG pokazało co innego. Jednocześnie brzuch Jodie był tak duży, że większość ciąży spędziła przykuta do łóżka.

A może to bliźniaki?

Jodie w rozmowie z portalem themirror.com przyznała, że nikt nie wierzył jej, że oczekuje jednego dziecka, a nie bliźniąt czy trojaczków. Jej ciążowy brzuch był ogromny, a ona sama fatalnie znosiła noszenie go przed sobą. Dlatego z powodu bólu pleców i innych dolegliwości głównie leżała w łóżku, choć trudno było jej z niego wstać. W czasie badania w 32. tygodniu ciąży lekarz zmierzył ją i oświadczył, że jej brzuch rośnie w szybkim tempie i jest większy "o 3 tygodnie", czyli przypomina ten z 35. tygodnia. Ostrzegł też, że waga niemowlęcia może być bardzo duża.

Skala Apgar - ile punktów i za co dostaje noworodek?

Noworodek jak 3-miesięczne dziecko

Ale mimo dużej wagi, dziecko nie  spieszyło się na świat. W 42. tygodniu Jodie musiała mieć wywołany poród i wreszcie po 25-godzinnym długim i ciężkim porodzie urodziła dziewczynkę o imieniu Aria. Gdy mama zobaczyła córeczkę zauważyła, że jest duża, ale dopiero, gdy ją zważono i zmierzono, zdała sobie sprawę w tego, że urodziła olbrzymkę. 

Aria i jej starszy brat Theo
Autor: fb @jodiebaines Aria i jej starszy brat Theo

Noworodek ważył 5,2 kilograma, a wszystkie ubranka, które znajdowały się w wyprawce, zostały wymienione na większe. Śpioszki dla niemowląt w wieku 0-3 miesiące zastąpiły ubranka w rozmiarze 3-6 miesięcy.

Jodie wspomina, że ​​po zaledwie pięciu minutach trzymania córki na ramieniu lub karmiąc ją piersią, omdlewało jej ramię. Chociaż jej starszy synek też urodził się dość duży (ważył 3,7 kg), to jednak wagę urodzeniową swojej siostry osiągnął dopiero po kilku miesiącach życia.

Czytaj również: Rozmiar ubranek dla noworodka - jaką wielkość wybrać na pierwsze tygodnie?

Spadek wagi noworodka - dlaczego noworodek traci na wadze w pierwszych dniach życia?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza