Burza w parlamencie po propozycji senatora. Chce, by noworodkom nadawać nazwisko matki, nie ojca

Co do zasady dziecko po narodzinach otrzymuje nazwisko po ojcu, dopiero gdy ten jest nieznany otrzymuje nazwisko po matce. Choć to rodzice decydują o tym, jakie nazwisko będą nosiły ich dzieci, rzadko zdarza się, że decydują się na nazwisko matki.

Burza w parlamencie po propozycji senatora. Chce, by noworodkom nadawać nazwisko matki, nie ojca
Autor: Getty Images Burza w parlamencie po propozycji senatora. Chce, by noworodkom nadawać nazwisko matki, nie ojca

Nadawanie dziecku nazwiska ojca jest zwyczajem, który przyjęto na całym świecie. Warto wiedzieć, że w Polsce nie ma zakazu nadawania dzieciom nazwiska innego niż nazwisko ojca nawet w sytuacji, gdy rodzice dziecka są małżeństwem.

W Polsce na rejestrację dziecka w USC jest 21 dni. Warto się pospieszyć, by to nie urzędnik decydował o tym, jakie imię i nazwisko otrzyma maluch.

Oboje rodzice mogą nie tylko przekazać dziecku swoje nazwiska (jedno z nich lub oba), lecz także wybrać zupełnie inne niż sami noszą. Nie jest to wprawdzie sytuacja częsta, jednak możliwa. Dopiero gdy dziecko ma ukończone 13. lat i rodzice chcą zmienić jego nazwisko, potrzebna jest nie tylko ich wola i zgoda, lecz także zgoda dziecka.

Senator chce rewolucji w nadawaniu nazwisk

Wygląda na to, że we Włoszech zaistniała okazja do zerwania z wieloletnią tradycją. Senator Dario Franceschini, były minister kultury proponuje, by noworodki po narodzinach automatycznie otrzymywały nazwisko swojej matki.

Już trzy lata temu, w 2022 roku włoski Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że automatyczne nadawanie noworodkowi nazwiska ojca jest „dyskryminujące i szkodliwe dla tożsamości dziecka”. Stwierdzono wówczas, że dziecko powinno otrzymywać oba nazwiska, chyb aże rodzice zgodnie zdecydują się na jedno z nich.

Obecnie w kraju dyskutuje się na temat ustawy o podwójnych nazwiskach. Senator Dario Franceschini zaproponował, by zamiast tego jako automatycznie nadawane po narodzinach przyjąć nazwisko matki.

− Zamiast tworzyć niekończące się problemy z zarządzaniem podwójnymi nazwiskami, z możliwością wyboru między nazwiskiem ojca i matki, po stuleciach, w których dzieci przyjmowały nazwisko ojca, ustalmy, że na mocy nowego prawa będą przyjmować wyłącznie nazwisko matki

- zaproponował senator Dario Franceschini.

Miałoby to jego zdaniem położyć kres wielowiekowej niesprawiedliwości i dyskryminacji kobiet, symbolicznie rekompensując kulturowe i społeczne nierówności.

M jak Mama Google News

Jakie nazwiska otrzymują dzieci w innych krajach?

Zasada, by dziecko po narodzinach otrzymywało przy rejestracji nazwisko ojca, funkcjonuje praktycznie na całym świecie.

Do wyjątków należy np. indyjski stan Meghalaya, zamieszkiwany przez grupę etniczną o nazwie Khasi. Obowiązuje tam dziedziczenie martylinearne, zarówno nazwisko, jak i majątek czy przywileje dziedziczy się po matce.

W Hiszpanii regułą jest noszenie dwóch nazwisk - pierwszego po ojcu, drugiego po matce, choć kolejność można zamienić. W większości przypadków o tym, jakie nazwisko będzie nosić dziecko decydują jego rodzice, przy czym wyboru, by noworodek nosił nazwisko matki, a nie ojca dokonuje tylko kilka procent par.

To najpopularniejsze imiona w Polsce. Wiesz, co znaczą?
Pytanie 1 z 12
Anna to najpopularniejsze imię żeńskie w Polsce. Wiesz, co znaczy?