Wymiar urlopu macierzyńskiego uzależniony jest od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu. W przypadku jednego malucha to 20 tygodni. Przed porodem mama może wykorzystać maksymalnie sześć tygodniu urlopu, a po porodzie obowiązkowo 14 tygodni - może wrócić do pracy, jeśli pozostały czas przekaże ojcu dziecka.
To wymiar dla wszystkich rodziców - niezależnie od tego, czy wracają z noworodkiem do domu, czy jadą tam sami, a maluch na długie tygodnie zostaje w szpitalu. I chociaż Kodeks pracy przewiduje sytuację, która pozwala na „zastopowanie” urlopu macierzyńskiego, gdy dziecko wymaga opieki szpitalnej (mama, która wykorzystała po porodzie osiem tygodni urlopu, pozostałą część może wykorzystać później, gdy maluch zakończy hospitalizację), wciąż kobiety są stratne o te tygodnie, w których są rozdzielone z małym człowiekiem (lub bliskość muszą budować w szpitalu).
Prawdopodobnie już niedługo to się zmieni. Parlament zakończył prace nad ustawą wprowadzającą dodatkowy urlop macierzyński. Ostatni krok to podpis prezydenta.
Dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców. Kto będzie mógł z niego skorzystać?
Z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego (jego wymiar to do ośmiu albo do 15 tygodni) będą mogli skorzystać rodzice wcześniaków, ale nie tylko oni. Dodatkowe tygodnie przeznaczone są również dla opiekunów dzieci, które urodziły się o czasie, ale musiały być hospitalizowane po narodzinach. Długość urlopu będzie uzależniona od czasu hospitalizacji i tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko lub jego masy urodzeniowej.
Jak czytamy na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ustawa wprowadza:
- do 15 tygodni - dla rodziców dzieci urodzonych przed ukończeniem 28 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g. Wymiar urlopu będzie uzależniony od okresu hospitalizacji - tydzień dodatkowego urlopu za każdy tydzień pobytu maluszka w szpitalu;
- do 8 tygodni - dla rodziców dzieci urodzonych pomiędzy 28. a 36. tygodniem ciąży i z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g. Również obowiązuje zasada tydzień urlopu za tydzień w szpitalu;
- do 8 tygodni - dla rodziców dzieci urodzonych po ukończeniu 37 tygodnia ciąży, wymagających hospitalizacji od 5. dnia od dnia porodu do 8. tygodnia po porodzie. Warunkiem jest, aby pobyt dziecka w szpitalu po porodzie wynosił przynajmniej dwa kolejne dni w okresie od piątego do 28. dnia po porodzie.
Kiedy dodatkowy urlop dla rodziców zacznie obowiązywać?
Prace nad ustawą zakończył Sejm i Senat, teraz trafi ona do prezydenta. Jeśli i on będzie za wprowadzeniem uzupełniającego urlopu dla rodziców (a wszystko na to wskazuje), zmiany wejdą w życie po trzech miesiącach od ogłoszenia ustawy. Tyle minimalnie potrzebuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych na ich wdrożenie.
Dodatkowy urlop będzie przysługiwał nie tylko matkom czy ojcom, ale i prawnym opiekunom oraz rodzicom zastępczym i adopcyjnym. Aby otrzymać dodatkowy urlop, będzie trzeba złożyć do pracodawcy wniosek wraz z zaświadczeniem lekarskim, na którym znajdą się informacje uprawniające do tego świadczenia (tydzień ciąży, w którym urodziło się dziecko, masa urodzeniowa, czas pobytu w szpitalu).
Zasiłek za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił 100 proc. podstawy zasiłku.
Warto podkreślić, że zmiany w Kodeksie pracy to efekt wspólnych starań strony społecznej, która zainicjowała zmiany i uczestniczyła w tworzeniu nowych przepisów oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Zobacz także: Które świadczenia przysługują po urodzeniu dziecka?