Rodzice nieszczepionych dzieci wystraszyli się kontroli? Masowo wypisują dzieci z przychodni

2025-04-16 11:57

Zapowiadane przez GIS kontrole kart szczepień dzieci już przynoszą pierwsze efekty. Na razie jednak nie mówi się o liczbie dzieci, które nie są szczepione zgodnie z kalendarzem szczepień, a o... rodzicach, którzy postanowili swoje dzieci z przychodni wypisać.

Rodzice nieszczepionych dzieci wystraszyli się kontroli? Masowo wypisują dzieci z przychodni

i

Autor: Getty images Rodzice nieszczepionych dzieci wystraszyli się kontroli? Masowo wypisują dzieci z przychodni

Przed kilkoma miesiącami GIS zapowiedział wielką kontrolę kart szczepień. Poinformowano także o planach stworzenia katalogu zaszczepionych dzieci, a w przyszłości także wprowadzeniu elektronicznej karty szczepień. Takie rozwiązanie pozwoliłoby od razu wyłapać tych młodych pacjentów, których rodzice nie przyprowadzają na obowiązkowe szczepienia.

Póki co cyfrowego rejestru, w którym można sprawdzić, czy dziecko było szczepione czy nie - nie ma. To dlatego 1 kwietnia do przychodni lekarskich ruszyli kontrolerzy, którzy rozpoczęli osobiste sprawdzanie kart szczepień.

Rośnie liczba kar za nieszczepienie dzieci

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, liczba odmów szczepień dzieci rośnie z roku na rok. Dane te monitorowane są od ponad 20 lat, ale od 2010 roku (odmów obowiązkowych szczepień było 3,5 tysiąca) liczba uchyleń wyraźnie wzrosła.

Z danych przekazanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego wynika, że odmowy liczy się obecnie w dziesiątkach tysięcy:

  • w 2014 r. - 12 681 uchyleń,
  • w 2015 r. - 16 689,
  • w 2016 r. - 23 147,
  • w 2017 r. - 30 090,
  • w 2018 r. - 40 342,
  • w 2019 r. - 48 609,
  • w 2020 r. - 50 575,
  • w 2021 r. - 61 368,
  • w 2022 r. - 72 736,
  • w 2023 r. - 87 344.
M jak Mama Google News

Jednocześnie rośnie liczba kar nakładanych na rodziców nieszczepiących dzieci. Grzywnę w wysokości maksymalnie 10 tysięcy złotych może nałożyć wojewoda (na wniosek inspektora sanitarnego), jednak tak wysokie kary finansowe należą do wyjątków.

Zwykle rodziców się jedynie upomina, a jeśli nakłada się grzywnę, jest to około 1000 zł. Dzieci pozostają niezaszczepione, sprawy w sądach ciągną się latami. 

Zdaniem Głównego Inspektora Sanitarnego dr. Pawła Grzesiowskiego system ten wymaga zmiany. Ekspert uważa, że lepsze byłyby mniejsze mandaty, które dadzą rodzicowi jasny sygnał, że zapomniał o szczepieniu. Jego zdaniem rodzice, którzy nie zaszczepili dzieci nie muszą być antyszczepionkowcami, dlatego zamiast ich dotkliwie karać należy edukować i przypominać o obowiązkowych szczepieniach.

Wypisują dzieci, by uniknąć kontroli

Rodzice, którzy nie szczepią dzieci, najwyraźniej przestraszyli się zapowiadanych przez GIS kontroli. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, dawniej rezygnacje z usług przychodni były rzadkością. Rodzice przepisywali dzieci do innych placówek np. po przeprowadzce, przychodnie rezygnację z usług odnotowywały raz na kilka miesięcy.

Od początku kwietnia dyrektorzy placówek odnotowali jednak wzmożony ruch, bo z systemu znika przynajmniej kilkoro dzieci tygodniowo.

Dziś jest ich co najmniej kilka w tygodniu. Tylko w ubiegłym miałam informacje o siedmiu. A są przychodnie, które mają ich nawet po 10

- przekazuje cytowana przez DGP Bożena Janicka, prezeska Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Najpewniej jest to sposób na uniknięcie kary finansowej. Rodzice, którzy zdecydowali się na wypisane dziecka z przychodni liczą na to, że w ten sposób ukryją fakt, że dziecko nie było szczepione.

Quiz wiedzy o objawach chorób
Pytanie 1 z 11
Na początek pytanie o wysoką gorączkę. Temperatura od 39,5 do nawet 40,5 stopni może być pierwszym objawem: