Wiesz, co twoje dziecko robi po szkole? „Może być bardzo niebezpieczne”

2024-09-18 13:20

Wały przeciwpowodziowe na co dzień są miejscem spacerów. Obecnie, gdy stan wody w rzekach niebezpiecznie się podnosi, lepiej wybrać się w innym kierunku. Przypomnij dzieciom, że chodzenie po wałach to nie tylko zagrożenie, w ten sposób mogą utrudnić pracę służbom. I złamać zakaz.

Wysoki poziom wody stał się atrakcją

i

Autor: Getty Images/ &KMP w Legnicy Wchodzenie na wały przeciwpowodziowe jest niebezpieczne.

Warto pamiętać o tym, że w niektórych miejscach na mapie Polski zakaz wchodzenia na wały funkcjonuje odgórnie, jest związany z wprowadzeniem stanu klęski żywiołowej.

W związku z wprowadzeniem stanu klęski żywiołowej nie wchodź na wały przeciwpowodziowe i nie zbliżaj się do urządzeń hydrotechnicznych. Zachowaj ostrożność!

- to treść alertu RCB, który został wysłany do osób przebywających w powiatach, w których ogłoszono stan klęski żywiołowej.

We wtorek 17 września zakaz przebywania na wałach przeciwpowodziowych wprowadzono we Wrocławiu.

Jednak i tam, gdzie odgórnych zakazów nie ma, może być niebezpiecznie. A wysoki poziom wody stał się „atrakcją”. Słyszymy o „turystyce klęskowej”.

Bezpieczna droga dziecka do szkoły - Plac Zabaw odc. 13

Apel policji. „Dopilnujcie, aby Wasze dzieci zaraz po lekcjach wróciły bezpiecznie do domu”

Komenda Miejska Policji w Legnicy poinformowała o niebezpiecznych sytuacjach, które miały miejsce w weekend. Wskazano, że na wałach przeciwpowodziowych i okolicach zalanych terenów pojawił się tłum spacerowiczów, a w nim rodziny z dziećmi. Podkreślono, że takie zachowanie jest nie tylko niebezpieczne, może także utrudniać pracę służbom.

Apelujemy, że to nie jest ten moment, aby jeździć i taką turystykę klęskową uprawiać

- czytamy na stronie KMP w Legnicy.

Zaznaczono, że wały są przesiąknięte i wskazano, aby zachować bezpieczną odległość minimum 200 metrów od infrastruktury hydrotechnicznej i rzek. W komunikacie znalazły się także słowa skierowane bezpośrednio do rodziców.

Zwracamy się do rodziców, aby uświadomili swoje pociechy, że wchodzenie na wały przeciwpowodziowe i zbliżanie się do zalanych terenów jest bardzo niebezpieczne. Dopilnujcie, aby Wasze dzieci zaraz po lekcjach wróciły bezpiecznie do domu

- napisano.

Zdjęcie młodych ludzi, którzy stoją tuż przy brzegu, działa na wyobraźnię.

Dziecko nie musi samo sprawdzać poziomu wody

Przypomnij dzieciom, że poziom wody w rzece nie jest atrakcją, a na pewno nie teraz, gdy przebywanie w pobliżu jest niebezpieczne. Może korcić, aby na własne oczy przekonać się, jak to wygląda, „tylko popatrzeć”. Teraz to naprawdę nie jest dobry pomysł.

Podkreśla to również Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Apelujemy o niezbliżanie się do wałów przeciwpowodziowych ani budowli hydrotechnicznych. W czasie wezbrań przebywanie w takich miejscach może być bardzo niebezpieczne!

- czytamy na profilu @ministerstwoedukacjinarodowej na Instagramie.

Warto pamiętać, że to nie tylko ostrzeżenia, za złamanie zakazu i wejście na wały można otrzymać mandat w wysokości do 5 tys. zł.