NFZ potwierdza: osoba towarzysząca ma prawo uczestniczyć w porodzie mimo epidemii

2020-07-14 9:26

NFZ wydało oświadczenie, w którym potwierdza, że osoba towarzysząca ma prawo uczestniczyć w porodzie rodzinnym mimo epidemii COVID-19. Oznacza to, że szpital, który nie pozwala kobiecie na poród z partnerem, łamie prawo.

NFZ potwierdza: osoba towarzysząca ma prawo uczestniczyć w porodzie mimo epidemii
Autor: Getty images

Narodowy Fundusz Zdrowia 10 lipca wydał oświadczenie, w którym podkreśla, że osoba towarzysząca ma prawo uczestniczyć w porodzie rodzinnym mimo epidemii COVID-19. Dodatkowo poinformowano o skierowaniu dodatkowych środków finansowych na udzielanie świadczeń w podwyższonym reżimie sanitarnym.

Pieniądze te powinny być przeznaczone na zapewnienie pacjentkom m.in. porodu w bezpiecznych warunkach, czyli zorganizowanie środków ochrony osobistej dla osoby towarzyszącej podczas porodu rodzinnego. Jak podano w oświadczeniu to dodatkowe 100 zł na każdą rodząca pacjentkę. 

NFZ odniósł się również to sprawy "obowiązkowych" testów na COVID-19, które w niektórych szpitalach partnerzy rodzących kobiet muszą wykonywać na własny koszt, gdyż jest to warunek dopuszczenia ich do porodu rodzinnego (pisaliśmy o tym tutaj).

Zdaniem NFZ takie praktyki są niezgodne z prawem, ponieważ "nieuzasadnione i nieracjonalne jest żądanie świadczeniodawców wykonania testu PCR w kierunku COVID-19 przez osoby towarzyszące, na 5 dni przed porodem. Poród jest - co do zasady - zdarzeniem nieplanowanym".

NFZ radzi, aby wszystkie problemy z dostępem do porodu rodzinnego pacjentki zgłaszały do Rzecznika Praw Pacjenta lub oddziałów wojewódzkich NFZ.

Czytaj: Kobiety protestują przeciwko zakazowi porodów rodzinnych: "To krzywdzące zalecenia!"

Położne on line, czyli opieka w ciąży i połogu w czasie pandemii