Niania chciała dostawać więcej, niż zarabiała mama. "Życie po pracy ma znaczenie"

2024-04-15 10:30

Łączenie pracy i życia prywatnego nie zawsze jest prostym zadaniem. W szczególności, jeśli nie chcemy rezygnować z robienia kariery, a w domu czeka na nas maluszek. Pewna mama opowiedziała o problemach związanych z zapewnieniem dziecku opieki po powrocie do pracy.

Niania chciała dostawać więcej, niż zarabiała mama. Życie po pracy ma znaczenie
Autor: fot. Getty Images/ Instagram/@hi_candida Niania chciała dostawać więcej, niż zarabiała mama. "Życie po pracy ma znaczenie"

Zatrudnienie niani wychodziło więcej niż jej pensja. Kobieta o powrocie do pracy

Cândida Batista jest pochodzącą z Brazylii szefową kuchni, modelką oraz matką i żoną. Pracowała w najróżniejszych restauracjach ze znanymi szefami kuchni, takimi jak Gordon Ramsay. Jej życie odwróciło się jednak do góry nogami, kiedy została matką. Połączenie opieki nad dzieckiem z pracą, było dla niej nie lada wyzwaniem. Jak podkreśla, po porodzie nie mogła wrócić do trybu życia, który prowadziła przed zajściem w ciąży. Musiała więc zamienić swoją pracę w kuchni Michelin na taką, gdzie wolne miała weekendy i święta - choć odbiło się to na jej długoterminowej karierze.

Kiedy jej córka poszła do przedszkola kobieta postanowiła zatrudnić nianię, by móc spełniać się w swoim zawodzie. Okazało się jednak, że stawka godzinowa, jaką życzyła sobie opiekunka, była wyższa niż godzinowe zarobki kobiety pracującej jako szefowa kuchni. Wiele kobiet może utożsamić się z problemem, przed jakim stanęła Cândida Batista. Kobieta zrozumiała, jak ciężkie do połączenia jest praca i życie prywatne. Sama przyznała, że niemożność znalezienia równowagami pomiędzy tymi dwoma aspektami swojego życia mocno wpłynęła na jej samopoczucie. Jak sama opowiada:

Czułam, że nie wykorzystuję w pełni swojego potencjału zawodowego ani jako matka. Nie mogłam mieć wszystkiego

Dawid Narożny z zespołu Piękni i Młodzi nie martwi się, że praca zniszczy jego drugie małżeństwo

Powrót matek do pracy zawodowej. "Babciowe" ma pomóc

Cândida Batista zrozumiała, że mało jest miejsc, które wspierają pracujących rodziców i pomagają w utrzymaniu balansu pomiędzy rodziną a karierą. Jak zaznaczyła:

Życie po pracy, zwłaszcza kiedy masz dziecko, również ma znaczenie

Batista wyjawiła, że obecnie robi sobie psychiczną przerwę, ponieważ "ma dziecko i ono jest najważniejsze". Podkreśliła, że wie, że nie każda kobieta niestety ma taką opcję. Zaznaczyła, że ma nadzieję na zmianę i że pewnego dnia środowisko pracy będzie bardziej przystępne dla matek.

Wiele kobiet rozumie zmagania szefowej kuchni. Koszty opieki nad dzieckiem są naprawdę wysokie i nie każdy może sobie pozwolić na oddanie dziecka do żłobka czy zatrudnienie niani. Często konieczne opłaty pochłaniają więcej niż wynosi całkowity zarobek. Teraz co prawda rząd przyjął projekt ustawy "Aktywny rodzic", który ma być pomocą dla rodziców powracających do aktywności zawodowej oraz tych już aktywnych. W ten sposób można by połączyć życie zawodowe z prywatnym. W skład tego projektu wchodzi tak zwane "babciowe". Polega to na tym, że rodzice mają mieć wybór komu chcą powierzyć swojego malucha w przypadku powrotu do pracy. Niezależnie od ich wyboru mają dostać wsparcie. Z założenia, ma być to ułatwienie dla rodziców - a w szczególności dla matek - powrotu do pracy przez częściowe pokrycie kosztów opieki nad dzieckiem.