Nie "gotuj" dziecka w domu. Ci rodzice mogą dostać 11 tys. dofinansowania

2023-07-11 11:02

W małych mieszkaniach w upalne dni trudno wytrzymać. Męczą się dorośli, ale i dzieci, zwłaszcza niemowlęta, które mają słaby mechanizm termoregulacji. Coraz wyższe temperatury skłaniają ludzi do zakładania klimatyzacji. Koszt założenia urządzenia w jednym pokoju jest niemały, ale są dotacje, dzięki którym możesz otrzymać nawet 11 tys. złotych.

Dzieci chłodzace się przed wentylatorem
Autor: Getty images Nie "gotuj" dziecka w domu. Ci rodzice mogą dostać 11 tys. dofinansowania

W małych mieszkaniach w blokach, które nagrzewają się szybko i na długo, trudno wytrzymać zwłaszcza małym dzieciom. Upalne dni dla niemowląt powodują u nich rozdrażnienie i bezsenność. Coraz więcej Polaków decyduje się więc na złożenie w domu lub mieszkaniu klimatyzacji. To reakcja na coraz częstsze upały, które nas nawiedzają oraz na próby oszczędzania - wysokie ceny prądu zniechęcają do korzystania z nieekonomicznych urządzeń typu wiatraki. Wentylatory nie są też najlepszą opcja przy małych dzieciach - łatwiej o zaziębienie, gdy spocone niemowlę znajdzie się w promieniu działania wiatraka. Lepszym rozwiązaniem jest montaż klimatyzacji, która ma możliwość ustawienia zadanej temperatury powietrza. 

Kolejna fala upałów pokazała, że zainteresowanie klimatyzacją jest duże, mimo wysokich cen tych urządzeń. Zwłaszcza że istnieje możliwość odzyskania części kosztów. Wszystko dzięki rządowym programom, o których wielu rodziców pewnie nie słyszało.

O dotacjach przypomniał ostatnio muratorplus.pl, który odnalazł kilka możliwości uzyskania zwrotu kosztów montażu klimatyzacji. Są to trzy rządowe programy, których celem jest zachęcenie Polaków do korzystania ekonomicznych i ekologicznych rozwiązań do ogrzewania i chłodzenia domów i mieszkań. To programy: "Czyste Powietrze", "Mój Prąd" oraz "Moje Ciepło".

Czytaj również: Uchylić szybę w samochodzie, czy włączyć klimatyzację? Co jest lepsze dla dziecka?

Dopajanie niemowlaka podczas upałów i nie tylko: 8 zasad dopajania niemowląt

Kto może uzyskać dofinansowanie?

Każdy Polak, choć oczywiście istnieją pewne warunki, pod którymi może starać się o zwrot części kosztów. W zależności od programu są one różne: niektóre programy kierowane są do właścicieli domów, inne do właścicieli mieszkań, obejmują wyłącznie urządzenia, które mają nie tylko chłodzić powietrze w pomieszczeniach latem, ale i je ogrzewać zimą (to pompa ciepła typu powietrze-powietrze). Częstym warunkiem jest też próg dochodowy (w zależności od tego, ile pieniędzy przypada na jednego członka rodziny zależy wysokość dotacji), konkretne parametry urządzenia lub określone standardy energetyczne budynku.

Wnioski można składać za pośrednictwem rządowych stron internetowych:

  • https://czystepowietrze.gov.pl/wfosigw/
  • https://mojprad.gov.pl/zloz-wniosek
  • https://mojecieplo.gov.pl/.

Ile można zyskać w programie "Czyste Powietrze"?

Program Czyste Powietrze to ogólnopolski program walki ze smogiem, oferujący dopłaty na wymianę starych pieców oraz docieplenie domów jednorodzinnych. Program skierowany jest do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, ale również wydzielonego lokalu mieszkalnego w takim domu (z osobną księgą wieczystą).

Wysokość dotacji jest zależna od progu dochodowego. Pierwsza grupa beneficjentów to osoby, których dochód roczny nie przekracza 100 tys. zł, druga grupa - osoby o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu do 1564 zł/osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz do 2189 zł w przypadku gosp. jednoosobowych, trzecia - osoby o miesięcznym dochodzie nieprzekraczającym 900 lub 1260 zł na osobę w gospodarstwach wielo- i jednoosobowych.

Pierwsza grupa może otrzymać do 4400 zł lub maksymalnie do 40 proc. kosztów dotacji na montaż klimatyzacji, druga - do 7 800 zł lub maksymalnie do 70 proc. kosztów, trzecia - nawet 100 proc. zwrotu kosztów, przy ich maksymalnej wysokości 11 100 zł.\

Warunkiem jest montaż klimatyzacji o klasie efektywności energetycznej na poziomie minimum A+. 

Ile można zyskać w programie "Mój prąd"?

To program skierowany do osób chcących zamontować na budynku panele fotowoltaiczne, który od kwietnia został poszerzony o dofinansowanie do zakupy klimatyzacji (działającej na zasadzie pompy ciepła powietrze-powietrze montowanej razem z panelami). Dofinansowanie do takiego urządzenia wynosi  4400 zł (do 50 proc. kosztów).

Ile można zyskać w programie "Moje ciepło"?

W ramach tego wsparcia dla właścicieli domów jednorodzinnych możemy otrzymać od 7 do 21 tys. złotych dotacji lub 30 proc. zwrotu kosztów (w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny - 45 proc).

Warunkiem skorzystania z dofinansowania jest podwyższony standard energetyczny budynku. "Oznacza to, że wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej (EPH+W) może wynosić maksymalnie 63 kWh (na metr kw. powierzchni domu w ciągu roku) dla wniosków składanych w 2022 oraz 55 kWh dla wniosków składanych w kolejnych latach funkcjonowania programu - czytamy na muratorplus.pl.

źródło: muratorplus.pl, gov.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza