Uchylić szybę w samochodzie, czy włączyć klimatyzację? Co jest lepsze dla dziecka?

2022-06-14 9:59

Gdy nadchodzą gorące dni, wielu rodziców mierzy się z dylematem, czy uchylać szybę w samochodzie, czy korzystać z klimatyzacji. Które rozwiązanie jest zdrowsze i bezpieczniejsze dla dziecka w podróży?

Uchylić szybę w samochodzie, czy włączyć klimatyzację? Co jest lepsze dla dziecka?
Autor: Getty images Uchylić szybę w samochodzie, czy włączyć klimatyzację?

Spis treści

  1. Kiedy lepiej uchylić szybę w samochodzie?
  2. Klimatyzacja tak, ale pod pewnymi warunkami

Oba rozwiązania wzbudzają wątpliwości rodziców. Otwieranie szyby rodzi obawy, że dziecko zostanie przewiane lub przeziębi się. Podobne obiekcje pojawiają się także w kontekście klimatyzacji. Sprawy nie ułatwiają także ekspercie opinie krążące w sieci, ponieważ część specjalistów uważa uchylanie szyby za zdrowszą opcję, a druga część klimatyzację. Prawda, jak zwykle, leży pośrodku. Żadne z tych rozwiązań nie jest idealne i z pewnością nie można z nich korzystać w każdej sytuacji. Poniżej staramy się wyjaśnić, w jakich okolicznościach lepiej uchylić szybę, a w jakich skorzystać z klimatyzacji samochodowej. Podpowiadamy także, jak bezpiecznie korzystać z obu.

Przeczytaj także: "Test uszczypnięcia" może uratować życie twojego dziecka. A zajmuje sekundę

Jak zapinać dziecko w foteliku?

Kiedy lepiej uchylić szybę w samochodzie?

Otwarcie szyb w samochodzie to lepsze rozwiązanie, gdy podróżujemy wolniej. Na drogach szybkiego ruchu uchylona szyba spowoduje zbyt duży hałas i przeciąg jednocześnie. Takie warunki nie są ani bezpieczne ani przyjemne dla dziecka. Uchylenie szyby sprawdzi się także wtedy, gdy za oknem jest ciepło, ale nie upalnie.

Trzeba jednak pamiętać o pewnych zasadach ostrożności:

  1. Otwierać szybę podczas wolniejszej jazdy, nie na drogach ekspresowych i autostradach;
  2. Uchylać tylko okna, a nie otwierać na oścież (całkowicie okno można otworzyć w trakcie postoju np. na czerwonym świetle);
  3. Nie otwierać szyby po stronie dzieci.

Czasem dzieci same potrafią sobie otworzyć szybę w trakcie jazdy, dlatego przed podróżą warto włączyć blokadę.

Gdy dziecko domaga się otwarcia szyby, bo tata lub mama ma otwartą, w takiej sytuacji można lekko uchylić wszystkie szyby w samochodzie - nie doprowadzimy wtedy do przeciągu, tylko delikatnie przewietrzymy wnętrze samochodu.

Jednak teoria teorią, a dzieci dzieciom. Proza życia pokazuje, że czasami w ogóle trzeba zrezygnować z otwierania szyb, bo gdy tylko lekko ją uchylimy, dziecko domaga się całkowitego jej opuszczenia. Szczególnie maluchy 2-3-letnie potrafią być bezkompromisowe w swoich żądaniach - nie trafiają do nich jeszcze racjonalne argumenty, ale doskonale wiedzą, czego chcą. Każdą teorię rodzic jeszcze musi dostosować do swojej rodzinnej sytuacji i nikt go w tym nie wyręczy.

Polecamy: Pierwsze wakacje z niemowlakiem: praktyczne rady na wyjazd z małym dzieckiem

Klimatyzacja tak, ale pod pewnymi warunkami

W upalne dni i na trasach szybkiego ruchu to z kolei klimatyzacja wydaje się być bezpieczniejszym, wygodniejszym i skuteczniejszym sposobem na komfortową jazdę samochodem z dzieckiem.

W tym przypadku także trzeba pamiętać o pewnych zasadach bezpieczeństwa:

1. Klimatyzację należy regularnie odgrzybiać - najlepiej tuż przed sezonem letnim, kiedy zaczynamy z niej korzystać;

2. Należy ustawić temperaturę tylko niewiele niższą od tej, która panuje na zewnątrz auta, by nie było zbyt dużej różnicy;

3. Nawiew powinno się ustawiać tak, by nie wiało bezpośrednio na dziecko (najlepiej w górę lub w bok).

Przed wejściem do auta w gorące dni, warto pootwierać wszystkie drzwi oraz bagażnik, by już na starcie obniżyć temperaturę w środku auta. Pod koniec trasy warto wyłączyć klimatyzację i nieco uchylić przednie okna. W ten sposób nie wyjdziemy z chłodnego samochodu wprost na upał.

Przeczytaj także: Czy klimatyzacja szkodzi dziecku? Zasady rozsądnego korzystania przy dzieciach

Ważne

Najczęstszym błędem popełnianym przez rodziców jest wsiadanie do rozgrzanego samochodu i do razu włączenie klimatyzacji. To gotowy przepis na przeziębienie. Auto należy najpier przewietrzyć, a dopiero za jakis czas włączyć klimatyzację. To pozwoli na spokojną podróż bez przykrych konsekwencji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza