Niezwykły poród bliźniaczek w Warszawie. Jedna spała, druga krzyczała [wideo]

2023-02-15 16:29

W Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM w Warszawie miał miejsce niezwykły poród. Dwie bliźniaczki przyszły na świat przez cesarskie cięcie. W momencie wyjęcia dzieci z łona, jedna z dziewczynek wydała swój pierwszy krzyk, a druga spała w najlepsze w swoim nieprzerwanym jeszcze worku owodniowym. Ten niesamowity moment uwieczniono na filmie.

Niezwykły poród bliźniaczek w Warszawie. Jedna spała, druga krzyczała [Wideo]
Autor: Instagram/ @uczkin_wum Niezwykły poród bliźniaczek w Warszawie. Jedna spała, druga krzyczała [Wideo]

Wideo zostało opublikowane na instagramowym profilu Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM. Na filmie widzimy kilka ujęć z tego wyjątkowego porodu.

Skala Apgar - ile punktów i za co dostaje noworodek?

Poród bliźniaczek w Warszawie. Jedna spała, druga krzyczała

„Przedstawiamy 'podwójne szczęście' – dwie siostry bliźniaczki tuż po urodzeniu cięciem cesarskim, to obraz jest dość niezwykły. Jedna z bliźniaczek pozostaje bowiem w wydobytym w całości z macicy całkowicie nienaruszonym worku owodniowym. Wygląda jakby jeszcze spała, a delikatne wydobycie nie zdołało jej obudzić. Jej siostra obok wydała właśnie 'pierwszy krzyk'” – czytamy w poście dołączonym do filmu.

Zdjęcia i nagrania z tego wyjątkowego porodu robią niesamowite wrażenie, uchylając rąbka tajemnicy, jaką jest ciąża mnoga.

„Obraz ten pozwala zrozumieć jak bliźniaki w ciąży dwuowodniowej „siedzą" sobie w macicy, każdy w swoim worku owodniowym wypełnionym płynem. Czasem poszturchują się przez te cienkie błony. Często gdy jeden bliźniak jest aktywny, rusza się i „wierci", drugi może spokojnie spać” – zauważają pracownicy Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM.

„Podwójne szczęście”, ale i większe zmartwienie

Jak przypominają jednak medycy, ciąża bliźniacza jest nie tylko „podwójnym szczęściem”, ale także podwójnym wyzwaniem dla rodziców i lekarzy.

„Niewiele się mówi o tym, że ciąże mnogie poza mnogością miłości i szczęścia, wiążą się także niestety mnogości problemów położniczych. Wszelkie patologie ciąży poczynając od niedokrwistości, poprzez cukrzycę ciążową, cholestazę ciężarnych, poród przedwczesny, czy bardzo niebezpieczne powikłanie jakim jest stan przedrzucawkowy zdarzają się w tych ciążach nawet kilkukrotnie częściej” – podkreślają.

Z tego powodu ciąże wielopłodowe powinny być prowadzone przez specjalistyczne ośrodki często wielozespołowo i wielospecjalistycznie.

W przypadku mamy tych bliźniaczek rozwinęła się właśnie wewnątrzwątrobową cholestaza ciężarnych.

„To potencjalnie niebezpieczne schorzenie, które w skrajnych przypadkach bez wdrożenia odpowiedniego leczenia może doprowadzić nawet do zgonu wewnątrzmacicznego. Wynika to z zaburzenia odpływu żółci na poziomie komórek wątrobowych (hepatocytów)” – czytamy.

Mama i dzieci trafiły jednak w ręce odpowiednich specjalistów i cały poród zakończył się sukcesem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza