Zasiłek dla ojców będzie niższy niż macierzyński? Rząd tłumaczy: to błąd w obliczeniach

2023-01-30 10:42

Urlop ojcowski ma być związany z niższym zasiłkiem niż urlop macierzyński - alarmują posłowie lewicy po pierwszym czytaniu projektu dotyczącego zmian w kodeksie pracy. Rząd tłumaczy, że to nie dyskryminacja, tylko błędy w obliczeniach dokonanych przez opozycję.

Zasiłek dla ojców będzie niższy niż macierzyński? Rząd tłumaczy: to błąd w obliczeniach
Autor: Getty Images Zasiłek dla ojców będzie niższy niż macierzyński? Rząd tłumaczy: to błąd w obliczeniach

Nie milkną echa nowych przepisów dotyczących urlopów dla rodziców. Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu zmian w Kodeksie pracy zgodnie z unijnymi dyrektywami. Kością niezgody jest 70-procentowy zasiłek dla ojców. Czy to rzeczywiście dyskryminacja?

O co chodzi z niższym zasiłkiem dla ojców?

Zgodnie z dyrektywami unijnymi, Polskę czekają zmiany w Kodeksie pracy. Ich celem jest zapewnienie równowagi w zakresie szans na rynku pracy dla mężczyzn i kobiet oraz umożliwienie rodzicom dzieci godzenia życia zawodowego i rodzinnego. 

Dlatego jednym z jej punktów jest wprowadzenie dłuższego urlopu ojcowskiego. Zgodnie z nowymi przepisami matki i ojcowie będą mieli prawo do urlopu rodzicielskiego. W ramach wymiaru urlopu rodzicielskiego, wprowadzona zostanie nieprzenoszalna część tego urlopu, w wymiarze do 9 tygodni dla każdego z rodziców.

Zasiłek macierzyński za cały okres urlopu rodzicielskiego dla obojga rodziców będzie wynosił 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Podobnie jak zasiłek macierzyński za cały okres urlopu rodzicielskiego dla obojga rodziców.

Lewica ocenia, że jest to dyskryminacja ojców, która uderza także w matki. - Jeżeli rodzina będzie miała zdecydować, czy ojciec może pójść na taki urlop ojcowski i stracić znaczną część swojego wynagrodzenia, czy też z takiego urlopu zrezygnować, to nic dziwnego, że kierując się logiką finansową będą rezygnować - powiedziała posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, cytowana przez next.gazeta.pl.

Rodzice poczekają na dodatkowy urlop i dni wolne na dziecko. Rząd nie zdąży z ustawą?

Pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej rodzicom małych dzieci i ciężarnym. Kiedy nowe przepisy?

Rząd tłumaczy - 70 proc. to więcej niż średnia do tej pory

Z taka opinią nie zgadza się rząd, który na rządowych stronach tłumaczy, że wprowadzenie zasiłku w wysokości 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku to więcej, niż rodzice mają obecnie.

"W obecnym stanie prawnym za pierwszych 6 tygodni urlopu rodzicielskiego przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku, a za pozostałe 26 tygodni tego urlopu - w wysokości 60% podstawy wymiaru zasiłku. Natomiast w przypadku korzystania z urlopu rodzicielskiego na wniosek złożony w terminie 21 dni po porodzie pracownicy przysługuje za cały okres korzystania z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku".

"Średnia wysokość zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego, bez względu na tryb wnioskowania o ten urlop, wynosi obecnie 67,5%, zatem projektowane wysokości zasiłku macierzyńskiego są korzystniejsze dla pracowników (podwyżka zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego o 2,5%)" - czytamy na stronie gov.pl. 

Jak będzie wyglądać nowy zasiłek?

Zamiany w przepisach zakładają, że kobieta będzie miała możliwość wyboru wysokości zasiłku macierzyńskiego, który będzie pobierany w okresie urlopu rodzicielskiego. 

Może otrzymywać 100% zasiłku za cały okres korzystania z urlopu macierzyńskiego, natomiast za okres korzystania z urlopu rodzicielskiego ona i ojciec dziecka będą mieli prawo do 70% zasiłku.

Inna możliwość to zgłoszenie przez matkę w ciągu 21 dni wniosku o wypłacanie 81,5% zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego. Zawarty w tym okres 9-tygodniowej nieprzenoszalnej części tego urlopu dla ojca dziecka związany byłby z zasiłkiem w wysokości 70% podstawy wymiaru zasiłku.

"W tym drugim przypadku matka dziecka będzie mogła dzielić się z ojcem dziecka korzystaniem z zasiłku w wysokości 81,5%. Jedynie przez pierwsze 9 tygodni korzystania z zasiłku przez ojca dziecka, będzie on otrzymywał go w wysokości 70% (wynika to z projektowanego art. 30a ust. 3 ustawy zasiłkowej)" - czytamy na gov.pl. - "Projektowane rozwiązania nie wprowadzają więc rozróżnienia ze względu na płeć pracownika – rodzica w wysokości przysługującego zasiłku macierzyńskiego".

Urlop macierzyński. Komu przysługuje?