Rodzice poczekają na dodatkowy urlop i dni wolne na dziecko. Rząd nie zdąży z ustawą?

2022-07-13 11:21

Do 2 sierpnia polski rząd ma czas na wdrożenie unijnej dyrektywy, która zmienia m.in. zasady przyznawania urlopów rodzicielskich oraz wprowadza nowy typ urlopu – tzw. opiekuńczy w wymiarze 5 dni. Już wiadomo, że zmiany te nie nastąpią w tym roku. Informacje te potwierdził w rozmowie z mediami Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej, podając też nowy termin.

Zmiany w urlopach dla rodziców jednak nie w tym roku. Rząd nie zdąży z przygotowaniem ustawy
Autor: Getty images Zmiany w urlopach dla rodziców jednak nie w tym roku

Mowa dokładnie o nowelizacji Kodeksu pracy, wdrażającej dwie unijne dyrektywy: tzw. rodzicielską oraz w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej. Do 2 sierpnia polski rząd miał czas, by wprowadzić zmiany m.in. w zapisach dotyczących przyznawania urlopów rodzicielskich.

Zmiany w urlopach dla rodziców: resort podał nową datę

Projekt zmian jednak utknął na etapie konsultacji międzyresortowych – o czym informował na dniach portal money.pl. Teraz informacje o opóźnieniach potwierdził serwis Prawo.pl powołując się na słowa wiceministra Stanisława Szweda. Serwis także informuje o nowym terminie wejścia nowelizacji w życie – ma to nastąpić 1 stycznia 2023 roku. Oficjalnym powodem tego opóźnienia ma być kalendarz sejmowy.

Jakie zmiany w urlopach czekają polskich rodziców?

Rząd pracuje przede wszystkim nad opracowaniem nowych zasad przyznawania urlopów rodzicielskich, tak by co najmniej dwa miesiące tego urlopu mógł wykorzystać ojciec dziecka, przy jednoczesnym założeniu, że nie będzie się mógł go zrzec na rzecz matki dziecka. Obecnie w Polsce urlop rodzicielski w łącznym wymiarze 32 tygodni przysługuje obojgu rodzicom. Przy czym możliwe jest, aby w całości wykorzystała go tylko matka – wówczas ma do wykorzystania roczny urlop.

Unijna dyrektywa zobowiązuje do nowelizacji ustawy i przyznania zarówno matce jak i ojcu prawa do co najmniej 4 miesięcy urlopu rodzicielskiego dzielonych po równo. Zamyka też możliwość przenoszenia go na jedno z rodziców. Jeśli więc któreś z rodziców zrezygnuje ze swojej części urlopu rodzicielskiego, wówczas ona przepada.

Według rządowego projektu przedstawionego w lutym bieżącego roku urlopy rodzicielskie mają zostać wydłużone z 32 do 41 tygodni, z czego co najmniej 9 tygodni będzie przysługiwało tylko ojcu.

Planowane jest także wprowadzenie urlopu opiekuńczego w wymiarze 5 dni. To nowy typ urlopu, który ma zastąpić 2 dni płatnej opieki na dziecko, które obecnie przysługuje polskim rodzicom. Nie wiadomo jednak jeszcze na jakich zasadach będzie on udzielany.

Przeczytaj także: ZUS wydał ważny komunikat w sprawie 500 plus. Chodzi o termin wypłat

Źródło: money.pl, prawo.pl

M jak mama - Formalności po porodzie, które trzeba załatwić