Pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej rodzicom małych dzieci i ciężarnym. Kiedy nowe przepisy?

2022-05-06 12:04

Zgodnie z zapowiedziami resortu rodziny projekt przepisów o pracy zdalnej ma wejść w życie we wrześniu 2022. Nakłada on szereg obowiązków na pracodawcę, który będzie musiał pokryć koszty wykonywania pracy zdalnej w miejscu zamieszkania lub innym miejscu wskazanym przez pracownika. Pracodawca nie będzie mógł także odmówić pracy zdalnej rodzicom m.in. dzieci do 4. roku życia oraz kobietom w ciąży.

Od września 2022 wchodzą nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej.
Autor: Getty images Od września 2022 wchodzą nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej.

Spis treści

  1. Obowiązki pracownika i pracodawcy a praca zdalna
  2. Specjalne przywileje dla kobiet w ciąży i rodziców

Potrzebę uregulowania pracy zdalnej w odrębnych przepisach podyktowała pandemia i ogólnokrajowy lockdown. Okazało się, że pracownicy pracujący z domu, mogą być tak samo skuteczni jak na miejscu w biurze, a wielu przypadkach nawet jeszcze bardziej wydajni.

"Projekt jest przed Stałym Komitetem Rady Ministrów. W konsultacjach dosyć zasadnicze uwagi zgłosiło Ministerstwo Edukacji i Nauki i Ministerstwo Sprawiedliwości. Cały czas pracujemy nad tym rozwiązaniem" - poinformował wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

“Liczymy, że przepisy regulujące wykonywanie pracy zdalnej wejdą w życie na początku września” – powiedział dla PAP.

Rozwiązania dotyczące pracy zdalnej mają zastąpić dotychczasowe regulacje na temat telepracy.

Przeczytaj także: Czy będzie podwyżka 500 plus? Wiemy, ile powinna wynieść waloryzacja

M jak mama: Zwolnienie lekarskie w ciąży

Obowiązki pracownika i pracodawcy a praca zdalna

Według projektu nowych przepisów pracownik będzie musiał wskazać pracodawcy adres, pod którym będzie wykonywał pracę zdalną. Przy czym nie musi to być miejsce jego zamieszkania.

Pracodawca z kolei będzie musiał pokryć koszty wykonywania pracy zdalnej w miejscu wskazanym przez pracownika.

"To koszty związane z serwisem, eksploatacją i konserwacją narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, koszty energii elektrycznej oraz niezbędnych usług telekomunikacyjnych. To wszystko będzie uregulowane w regulaminie wewnętrznym, który będzie obowiązywał w danym zakładzie pracy" - wyjaśniała w lutym tego roku minister Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Przeczytaj także: Rodzice otrzymają 5 dodatkowych dni opieki na dziecko. Zmiana w kodeksie pracy wejdzie jeszcze w tym roku

Specjalne przywileje dla kobiet w ciąży i rodziców

Pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej kobietom w ciąży oraz rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia lub którzy opiekują się osobą z niepełnosprawnością. Dotyczyć jednak to będzie zawodów, w których możliwe jest świadczenie pracy w sposób zdalny.

Źródło: PAP

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza