Dostałaś takiego sms-a z Biedronki? Lepiej uważaj, mogą wyczyścić ci konto

2023-01-05 10:08

SMS z Biedronki nowym sposobem oszustów na wyłudzanie pieniędzy. Tym razem ofiarami są rodzice, wabieni rzekomą nową akcją Gangu Bystrzaków od Biedronki. Wyłudzacze propagują wygraną w loterii. Nie klikaj w linki zawarte w takich SMS-ach - to nowa moda wśród oszustów.

Nowy sposób na oszustwa
Autor: Getty Images/ Twitter @Prebytes_SIRT/ Instagram @nkuziola13 Nowy sposób na oszustwa uderze w rodziców.

Oszuści próbują coraz różniejszych sposobów, by wyłudzić pieniądze. Zaczęło się od metody na wnuczka, czy na policjanta - celowanej głównie w ludzi starszych. Ostatnio głośno było o metodzie "na Netflixa", której ofiarami padali też ludzie w sile wieku. Teraz wyłudzenia opierają się na podszywaniu pod sieć Biedronka i organizowaniu fałszywej "loterii" Gangu Bystrzaków.

Zobacz: Pracuje w Biedronce. Pokazała, co jej dzieci dostały na święta. „Nie wiem, czemu ludzie tak narzekają"

Oszustwo na koronawirusa. Zatrzymano podejrzanych

Dowiedz się: Tych zabawek nie kupuj dziecku! UOKIK podał listę niebezpiecznych zabawek

O nowej fali oszustw informuje Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa PREBYTES. Z ich relacji wynika, że całe oszustwo wygląda zaskakująco wiarygodnie. Wyłudzacze wysyłają SMS zaadresowany imiennie do odbiorcy. Numer od nadawcy jest spreparowany i wyświetla się jako "Biedronka". W treści widać informację o wygranej w loterii i otrzymaniu 150 zł na kartę lojalnościową sklepu. 

Link w SMS-ie kieruje nas do strony niby dedykowanej akcji - (bystrzak.in), jest ona w pełni stylizowana na autentyczną akcję Gangu Bystrzaków Biedronki. Oszuści wykorzystują znane mechanizmy. Dają obietnicę wygranej, ale jednocześnie dają niewiele czasu na reakcję - inaczej bon wygaśnie. Według fejkowej strony, akcja trwa do 31 stycznia 2023 roku, a odebrać nagrodę można tylko w przeciągu 24 h od otrzymania wiadomości.

Po kliknięciu w przycisk "odbierz nagrodę", strona przekierowuje nas na rzekomą stronę weryfikacyjną, która wymaga wpłacenia złotówki, by móc otrzymać bon. By uwiarygodnić oszustwo, stworzono stronę do złudzenia przypominającą PayU. 

Logowanie się do konta bankowego ze strony bystrzak.in grozi utratą pieniędzy z konta bankowego. 

Nasi Partnerzy polecają