Nowa postać w "Psim Patrolu". Będzie niebinarna i ma uczyć dzieci akceptacji

2023-09-28 12:02

Bajka "Psi Patrol" bije rekordy popularności na całym świecie. Dzieci i rodzice kochają ten serial już od przeszło dekady. Teraz sporo zamieszania wywołał półgodzinny spin-off serialu pod tytułem "Rubble & załoga". Wszystko przez niebinarną postać występującą w bajce.

Psi Patrol
Autor: YouTube screenshot Różnorodność płciowa w bajce „Psi Patrol”. Jest nowa, niebinarna postać.

Emitowany od 2013 roku, animowany serial dla dzieci "Psi Patrol" doczekał się już 9 serii z łączną, imponującą liczbą 209 odcinków. W 2021 roku pojawił się też pełnometrażowy film "Psi Patrol". Pierwszy odcinek serialu ma już 10 lat. Nic więc dziwnego, że twórcy powoli zmieniają fabułę, odpowiadając na wyzwania współczesnego świata. Teraz wokół fabuły pojawi się nowy wątek. Chodzi o różnorodność płciową.

Zobacz też: Twoje dziecko ogląda bajki na YouTubie? Te straszne filmy zobaczy „przy okazji”

Ranking szkół przyjaznych LGBT w Polsce. Jak wypadły bydgoskie placówki?

Przeczytaj: Imiona unisex - czy imiona neutralne płciowo staną się modne?

Psychologowie: to dobrze, że każde dziecko ma się z kim utożsamiać

Psychologowie od dawna są zdania, że odpowiednie przedstawienie i różnorodność w książkach dla dzieci, programach telewizyjnych i filmach ma pozytywny wpływ na te dzieci, które mogą czuć się inne, pokazując im, że nie są same. Postać z którą mogą się utożsamić daje im dużą siłę psychiczną. 

Idąc za tą myślą, twórcy spin-offu popularnej bajki "Psi Patrol" - "Rubble & załoga", wprowadzili do obsady niebinarną postać, która ma w dzieciach wzbudzić akceptację i szacunek do różnorodności płciowej. 

Bohater o imieniu River jest nowym w mieście skateboardzistą i fotografem. Przy pracach nad jego postacią, pomagała niebinarna autorka i aktywistka Lindz Amer. Nawet głos dla River podkładał niebinarny aktor Cihang Ma. 

Twórcy "próbują zniszczyć rodzinę"?

Choć większość komentatorów jest pozytywnie nastawiona do posunięcia twórców bajki, to pojawiają się też bardzo negatywne głosy. Na przykład Krajowy Rejestr Katolików w USA „ostrzega” rodziców przed tą postacią, twierdząc, że „ruch postępowy próbuje zniszczyć amerykańską rodzinę”. 

Uspokajamy jednak rodziców małych fanów bajki. Mimo negatywnych głosów ze strony Kościoła, charakter i tożsamość River są przedstawione w bardzo subtelny sposób. 

„Nowa postać River uwielbia jeździć na deskorolce i robić zdjęcia. Postać nie wypowiada słów takich jak „niebinarny” i nie zachwala transpłciowości” – napisała blogerka Alyssa Murphy.

Źródło:

You Tube

Scary Mommy