Twoje dziecko ogląda bajki na YouTubie? Te straszne filmy zobaczy „przy okazji”

2022-03-08 10:14

Mało który rodzic, choć raz na jakiś czas nie daje dziecku do ręki smartfona lub tableta z "bajeczkami". To często jedyny sposób na spokojne zrobienie zakupów, czy jazdę samochodem. Okazuje się jednak, że niewinne bajki mogą w jednej chwili zamienić się w straszne, ociekające brutalnością, czy utrzymane w konwencji horroru filmiki.

YouTube to miejsce do oglądania bajek?
Autor: YouTube/ @CocoaCrack Czy YouTube to dobre miejsce do oglądania bajek?

YouTube Kids, jako aplikacja mobilna istnieje już od 2015 roku. W 2019 roku, zgodnie z danymi firmy, dostępna była w 69 krajach. W tym samym roku, YouTube wypuścił swoją wersję dla dzieci także w postaci serwisu internetowego. Aplikacja wymaga weryfikacji rodzica i dostosowuje treści do podanego wieku dziecka. W środku znajdziemy tylko specjalnie przebrane treści, dobre dla małych widzów.

Wciąż jednak wiele dzieci, korzystając z telefonów rodziców, ma dostęp do zwykłego serwisu, gdzie rodzaj treści mimo wyszukania dziecięcego hasła, jest nieodpowiedni - brutalny, wulgarny. Przeglądamy więc serwis tak, jak mogłoby to zrobić dziecko. Efekty są przerażające.

Spis treści

  1. "Peppa" w wyszukiwarce na YouTube? Wyniki są przerażające
  2. "Psi patrol" na YouTube i... krwawe śledztwo Rydera
Hejka Tu Lenka: Tak wygląda życie najpopularniejszej rodziny polskiego YouTube. Jak spędzają czas wolny?

"Peppa" w wyszukiwarce na YouTube? Wyniki są przerażające

Co znajdziemy wpisując w wyszukiwarkę na YouTube hasło "peppa"? Całe mnóstwo odcinków popularnej bajki, ale oprócz nich "wesołą twórczość" polskich i zagranicznych youtuberów. Nawet jeśli kontrowersyjne treści nie pojawią się na głównej liście, to potrafią wyskoczyć w bocznym pasku z propozycjami po wybraniu pierwszego filmu. 

Zobacz: Bajki dla najmłodszych - 5 wartościowych bajek dla najmłodszych na You Tube

Wśród nich są "niegroźne" filmiki, takie jak swego rodzaju "teatrzyki", w których występują figurki przestawiające postacie znanej bajki. Lektor podstawia ich głosy tworząc mniej lub bardziej dostosowane do dziecięcego odbiorcy fabuły. To jednak najlepsze z najgorszych filmów na które może trafić dziecko. 

YouTube
Autor: YouTube

Znacznie gorsze są specjalnie przygotowane animacje. Można znaleźć takie "perełki", jak na pozór zwyczajnie zaczynającą się bajkę o Śwince Peppie, w trakcie której Peppa i jej brat George oglądają telewizję, a kadry animacyjny przeplata się z kadrami z filmu "Nosferatu - symfonia grozy" z 1922 roku. 

Dowiedz się: Bajki dla dwulatka - 10 najlepszych bajek dla dwuletniego dziecka

Pojawiają się też wulgarne parodie bajki, krwawe animacje, filmy w dziecięcej stylistyce, w których nagle Peppa goni Georga ze strzykawką w ręku, po czym z Georga leje się krew.

YouTube
Autor: YouTube/ @Roman Clay Takie rzeczy znajdzie dziecko po wyszukaniu "Peppy"

"Psi patrol" na YouTube i... krwawe śledztwo Rydera

Podobnie jest z innymi bajkami. "Peppa" to nazwa międzynarodowa, więc nic dziwnego, że po wyszukaniu tego hasła, wyskakuje całe mnóstwo filmów o wątpliwej treści. Szukając jednak po haśle "Psi Patrol", też można natknąć się na niewłaściwy dla dzieci materiał. 

Przeczytaj też: Muzyka dla dzieci - 7 hitów dla dzieci z YouTube

Wystarczy po pierwszym wyszukaniu, kliknąć w normalną bajkę, a na bocznym pasku już pojawiają się niedostosowane do dzieci treści. W jednym z filmów, utrzymanym w stylu gry Minecraft, bohater bajki Ryder wraz ze Sky kroczą po śladach krwi, znajdując w pewnym momencie zamordowanego człowieka. 

YouTube
Autor: Getty ImageTouTube/ @Daffy Craft Psi Patrol w krwawej wersji? O to nie trudno w internecie...

Wszystkie te treści, z pewnością nie są dostosowane do dziecięcej psychiki. Aby ich uniknąć, chyba jednak warto puszczać dzieciom bajki z kanałów do tego przeznaczonych. 

Sprawdż: Filmy edukacyjne dla dzieci - co warto pokazać dziecku, jak szukać na YT, jak bezpiecznie korzystać z kanałów video?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza