Twoje dziecko ogląda bajki na YouTubie? Te straszne filmy zobaczy „przy okazji”

2022-03-08 10:14

Mało który rodzic, choć raz na jakiś czas nie daje dziecku do ręki smartfona lub tableta z "bajeczkami". To często jedyny sposób na spokojne zrobienie zakupów, czy jazdę samochodem. Okazuje się jednak, że niewinne bajki mogą w jednej chwili zamienić się w straszne, ociekające brutalnością, czy utrzymane w konwencji horroru filmiki.

YouTube to miejsce do oglądania bajek?
Autor: YouTube/ @CocoaCrack Czy YouTube to dobre miejsce do oglądania bajek?

YouTube Kids, jako aplikacja mobilna istnieje już od 2015 roku. W 2019 roku, zgodnie z danymi firmy, dostępna była w 69 krajach. W tym samym roku, YouTube wypuścił swoją wersję dla dzieci także w postaci serwisu internetowego. Aplikacja wymaga weryfikacji rodzica i dostosowuje treści do podanego wieku dziecka. W środku znajdziemy tylko specjalnie przebrane treści, dobre dla małych widzów.

Wciąż jednak wiele dzieci, korzystając z telefonów rodziców, ma dostęp do zwykłego serwisu, gdzie rodzaj treści mimo wyszukania dziecięcego hasła, jest nieodpowiedni - brutalny, wulgarny. Przeglądamy więc serwis tak, jak mogłoby to zrobić dziecko. Efekty są przerażające.

Spis treści

  1. "Peppa" w wyszukiwarce na YouTube? Wyniki są przerażające
  2. "Psi patrol" na YouTube i... krwawe śledztwo Rydera
Hejka Tu Lenka: Tak wygląda życie najpopularniejszej rodziny polskiego YouTube. Jak spędzają czas wolny?

"Peppa" w wyszukiwarce na YouTube? Wyniki są przerażające

Co znajdziemy wpisując w wyszukiwarkę na YouTube hasło "peppa"? Całe mnóstwo odcinków popularnej bajki, ale oprócz nich "wesołą twórczość" polskich i zagranicznych youtuberów. Nawet jeśli kontrowersyjne treści nie pojawią się na głównej liście, to potrafią wyskoczyć w bocznym pasku z propozycjami po wybraniu pierwszego filmu. 

Zobacz: Bajki dla najmłodszych - 5 wartościowych bajek dla najmłodszych na You Tube

Wśród nich są "niegroźne" filmiki, takie jak swego rodzaju "teatrzyki", w których występują figurki przestawiające postacie znanej bajki. Lektor podstawia ich głosy tworząc mniej lub bardziej dostosowane do dziecięcego odbiorcy fabuły. To jednak najlepsze z najgorszych filmów na które może trafić dziecko. 

YouTube
Autor: YouTube

Znacznie gorsze są specjalnie przygotowane animacje. Można znaleźć takie "perełki", jak na pozór zwyczajnie zaczynającą się bajkę o Śwince Peppie, w trakcie której Peppa i jej brat George oglądają telewizję, a kadry animacyjny przeplata się z kadrami z filmu "Nosferatu - symfonia grozy" z 1922 roku. 

Dowiedz się: Bajki dla dwulatka - 10 najlepszych bajek dla dwuletniego dziecka

Pojawiają się też wulgarne parodie bajki, krwawe animacje, filmy w dziecięcej stylistyce, w których nagle Peppa goni Georga ze strzykawką w ręku, po czym z Georga leje się krew.

YouTube
Autor: YouTube/ @Roman Clay Takie rzeczy znajdzie dziecko po wyszukaniu "Peppy"

"Psi patrol" na YouTube i... krwawe śledztwo Rydera

Podobnie jest z innymi bajkami. "Peppa" to nazwa międzynarodowa, więc nic dziwnego, że po wyszukaniu tego hasła, wyskakuje całe mnóstwo filmów o wątpliwej treści. Szukając jednak po haśle "Psi Patrol", też można natknąć się na niewłaściwy dla dzieci materiał. 

Przeczytaj też: Muzyka dla dzieci - 7 hitów dla dzieci z YouTube

Wystarczy po pierwszym wyszukaniu, kliknąć w normalną bajkę, a na bocznym pasku już pojawiają się niedostosowane do dzieci treści. W jednym z filmów, utrzymanym w stylu gry Minecraft, bohater bajki Ryder wraz ze Sky kroczą po śladach krwi, znajdując w pewnym momencie zamordowanego człowieka. 

YouTube
Autor: Getty ImageTouTube/ @Daffy Craft Psi Patrol w krwawej wersji? O to nie trudno w internecie...

Wszystkie te treści, z pewnością nie są dostosowane do dziecięcej psychiki. Aby ich uniknąć, chyba jednak warto puszczać dzieciom bajki z kanałów do tego przeznaczonych. 

Sprawdż: Filmy edukacyjne dla dzieci - co warto pokazać dziecku, jak szukać na YT, jak bezpiecznie korzystać z kanałów video?