Nowe przypadki tajemniczego zapalenia wątroby u dzieci w Polsce. Zachorowało dwoje maluchów z Poznania

2022-05-16 11:44

Tajemnicze zapalenie wątroby już kilkanaście dni temu dotarło do Polski. Pierwsze przypadki odnotowano w Krakowie, a w ostatnich dniach chorobę potwierdzono u dwojga kolejnych dzieci z Poznania. Nikt nie wie, jaka jest dokładnie przyczyna infekcji, która niekiedy musi zakończyć się przeszczepem wątroby.

Nowe przypadki zapaleniea w atroby u dzieci w Poslce. Zachorowało dwoje maluchów z Poznania
Autor: Getty images Nowe przypadki zapaleniea w atroby u dzieci w Poslce. Zachorowało dwoje maluchów z Poznania

Od kwietnia WHO śledzi tajemnicze przypadki zapalenia wątroby u dzieci. Początkowo chorobę tę zdiagnozowano w Wielkiej Brytanii, potem w kolejnych krajach europejskich, ale i w Stanach Zjednoczonych. Kilkanaście dni temu choroba dotarła do Polski - w Krakowie i Poznaniu odnotowano już jej dwa przypadki.

Czym jest tajemnicze zapalenie wątroby?

Lekarze nie mają pojęcia, jaki wirus je wywołuje. U kilkudziesięciorga dzieci wykryto adenowirusa, u części adenowirusa i COVID-19. Żaden z pacjentów nie miał typowych wirusów wywołujących zapalenie wątroby, czyli wirusów HAV, HBV, HCV itd. Etiologia i mechanizmy patogenetyczne choroby są wciąż badane.

"Możliwe przyczyny? COVID-19, adenowirusy, nowe wirusy, toksyna? W dalszym ciągu brak jednoznacznego powiązania" - napisał na Twitterze prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W tym mieście właśnie zdiagnozowano pierwsze przypadki choroby w Polsce.

Nowe przypadki w Poznaniu

Teraz zapalenie wątroby pojawiło się też w Poznaniu. Zachorowało dwoje dzieci, które przechodzą infekcje łagodnie - podają lekarze Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie trafiły dzieci. - Mieliśmy w ostatnim miesiącu dwójkę takich dzieci z zapaleniem wątroby o nieustalonej etiologii. W obu przypadkach przebieg był łagodny, bez cech niewydolności. Próby wątrobowe uległy normalizacji i dzieci wróciły do domu - powiedziała dr hab. Ewelina Gowin z Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka dla stacji TVN24.

Bądź czujna!

Jak podają komunikaty medyczne, ostre zapalenie wątroby u dzieci charakteryzuje się znacznie podwyższoną aktywnością aminotransferaz, z żółtaczką, objawami żołądkowo-jelitowymi, w tym wymiotami. Większość dzieci ma od 2 do 5 lat. Lekarze apelują do rodziców, aby zwracali uwagę na niepokojące objawy, mogące zwiastować chorobę:

  • gorączka
  • zmęczenie
  • utrata apetytu
  • mdłości
  • wymioty
  • ból brzucha
  • ciemny mocz
  • jasne stolce
  • ból stawu
  • żółtaczka (zażółcenie skóry)

Aby zapobiec chorobom, przypominaj dzieciom o częstym myciu rąk, unikaniu kontaktu z chorymi kolegami, zakrywanie ust w czasie kasłania i kichania oraz niedotykanie oczu, nosa lub ust brudnymi dłońmi.

Poradnik Zdrowie: ból z lewej strony brzucha
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza