Nowy rok szkolny zacznie się wielkimi zmianami. Co czeka uczniów we wrześniu?

2023-06-01 13:23

Od nowego roku szkolnego ministerstwo edukacji wprowadza wiele zmian. Inne przedmioty, rozszerzona podstawa programowa to tylko cześć nowinek, jakie czekają na uczniów we wrześniu. Zobacz, co się zmieni w szkołach w roku 2023/24?

klasa szkolna, dzieci zgłaszające się do odpowiedzi
Autor: Getty images Nowy rok szkolny zacznie się wielkimi zmianami. Co czeka uczniów we wrześniu?

Do końca roku szkolnego został niecały miesiąc, ale nauczyciele i uczniowie już szykują się do zmian, jakie czekają ich od września. A będzie się działo, bo ministerstwo zapowiada wprowadzenie nowych przedmiotów oraz zmiany w podstawie programowej. Jakie zmiany pojawią się w roku szkolnym 2023-24?

Nowe przedmioty w roku szkolnym 2023/2024

Ministerstwo powiada wprowadzenie nowych przedmiotów. Niektóre zastąpią inne, ale pojawią się też zupełnie nowe.I nie chodzi tu o historię i teraźniejszość, która obowiązuje w planie lekcji szkół ponadpodstawowych.

Nowym przedmiotem będzie biznes i zarządzanie, który pod września 2023 zastąpi podstawy przedsiębiorczości. To zmiana, która dotyczy również uczniów liceów i techników. Przedmiot ma być nauczany w klasach I i II w trybie 2 godzin tygodniowo. Od 2027 roku ministerstwo planuje wprowadzenie matury z tego przedmiotu.

W liceach pojawi się też nowy przedmiot łacina, która będzie mogła być drugim językiem obcym, nauczanym już w szkole podstawowej w klasie VII i VIII. Język łaciński i kultura antyczna są też nauczane na poziomie podstawowym w klasie I liceum ogólnokształcącego i technikum, a nie tylko na poziomie rozszerzonym, jak wcześniej. Być może niedługo możliwa będzie matura z łaciny.

Czytaj również: Historia i teraźniejszość - znamy podstawę programową nowego przedmiotu

Lektury szkolne klasa 7 w roku szkolnym 2022/2023

Poszerzona podstawa programowa

Wśród zmian, które pojawią się w szkołach od września są nie tylko nowe przedmioty, ale i nowa, poszerzona podstawa programowa. W ramach techniki, przedmiotu obowiązkowego w niższych klasach szkoły podstawowej, pojawi się nowe zagadnienie: wychowanie komunikacyjne, które jest odpowiedzią na nowe sposoby poruszania się dzieci "urządzeniami transportu osobistego", czyli hulajnogami czy rowerami.

Rozszerzona zostanie również podstawa programowa j. polskiego szkół ponadpodstawowych - zmiana dotyczy wprowadzenia do programu gier „This War of Mine” i  „Gra Szyfrów”.

Przemysław Czarnek grzmi z mównicy sejmowej