Nowy rok szkolny zacznie się wielkimi zmianami. Co czeka uczniów we wrześniu?

2023-06-01 13:23

Od nowego roku szkolnego ministerstwo edukacji wprowadza wiele zmian. Inne przedmioty, rozszerzona podstawa programowa to tylko cześć nowinek, jakie czekają na uczniów we wrześniu. Zobacz, co się zmieni w szkołach w roku 2023/24?

klasa szkolna, dzieci zgłaszające się do odpowiedzi
Autor: Getty images Nowy rok szkolny zacznie się wielkimi zmianami. Co czeka uczniów we wrześniu?

Do końca roku szkolnego został niecały miesiąc, ale nauczyciele i uczniowie już szykują się do zmian, jakie czekają ich od września. A będzie się działo, bo ministerstwo zapowiada wprowadzenie nowych przedmiotów oraz zmiany w podstawie programowej. Jakie zmiany pojawią się w roku szkolnym 2023-24?

Nowe przedmioty w roku szkolnym 2023/2024

Ministerstwo powiada wprowadzenie nowych przedmiotów. Niektóre zastąpią inne, ale pojawią się też zupełnie nowe.I nie chodzi tu o historię i teraźniejszość, która obowiązuje w planie lekcji szkół ponadpodstawowych.

Nowym przedmiotem będzie biznes i zarządzanie, który pod września 2023 zastąpi podstawy przedsiębiorczości. To zmiana, która dotyczy również uczniów liceów i techników. Przedmiot ma być nauczany w klasach I i II w trybie 2 godzin tygodniowo. Od 2027 roku ministerstwo planuje wprowadzenie matury z tego przedmiotu.

W liceach pojawi się też nowy przedmiot łacina, która będzie mogła być drugim językiem obcym, nauczanym już w szkole podstawowej w klasie VII i VIII. Język łaciński i kultura antyczna są też nauczane na poziomie podstawowym w klasie I liceum ogólnokształcącego i technikum, a nie tylko na poziomie rozszerzonym, jak wcześniej. Być może niedługo możliwa będzie matura z łaciny.

Czytaj również: Historia i teraźniejszość - znamy podstawę programową nowego przedmiotu

Lektury szkolne klasa 7 w roku szkolnym 2022/2023

Poszerzona podstawa programowa

Wśród zmian, które pojawią się w szkołach od września są nie tylko nowe przedmioty, ale i nowa, poszerzona podstawa programowa. W ramach techniki, przedmiotu obowiązkowego w niższych klasach szkoły podstawowej, pojawi się nowe zagadnienie: wychowanie komunikacyjne, które jest odpowiedzią na nowe sposoby poruszania się dzieci "urządzeniami transportu osobistego", czyli hulajnogami czy rowerami.

Rozszerzona zostanie również podstawa programowa j. polskiego szkół ponadpodstawowych - zmiana dotyczy wprowadzenia do programu gier „This War of Mine” i  „Gra Szyfrów”.

Przemysław Czarnek grzmi z mównicy sejmowej
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza