Przedmioty klasa 7 - ile i jakie są przedmioty w 7 klasie?

2022-08-24 9:25

Przedmioty klasa 7 to dla wielu uczniów zagadka. Nowe przedmioty w klasie 7 wprowadzają ucznia w nowe obszary nauki. Jakie obowiązują i czym różni się plan lekcyjny siódmoklasisty od szóstoklasisty w roku szkolnym 2022/2023?

Przedmioty klasa 7 - ile i jakie są przedmioty w 7 klasie?
Autor: Getty images Przedmioty klasa 7 - ile i jakie są przedmioty w 7 klasie?

Niektóre przedmioty w 7 klasie pojawiają się w edukacji dziecka po raz pierwszy. Czego teraz będzie uczył się 13-latek i jakie są przedmioty w klasie 7 obowiązują w 2022/23 roku?

Spis treści

 1. Przedmioty klasa 7 szkoły podstawowej
 2. Nowe przedmioty w 7 klasie szkoły podstawowej
 3. Obowiązkowe przedmioty w 7 klasie szkoły podstawowej
 4. Liczba przedmiotów w 7 klasie
 5. Nieobowiązkowe przedmioty 7 klasa
 6. Przedmioty, których nie ma już w 7 klasie
Lektury szkolne - filmy. Ekranizacje książek, które pomogą w nauce

Przedmioty klasa 7 szkoły podstawowej

Trudno mówić o 7 klasie bez odniesienia do dawnych gimnazjów. Po ich likwidacji obecnie wszystkich uczniów obowiązuje już nie sześcio-, a ośmioklasowa szkoła podstawowa. Siódma klasa to zatem odpowiednik dawnej pierwszej klasy gimnazjum.

Do siódmej klasy idą uczniowie, którzy mają 13 lat, a jeśli rozpoczęli swoją edukację rok wcześniej, to jako siódmoklasiści mają 12 lat. Tak jak i wcześniej, pierwsza klasa gimnazjum była nowym etapem w edukacji, tak i teraz klasa siódma też stanowi dla ucznia nowy etap. Wiążą się z nim pewne zmiany w planie lekcji.

Większość przedmiotów jest siódmoklasiście dobrze znana z poprzednich lat. Część przedmiotów kończy się w szóstej klasie i nie znajduje kontynuacji w klasie siódmej. Są też i takie przedmioty w 7 klasie, które do planu lekcyjnego wkraczają po raz pierwszy.

Czytaj: Kiedy koniec roku szkolnego 2020/2021?

Lista lektur szkolnych w klasie 8 w roku szkolnym 2018/2019

Nowe przedmioty w 7 klasie szkoły podstawowej

Jak już wiesz, siódmoklasistę czeka parę zmian. Teraz sprawdź, jakie są przedmioty w 7 klasie.

 • Drugi język obcy – obok obowiązującego języka obcego, którego uczeń uczył się już we wcześniejszych latach, teraz pojawia się drugi język obcy nowożytny. Przewidziano na niego 2 godziny tygodniowo.
 • Chemia – to nowy obszar edukacji ucznia szkoły podstawowej. Na lekcje chemii przewidziano 2 godziny tygodniowo.
 • Fizyka – ten nowy przedmiot w planie siódmoklasisty będzie nauczany przez 2 godziny tygodniowo.
 • Geografia - jest to kontynuacja przedmiotu Przyroda, obejmująca jedynie tematy związane z geografią. Zajęcia z przyrody będą odbywały się przez 2 godziny w tygodniu.
 • Biologia – również jest kontynuacją Przyrody, jednak z zakresu biologii. Siódmoklasistę obowiązuje 1 godzina lekcji biologii w tygodniu. Liczba godzin zwiększy się dopiero w klasie ósmej.
 • Zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego – nowy przedmiot, w którym nie obowiązuje system oceniania. Przewidziano na niego 10 godzin lekcyjnych w całym roku szkolnym.

Obowiązkowe przedmioty w 7 klasie szkoły podstawowej

 • Język polski – ustawa o szkolnictwie przewiduje 5 godzin tygodniowo tej lekcji w planie siódmoklasisty.
 • Matematyka – w każdej siódmej klasie obowiązują 4 godziny tego przedmiotu tygodniowo.
 • Historia – w klasie siódmej obowiązują 2 godziny tego przedmiotu w tygodniu.
 • Muzyka – siódma klasa jest ostatnim rokiem z obowiązującą muzyką w planie lekcji. Przedmiot ten kończy się właśnie na poziomie 7 klasy. Nadal przewidziano na niego 1 godzinę tygodniowo.
 • Plastyka – to ostatni rok obowiązywania tego przedmiotu w planie lekcji ucznia szkoły podstawowej w wymiarze 1 godziny w tygodniu. W klasie ósmej plastyka nie będzie kontynuowana.
 • Pierwszy język obcy – to język obcy obowiązujący w klasie szóstej. W klasie siódmej przewidziano na niego 3 godziny tygodniowo.
 • Informatyka – to kontynuacja tego przedmiotu z poprzednich lat i nadal w tym samym wymiarze godzinowym – 1 godzina tygodniowo.
 • Wychowanie fizyczne – to przedmiot, który towarzyszy uczniowi przez całą edukację na podstawowym i średnim poziomie. W klasie siódmej przewidziano 4 godziny WF-u tygodniowo.
 • Zajęcia z wychowawcą (godzina wychowawcza) – trudno rozpatrywać tę lekcję jako przedmiot naukowy, ale warto go tu wymienić, bo jest on przewidziany w planie lekcji każdego ucznia od czwartej klasy wzwyż. W siódmej klasie, tak jak i w poprzednich latach, przewidziano na niego 1 godzinę tygodniowo.

Liczba przedmiotów w 7 klasie

Ile jest przedmiotów w 7 klasie? Powyższa lista oznacza, że w 7 klasie uczniowie mają zwykle - łącznie z nowymi przedmiotami - 15 przedmiotów obowiązkowych

Nieobowiązkowe przedmioty 7 klasa

Poza obowiązkowymi przedmiotami lekcyjnymi, w planie siódmoklasisty pojawiają się również dobrze mu znane przedmioty nieobowiązkowe. Są kontynuacją edukacji z poprzednich lat w tym zakresie.

 • Religia/etyka – uczeń może uczęszczać dodatkowo na lekcję religii lub etyki albo na obydwa przedmioty. Ustawa przewiduje 2 godziny religii tygodniowo i co najmniej 1 godzinę etyki w tygodniu.
 • WDŻ (wychowanie do życia w rodzinie) – przedmiot nieobowiązkowy będący kontynuacją edukacji z poprzednich lat. Przewidziano na niego 14 godzin lekcyjnych na cały rok (w tym 5 godzin tylko dla dziewcząt i 5 godzin tylko dla chłopców).

Przedmioty, których nie ma już w 7 klasie

 • Technika – w siódmej klasie nie ma kontynuacji przedmiotu, który towarzyszył uczniom od czwartej klasy.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza