Jakie przedmioty są w 7 klasie szkoły podstawowej?

2020-08-12 12:20 Anna Kuliberda
Przedmioty 7 klasa
Autor: Getty images

Przedmioty w 7 klasie szkoły podstawowej wprowadzają ucznia w nowe obszary nauki. Jakie przedmioty obowiązują w 7 klasie i czym różni się plan lekcyjny siódmoklasisty od szóstoklasisty?

Spis treści:

  1. Przedmioty w 7 klasie szkoły podstawowej
  2. Nowe przedmioty w 7 klasie szkoły podstawowej
  3. Obowiązkowe przedmioty w 7 klasie szkoły podstawowej
  4. Nieobowiązkowe przedmioty w 7 klasie szkoły podstawowej
  5. Przedmioty, które kończą się na 6 klasie szkoły podstawowej

Trudno mówić o siódmej klasie bez odniesienia do dawnych gimnazjów. Po ich likwidacji obecnie wszystkich uczniów obowiązuje już nie sześcio-, a ośmioklasowa szkoła podstawowa. Siódma klasa to zatem odpowiednik dawnej pierwszej klasy gimnazjum.

Do siódmej klasy idą uczniowie, którzy mają 13 lat, a jeśli rozpoczęli swoją edukację rok wcześniej, to jako siódmoklasiści mają 12 lat. Tak jak i wcześniej, pierwsza klasa gimnazjum była nowym etapem w edukacji, tak i teraz klasa siódma też stanowi dla ucznia nowy etap. Wiążą się z nim pewne zmiany w planie lekcji.

Przedmioty w 7 klasie szkoły podstawowej

Większość przedmiotów w 7. klasie szkoły podstawowej jest siódmoklasiście dobrze znana z poprzednich lat. Część przedmiotów kończy się w szóstej klasie i nie znajduje kontynuacji w klasie siódmej. Są też i takie przedmioty, które do planu lekcyjnego dopiero dołączają w 7 klasie.

Czytaj:

Lista lektur szkolnych w klasie 7 w roku szkolnym 2018/2019

Lista lektur szkolnych w klasie 8 w roku szkolnym 2018/2019

Nowe przedmioty w 7 klasie szkoły podstawowej

 • Drugi język obcy – obok obowiązującego języka obcego, którego uczeń uczył się już we wcześniejszych latach, teraz pojawia się drugi język obcy nowożytny. Przewidziano na niego 2 godziny tygodniowo.

 • Chemia – to nowy obszar edukacji ucznia szkoły podstawowej. Na lekcje chemii przewidziano 2 godziny tygodniowo.

 • Fizyka – ten nowy przedmiot w planie siódmoklasisty będzie nauczany przez 2 godziny tygodniowo.

 • Geografia - jest to kontynuacja przedmiotu Przyroda, obejmująca jedynie tematy związane z geografią.
  Zajęcia z przyrody będą odbywały się przez 2 godziny w tygodniu.

 • Biologia – również jest kontynuacją Przyrody, jednak z zakresu biologii. Siódmoklasistę obowiązuje 1 godzina lekcji biologii w tygodniu. Liczba godzin zwiększy się dopiero w klasie ósmej.

 • Zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego – nowy przedmiot, w którym nie obowiązuje system oceniania. Przewidziano na niego 10 godzin lekcyjnych w całym roku szkolnym.

Obowiązkowe przedmioty w 7 klasie szkoły podstawowej

 • Język polski – ustawa o szkolnictwie przewiduje 5 godzin tygodniowo tej lekcji w planie siódmoklasisty.

 • Matematyka – w każdej siódmej klasie obowiązują 4 godziny tego przedmiotu tygodniowo.

 • Historia – w klasie siódmej obowiązują 2 godziny tego przedmiotu w tygodniu.

 • Muzyka – siódma klasa jest ostatnim rokiem z obowiązującą muzyką w planie lekcji. Przedmiot ten kończy się właśnie na poziomie 7 klasy. Nadal przewidziano na niego 1 godzinę tygodniowo.

 • Plastyka – to ostatni rok obowiązywania tego przedmiotu w planie lekcji ucznia szkoły podstawowej w wymiarze 1 godziny w tygodniu. W klasie ósmej plastyka nie będzie kontynuowana.

 • Pierwszy język obcy – to język obcy obowiązujący w klasie szóstej. W klasie siódmej przewidziano na niego 3 godziny tygodniowo.

 • Informatyka – to kontynuacja tego przedmiotu z poprzednich lat i nadal w tym samym wymiarze godzinowym – 1 godzina tygodniowo.

 • Wychowanie fizyczne – to przedmiot, który towarzyszy uczniowi przez całą edukację na podstawowym i średnim poziomie. W klasie siódmej przewidziano 4 godziny WF-u tygodniowo.

 • Zajęcia z wychowawcą (godzina wychowawcza) – trudno rozpatrywać tę lekcję jako przedmiot naukowy, ale warto go tu wymienić, bo jest on przewidziany w planie lekcji każdego ucznia od czwartej klasy wzwyż. W siódmej klasie, tak jak i w poprzednich latach, przewidziano na niego 1 godzinę tygodniowo.

Ekranizacje książek, które pomogą w nauce - WIDEO

Nieobowiązkowe przedmioty w 7 klasie szkoły podstawowej

Poza obowiązkowymi przedmiotami lekcyjnymi, w planie siódmoklasisty pojawiają się również dobrze mu znane przedmioty nieobowiązkowe. Są kontynuacją edukacji z poprzednich lat w tym zakresie.

 • Religia/etyka – uczeń może uczęszczać dodatkowo na lekcję religii lub etyki albo na obydwa przedmioty. Ustawa przewiduje 2 godziny religii tygodniowo i co najmniej 1 godzinę etyki w tygodniu.

  • WDŻ – przedmiot nieobowiązkowy będący kontynuacją edukacji z poprzednich lat. Przewidziano na niego 14 godzin lekcyjnych na cały rok (w tym 5 godzin tylko dla dziewcząt i 5 godzin tylko dla chłopców).

Przedmioty, które kończą się na 6 klasie szkoły podstawowej

 • Technika – w siódmej klasie nie ma kontynuacji przedmiotu, który towarzyszył uczniom od czwartej klasy.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE