Obowiązkowy urlop tacierzyński? Już niedługo wejdzie w życie nowa dyrektywa

2020-08-10 12:22

Już wkrótce polskim ojcom będzie przysługiwał obowiązkowy urlop tacierzyński. Ojcowie będę musieli wykorzystać aż 2 miesiące z przysługujących rodzicom 32 tygodni urlopu rodzicielskiego. W dodatku nie będą mogli zrzec się swojej części urlopu na rzecz matki.

Obowiązkowy urlop tacierzyński? Już niedługo wejdzie w życie nowa dyrektywa
Autor: Getty Images

Obowiązujący w Polsce urlop rodzicielski wynosi 32 tygodnie i jest następstwem trwającego 20 tygodni urlopu macierzyńskiego. Matka może zrzec się części urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca, natomiast z urlopu rodzicielskiego może skorzystać zarówno matka i ojciec. W Polsce zazwyczaj cały okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego wykorzystywany jest wyłącznie przez kobietę.

Czytaj: Urlop tacierzyński: ile trwa urlop tacierzyński i kto może z niego skorzystać?

Jednak już wkrótce to się zmieni, ponieważ do sierpnia 2022 roku Polska musi wdrożyć unijną dyrektywę w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów, według której matka i ojciec będą zobowiązani wykorzystać minimum po 2 miesiące urlopu rodzicielskiego. Co więcej, żadne z nich nie będzie mogło przekazać swojej części drugiemu rodzicowi.

Treść dyrektywy znajdziesz tutaj.

Zmiana ta spowoduje skrócenie nieobecności matki na rynku pracy, a ojcom da możliwość spędzenie więcej czasu z niemowlakiem oraz większą aktywność w wychowywaniu dziecka.

Rozwiąż test dla przyszłych tatusiów i sprawdź, czy jesteś gotów do nowej roli

Najstarsi ojcowie show biznesu - zobacz galerię