Od stycznia znika ważna ulga dla samotnych rodziców. Jak rozliczyć PIT za 2022 rok?

2023-01-16 12:41

Kilka zmian w przepisach w ciągu jednego roku sprawiło, że wielu rodziców nie wie, jak rozliczyć podatek za 2022 rok. Dotyczy to szczególnie matek lub ojców samotnie wychowujących dziecko. Od stycznia 2023 roku zniknęła bowiem tzw. ulga 1500 zł, która obowiązywała jeszcze kilka miesięcy wcześniej.

kobieta z synem przed komputerem
Autor: Getty images Od stycznia znika ważna ulga dla samotnych rodziców. Jak rozliczyć PIT za 2022 rok?

Znikająca ulga 1500 zł

Nowy Ład wprowadził wiele zmian do przepisów podatkowych. Wśród nich znalazły się zmiany dotyczące rozliczania się z podatku rodziców wychowujących samotnie dziecko.

Wcześniej samotni rodzice mieli możliwość rozliczania sie z dzieckiem i określania w rocznym zeznaniu podatkowym podatku w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy swoich dochodów podlegających opodatkowaniu. Wraz w Polskim Ładem przywilej ten zniknął, pojawiła się natomiast ulga 1500 zł, która miała być korzystniejsza dla samotnych rodziców.

Tak nie było i po licznych protestach od 1 lipca 2022 r. ulga zniknęła. Powróciła natomiast możliwość wspólnego rozliczenia się z dzieckiem na zasadach obowiązujących przed 1 stycznia 2022 r. Zdaniem ekspertów z portalu pit.pl, jest to korzystniejsze ze względu na połączenie mechanizmu wspólnego rozliczenia z wyższą kwotą wolną oraz wyższym progiem podatkowym.

Czytaj również: Zmiany na lepsze dla kobiet z dziećmi - wniosek o korektę Polskiego Ładu

Czy samotny tata ma jakieś przywileje? Sprawdź to

Kto może skorzystać z preferencyjnych przepisów dla samotnych rodziców?

Rozliczać się w ten sposób może każda osoba wychowująca samotnie dziecko, będąca panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację lub osobą pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności, która przynajmniej przez jeden dzień w roku 2022 faktycznie samotnie wychowywała dziecko (nie musi spełniać tych warunków przez cały rok) i może to udowodnić.

Samotnym rodzicem nie jest więc np. matka dziecka wychowująca je razem z konkubentem, będącym jego ojcem, jeśli uczestniczy on w wychowaniu dziecka. 

Samotnie, oznacza bowiem "bez wpływu, pomocy drugiego partnera przy wychowywaniu, przy czym wychowanie oznacza stan faktyczny, czynności przy dziecku, a nie - łożenie na to dziecko" - czytamy na pit.pl/

Przy rozliczaniu obowiązują limity kwotowe, co oznacza, że z ulgi dla samotnych rodziców nie może skorzystać osoba, której dochody są wyższe niż 112.000 zł.

Poranne Wyjce - Polski Ład