Czy samotny tata ma jakieś przywileje? Sprawdź to

2022-04-20 15:04

Samotne wychowywanie dzieci przez ojca to zjawisko zdecydowanie rzadsze niż samotne macierzyństwo, ale równie trudne. Samotny tata nie jest jednak pozostawiony sam sobie. Zobacz, jak prawa i przywileje przysługują samotnym ojcom.

Czy samotny tata ma jakieś przywileje? Sprawdź to
Autor: Getty Images Czy samotny tata ma jakieś przywileje? Sprawdź to

Samotne rodzicielstwo to duże wyzwanie zarówno dla matki, jak i ojca. Samotny rodzic musi zapewnić rodzinie środki materialne, ale też na jego barki spada ciężar wychowania dziecka. Dlatego może liczyć na wsparcie państwa. Prawa i przywileje samotnego ojca nie różnią się od tych przysługujących samotnej mamie.

Spis treści

  1. Alimenty dla samotnego taty
  2. Pomoc finansowa od państwa
  3. Rozliczenie podatku samotnego taty
Dom dla samotnych rodziców w Gdańsku

Alimenty dla samotnego taty

Jeśli matka dziecka żyje, ale nie wychowuje dziecka, samotny tata może wystąpić o zasądzenie alimentów płaconych przez nią. To ważne, zwłaszcza gdy ojciec ma niskie dochody i mógłby ubiegać się o zasiłek dla osób samotnie wychowujących dziecko. Alimenty nie są zależne od tego, czy dziecko urodziło się w małżeństwie, czy poza nim, ani od dochodów rodziców, ponieważ dziecko ma prawo do życia na tym samym poziomie co rodzice. O alimenty można wystąpić do sądu rodzinnego.

Czytaj również: Świadczenia dla samotnej matki: jakie wsparcie może otrzymać kobieta samotnie wychowująca dziecko?

Wiemy już, jak w styczniu dostać dodatkowe 500 plus na dziecko. Co się zmieni w wypłatach 500 plus?

Pomoc finansowa od państwa

Samotny tata może także liczyć na wsparcie finansowe państwa, ale tylko wtedy, gdy pozew o alimenty został oddalony lub matka nie żyje, a dochody ojca nie przekraczają 674 zł netto na osobę (lub 764 zł, gdy dziecko jest niepełnosprawne).

Wysokość zasiłku rodzinnego wynosi miesięcznie:

  1. 95,00 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5. roku życia;
  2. 124,00 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18. roku życia;
  3. 135,00 zł na dziecko w wieku powyżej 18. roku życia do ukończenia 24. roku życia. 

Do tego samotny ojciec może liczyć na dodatek do zasiłku rodzinnego – 193 zł, ale nie więcej niż 386 zł na wszystkie dzieci (w przypadku dziecka niepełnosprawnego dodatek zwiększa się o 80 zł, ale nie więcej niż o 160 zł na wszystkie dzieci).

Wniosek o zasiłek składa się w urzędzie gminy. Poza podstawowym zasiłkiem tacie przysługują też rozmaite dodatki (z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej, kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, rozpoczęcia roku szkolnego, podjęcia przez dziecko nauki poza miejscem zamieszkania).

Rozliczenie podatku samotnego taty

Zgodnie z obecnymi przepisami wynikającymi zmian w systemie podatkowym, samotni ojcowie, bez względu na wysokość dochodu, otrzymają w rozliczeniu za 2022 rok ulgę na dziecko w wysokości 1500 zł. Do tej pory mogły obliczać podatek w podwójnej wysokości, z połowy dochodów.  

Z powodu niezadowolenia tej części społeczeństwa, rząd postanowił zmienić jednak te zasady - trwają już prace, które mają na celu przywrócenie poprzednich zasad z 2021 roku. Wejdą one jednak w życie dopiero za jakiś czas.

Mjakmama24.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza