Ordo Iuris wydał poradnik dla kobiet w "niechcianej ciąży". "To nie jest miłosierne"

2023-09-01 14:12

Ordo Iuris wydał poradnik dla kobiet, które są w nieplanowanej lub niechcianej ciąży. Po raz kolejny porady prawicowej organizacji mogą budzić kontrowersje.

Kobieta w ciąży
Autor: Getty Images Kobieta w niechcianej ciąży znajduje się w skrajnie trudnej sytuacji emocjonalnej.

Ordo Iuris to prawicowa organizacja, która co roku wydaje poradnik dla kobiet, które zaszły w nieplanowaną ciążę lub u których wykryto wady płodu. Aborcja w Polsce jest nielegalna, dlatego poradnik podpowiada kobietom inne rozwiązania trudnej sytuacji, jaką jest niechciana ciąża.

Express Biedrzyckiej - Katarzyna Kotula: Aborcja była, jest i będzie. Polki zawsze znajdą sposób

Poradnik dla kobiet w trudnej sytuacji

Poradnik wydany przez Ordo Iuris liczy 20 stron, a jego autorką jest Katarzyna Gęsiak, dyrektorka Centrum Prawa Medycznego i Bioetyki Ordo Iuris. We wstępie autorka tłumaczy czytelniczkom, dlaczego aborcja jest najgorszym rozwiązaniem z możliwych.

"Zabicie człowieka — Twojego dziecka — pogłębi Twój dramat. Tak wiele kobiet przez długie lata, a niekiedy do końca życia, zmaga się z poaborcyjną traumą. Rozpadają się ich związki, cierpią na głęboką depresję, nic nie jest w stanie ukoić ich rozpaczy, cierpi także ich ciało – przebyta aborcja nierzadko trwale pogarsza stan zdrowia kobiet. Nie rób tego sobie ani dziecku" - można przeczytać w poradniku.

Co proponuje Ordo Iuris?

Kobietom, które zaszły w nieplanowaną ciążę, organizacja przypomina, że mają kilka innych rozwiązań tej skrajnie trudnej życiowo sytuacji. Jeśli nie chcą być matkami dziecka i czują, że nie udźwigną macierzyństwa i nie poradzą sobie z traumą, Ordo iuris przypomina o możliwości oddania dziecka do adopcji lub do okna życia. 

Kobietom, które zostają same z dzieckiem i boją się, że nie poradzą sobie finansowo albo nie będą miały gdzie mieszkać, organizacja przypomina o instytucji zwanej domem samotnej matki. Tym, u których wykryto ciężkie wady rozwojowe płodu, Ordo iuris zaleca skorzystanie z hospicjów prenatalnych. W poradniku znalazły się adresy takich miejsc, które mają ułatwić kobietom ewentualne wybranie placówki.

Komentarze w internecie

Poradnik Ordo iuris wywołał lawinę komentarzy w internecie. Niektórzy twierdzą, że porady organizacji są zwyczajnie nieludzkie. "Niepojęte jest dla mnie barbarzyństwo tych osób. W dzisiejszych czasach medycyna w wielu przypadkach tylko przedłuża agonię. To nie jest miłosierne. Co do poczęcia z gwałtu tabletka dzień po jest koniecznością" - brzmi jeden z komentarzy.

Aborcja w Polsce nielegalna

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego aborcja „ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu” jest w naszym kraju nielegalna. Orzeczenie obowiązuje od 27 stycznia 2021 r. Wywołało w kraju falę protestów i marszy kobiet, ale oburzenie społeczne nie wpłynęło w żaden sposób na zmianę orzeczenia TK.

Czytaj: Poroniła, a oskarżono ją o aborcję. "Prokurator kazała przelewać szambo przez sito"