Coraz więcej dzieci z ospą trafia do szpitali. Lekarze o powikłaniach: nawet sepsa i zapalenie mózgu

2022-04-08 10:51

Jak alarmują lekarze - w tym roku ospa atakuje dzieci wyjątkowo silnie. Coraz więcej polskich maluchów trafia też do szpitali w wyniku powikłań. Do najostrzejszych należą nawet sepsa i zapalenie mózgu. To nietypowe, bo do tej pory, dzieci przechodziły ospę łagodnie.

ospa
Autor: Getty Images

To wyjątkowy sezon. Zazwyczaj ospę dzieci przechodzą delikatnie i bez specjalnych powikłań. Według statystyk komplikacji po ospie doświadcza jedynie 2 do 6 proc. małych pacjentów. 

Najczęstszym przypadkiem powikłań po ospie są nadkażenia bakteryjne wykwitów, rzadziej, w wyniku osłabienia ospa może spowodować skłonność do dalszego chorowania np. na zapalenie płuc. Ten sezon jest jednak o wiele silniejszy. Zdarza się, że do szpitali trafiają dzieci z ospą i po ospie, w stanie bezpośredniego zagrożenia życia. Diagnozowane jest u nich niekiedy zapalenie opon mózgowych a nawet sepsa

Spis treści

  1. Sezon z wyjątkowo silną ospą
  2. Szczepienia przeciwko ospie
Ospa wietrzna u dzieci

Sezon z wyjątkowo silną ospą

Zazwyczaj ospa nie jest tak silna jak w tym sezonie - komentuje dla Polskie Agencji Prasowej dr Lidia Stopyra ze szpitala Żeromskiego w Krakowie: 

W tym sezonie przyjmujemy do szpitala dużo więcej dzieci z powikłaniami ospy niż zazwyczaj. Możliwe, że jest to spowodowane konkretnym wariantem wirusa. Najprawdopodobniej tegoroczny wariant wirusa ospy częściej daje powikłania. Obserwujemy to od wielu lat. Często bywa tak, że w jednym sezonie ospa powoduje mniej powikłań, w innym – więcej.

Zobacz też: Ospa w ciąży. Co ma robić kobieta w ciąży, która miała kontakt z wirusem ospy?

Jak zaznaczają lekarze, sezon chorobowy zapowiada się dość ciężko, bo nie skończyła się jeszcze pandemia Covid-19, a dzieci zaczynają chorować także na grypę. Sporo małych pacjentów trafia też do szpitali z wirusowymi infekcjami układu pokarmowego. Część łóżek zajmowana jest też przez dzieci z Ukrainy, które w wyniku stresu i wychłodzenia organizmu mają obniżoną odporność i częściej wymagają hospitalizacji. 

Szczepienia przeciwko ospie

Szczepienie przeciwko ospie nie należy w Polsce do obowiazkowych, jest więc dodatkowo płatne. W wielu przypadkach całkowicie chroni przed zachorowaniem, a z pewnością skraca przebieg choroby i pozwala zapobiec jej powikłaniom. 

Dowiedz się: Ospa wietrzna u niemowlaka: objawy, leczenie i pielęgnacja

Lekarze apelują także, by nie omijać szczepień obowiązkowych i chronić dzieci przed chorobami zakaźnymi.